برآورد هزینه ساخت

هزینه ساخت ساختمان سنتی چقدر است؟

به طور کلی ساختمان سنتی از نظر معنایی به دو گونه تفسیر می‌شود. ساختمان سنتی یا با استفاده از مصالح سنتی و یا به سبک معماری سنتی ساخته می‌شود. در هر صورت هزینه ساخت ساختمان سنتی خارج از دو مورد نام برده نیست و در این مقاله به هر دو موضوع پرداخته شده است. در ادامه با متری چند همراه باشید.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح و برآورد هزینه ها به تفکیک به متری چند مراجعه کنید

 

ساخت ساختمان با مصالح سنتی یا مدرن

گاهی افراد برای کاهش هزینه‌های ساخت به ساخت ساختمان با استفاده از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر فشاری روی می‌آورند. واقعیت این است که با استفاده از این مصالح، هزینه‌های ساخت ساختمان کاهش چشمگیری پیدا می‌کند؛ ولی در ادامه هزینه‌های سکونت و نگهداری از سازه سرسام آور خواهد بود. به دلیل عایق نبودن مصالح سنتی در برابر برودت و حرارت، هزینه ایجاد سرمایش و گرمایش بسیار بالا می‌رود.

از طرفی هنگامی که سازه‌ای با مصالح سنتی ساخته می‌شود، برای انجام تعمیرات آن سازه سختی‌های زیادی در حین اجرای کار به وجود می‌آید. در نظر بگیرید برای تعویض یک لوله آب شکسته باید تمام کف کنده شود که علاوه بر زحمت زیاد و کثیف کاری، هزینه‌های بیشتری نیز متوجه کارفرما می‌شود؛ ولی وقتی سازه‌ای با مصالح مدرن ساخته شود، درست است در ابتدای امر هزینه بیشتری به منظور ساخت پرداخت می‌شود؛ اما در هنگام انجام برخی بازسازی‌ها یا تعمیرات، هزینه‌ها بسیار پایین‌تر است.

هزینه ساخت ساختمان سنتی چقدر است؟

گزینه‌های مدرن مصالح ساختمانی

خوشبختانه امروزه مصالح ساختمانی مدرن به وفور در کشور تولید و یا از کشورهای دیگر وارد می‌شود. البته کمبود ماشین آلات برای تولید مصالح مدرن نیز مشکلاتی را برای مدرن سازی مصالح ساختمانی ایجاد کرده است و با این حال اگر بازار این مصالح رونق پیدا کند، تولید کنندگان بیشتری به سوی این بازار سوق پیدا می‌کنند.

اسکلت ساختمان مدرن

با توجه به پیشرفت تکنولوژی مصالح مدرن و پیش ساخته، ساخت خانه‌های سبک‌تر در زمان کمتر را ممکن کرده است. گزینه‌هایی مانند سازه ال اس اف امروزه جای سازه‌های با اسکلت بتنی را گرفته است و در بیشتر کشورها مورد استفاده‌های زیادی دارد ولی گسترش استفاده از این سازه در ایران بسیار کند است. با توجه به زیرساخت‌های مهمی چون کارخانه‌های بزرگ فولاد، پتروشیمی و سیمان سازی و برخورداری از منابع طبیعی و معادن مورد نیاز آن، ایران می‌تواند قطبی برای تولید و صادرات این سازه‌های مدرن باشد ولی متأسفانه در این زمینه عقب افتادگی به وجود آمده است.

دیوارهای مدرن

جایگزینی دیوارهای پیش ساخته بتنی سبک و یا متریال سبک دیگر با آجر و سفال نیز باید در ساخت و ساز مد نظر قرار بگیرد. متریال مدرن امروزی علاوه بر سبک بودن، عایق خوبی برای حرارت و برودت به حساب می‌آیند و نیاز به عایق کاری را کم کرده و در نهایت می‌تواند کاهش هزینه‌ها را نیز در پی داشته باشد.

درب و پنجره دوجداره

درب و پنجره‌های دوجداره و سه جداره پی وی سی نیز از دیگر متریال مدرن هستند که استفاده از آن‌ها با پیشرفت‌هایی در زمینه پتروشیمی امکان پذیر بود. درست است که استفاده از پنجره دوجداره در مقررات ملی ساختمان آمده است و به ساختمانی که از این قانون تبعیت نکرده باشد، پایان کار ساختمانی تعلق نمی‌گیرد. متأسفانه دیده می‌شود که پیمانکاران و کارفرمایان برای اخذ پایان کار و اجرای قانون به اجرای درب و پنجره فلزی با شیشه دوجداره اقدام می‌کنند که عملاً تفاوتی با درب و پنجره فلزی سنتی ندارد و تنها شیشه دوجداره نصب شده در آن است که الزام اجرای قانون را رعایت کرده است.

مطالب مرتبط: روش اجرای برنامه ریزی و کنترل پروژه چگونه است؟

سقف کاذب

خوشبختانه استفاده از انواع سقف کاذب در صنعت ساختمان ایران رونق خوبی دارد. استفاده از این سازه علاوه بر زیبایی که به فضا می‌دهد، با کاهش فضای مورد استفاده، باعث کاهش مصرف انرژی و در نهایت صرفه جویی می‌شود. از آنجایی که شرایط انتقال انرژی با استفاده از فضای پشت سقف کاذب فراهم است و بسیاری از زشتی‌ها را می‌پوشاند، استفاده از این نوع سقف در امکان عمومی، ادارات، ساختمان‌های بزرگ، بیمارستان‌ها و … بسیار مرسوم است.

کفپوش مدرن

کفپوش‌های اپوکسی در ایران بیشتر در زمینه دکوراسیون داخلی و زیبایی مورد استفاده است. استفاده از این کفپوش‌ها به دلیل خاصیت آنتی باکتریال در بیمارستان‌ها بسیار مطلوب است و از آنجایی که تحمل وزن و فشار زیادی نیز دارند. استفاده از آن‌ها در کارخانه‌ها، پارکینگ‌های عمومی، سالن‌های ورزشی و مکان‌های عمومی پرتردد نیز می‌توان بهره برد.

ساخت خانه سنتی با متریال مدرن

تصور برخی دیگر از جست و جو کنندگان عبارت هزینه ساخت ساختمان سنتی، چهره سنتی و معماری آن است. به نظر می‌رسد استفاده از متریال مدرن برای ساخت خانه‌های با سبک معماری سنتی و یا بازسازی خانه‌های قدیمی که ارزش تاریخی دارند، می‌تواند جایگزین خوبی برای ساختمان سازی به سبک کلاسیک اروپایی باشد که در حال حاضر در ایران رواج دارد.

هزینه ساخت ساختمان سنتی چقدر است؟

سخن آخر

در آخر نیز باید اضافه کنم که هزینه ساخت ساختمان سنتی با استفاده از متریال سنتی ممکن است در ابتدا باعث کاهش زیادی در کل هزینه ساخت و قیمت تمام شده خانه شود ولی هزینه نگهداری و سکونت آن بالا خواهد رفت و در شرایط امروزی که توقع خریداران از یک ساختمان بسیار بالاتر از گذشته است، ممکن است استفاده از متریال سنتی در میزان فروش سازه تأثیرات بدی بگذارد. در نهایت توصیه می‌شود برای برآورد هزینه ساخت ساختمان سنتی به نرم افزار متری چند مراجعه کنید. این نرم افزار با رابط کاربری آسان و آپدیت‌های ماهانه توانایی ارائه نزدیک‌ترین قیمت‌ها را دارد.

مطالب مرتبط: هزینه ساخت خانه در روستا چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا