پیش بینی قیمت ساخت و ساز

قیمت جواز تجاری چگونه محاسبه می‌شود و چه مراحلی دارد؟

قیمت جواز تجاری برای بسیاری از افراد که قصد ساخت مجموعه تجاری یا تغییر کاربری زمین یا ساختمانی را دارند بسیار مهم است. در گذشته مقاله در رابطه با اخذ جواز ساخت مسکونی توضیحاتی داده شده بود. چگونگی اخذ جواز تجاری و مراحل آن مانند جواز مسکونی است و قیمت جواز تجاری نیز با توجه به متراژ و عرف قیمت زمین در منطقه محاسبه می‌شود که در ادامه به آن پرداخته شده است.

مراحل اخذ جواز تجاری کدام است؟

در ابتدا پس از خرید زمین یا ملک فرسوده، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک مراحل اولیه اخذ جواز تجاری را آغاز می‌کنید. در این مرحله همراه داشتن شناسنامه، کارت ملی مالک و مالکین، سند زمین و رونوشت از کلیه مدارک مورد نیاز است. پس از تهیه نقشه، مهندس ناظر و … و در انتها تائید نهایی متراژ ملک تجاری، مالک یا مالکین باید مبلغ مورد نظر بابت اخذ جواز تجاری را به حساب شهرداری و دیگر سازمان‌ها ذی‌ربط واریز شود.

مطالب مرتبط: هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی در شهر تهران چقدر است؟

آیا هزینه جواز تجاری قابلیت تقسیط دارد؟

در پاسخ به این موضوع باید اشاره شود که برخی از هزینه جواز تجاری یا هر جواز دیگری قابلیت تقسیط دارد. مبلغی که به حساب شهرداری باید واریز شود قابلیت تقسیط نداشته و باید به یک‌باره پرداخت شود. بخش دیگری از هزینه جواز تجاری نیز به دیگر سازمان‌ها مانند سازمان تأمین اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان آتش‌نشانی باید پرداخت شود.

در بین این هزینه‌ها، بخش سازمان تأمین اجتماعی از مبلغی که باید به حساب سازمان آتش‌نشانی و آموزش و پرورش واریز شود، بیشتر است که با توجه به مصوبه مجلس در سال 93 قابلیت تقسیط 36 ماهه دارد. این مبلغ 15 درصد هزینه جواز تجاری که به شهرداری پرداخت شده است را شامل می‌شود. این مبلغ از هر کارفرمایی که به ساخت ساختمان مسکونی، تجاری، اداری و … را دارد، اخذ می‌شود و از آن برای تأمین هزینه بیمه سلامت و بازنشستگی کارگران ساختمانی استفاده می‌شود.

هزینه یا قیمت جواز تجاری چقدر است؟

قیمت جواز تجاری چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت جواز تجاری نیز مانند جواز مسکونی با توجه به یک فرمول محاسبه می‌شود. در برآورد هزینه جواز تجاری بخش‌هایی مانند راهرو، راه‌پله، آسانسور، لابی و … جزء زیربنای ناخالص دسته بندی می‌شود و متراژ خود واحد تجاری، نیم طبقه یا بالکن در واحد تجاری، انباری، پارکینگ و … جزء زیربنای خالص به حساب می‌آید و ضریب متفاوتی دارد. در ادامه به معرفی فرمول‌های محاسبه قیمت جواز تجاری پرداخته شده است.

P: قیمت منطقه‌ای به ریال، L: دهنه واحد تجاری به متر، H: ارتفاع واحد تجاری به متر، N: تعداد واحدهای تجاری یا اداری، M: ضریب (در جدول آمده است)، Lo: طول دهنه مجاز (3 متر)، Ho: ارتفاع مجاز (4 متر)

طبقه تجاری ضریب
طبقه زیرزمین 12
طبقه همکف 16
طبقه اول 12
طبقه دوم 10
طبقه سوم به بالا 8
نیم طبقه (بالکن داخل مغازه) 12

فرمول محاسبه عوارض پذیره واحد تجاری در طبقه زیر زمین، هم کف، اول، دوم، سوم به بالا و نیم طبقه (بالکن داخل مغازه) طبق فرمول زیر محاسبه میشود و به جای حرف M ضریب مناسب آن از جدول بالا انتخاب و جایگزین می‌شود.

فرمول محاسبه جواز تجاری

در انتها عدد به دست آمده از معادله‌های بالا را در متراژ واحد تجاری ضرب کرده و هزینه جواز تجاری به دست می‌آید. چنانچه قصد محاسبه پذیره یک متر مربع از چند واحد تجاری را محاسبه کنید فرمول بالا به فرمول زیر تغییر پیدا می‌کند و ضرایب طبق طبقه اعمال می‌شود.

فرمول محاسبه جواز تجاری

هزینه جواز تجاری به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، قیمت جواز تجاری به متراژ، عرف قیمت زمین در منطقه (که توسط کارشناس دادگستری تعیین می‌شود)، طبقه‌ای که واحد تجاری در آن بنا شده باشد، واحد تجاری باشد یا مجتمع باشد، عرض گذر و فرسوده یا مرغوب بودن منطقه‌ای که زمین در آن قرار گرفته است، بستگی دارد.

برآورد هزینه جواز و جانبی با توجه به محل وقوع ملک در شهر

محل وقوع ملک مرکز استان شهر تهران
بافت فرسوده 5% 7.5%
بافت متوسط و مرکزی 10% 15%
محله‌های مرغوب شهر 15% 25%

هزینه‌های جانبی جواز تجاری چیست؟

محاسبه هزینه اخذ جواز ساختمان متناسب با کاربری ملک متفاوت است. عواملی که در هزینه اخذ جواز ساختمان تأثیر گذارند شامل متراژ زمین، مساحت ناخالص، تعداد طبقات ساختمان، تعداد پارکینگ و قیمت منطقه‌ای ساختمان است. از دیگر هزینه‌های جانبی جواز تجاری می‌توان به هزینه‌های ساخت و ساز مازاد بر جواز یا به اصطلاح خلافی بنای فرسوده، هزینه ثبت سند ملک به نام مالکان پس از خرید زمین یا ملک، هزینه مالیات بر ساخت و دارایی، هزینه آزمایشات مکانیک خاک، جوش و بتن و تهیه شناسنامه فنی ملک (در حال حاضر برخی شهرها) است.

هزینه یا قیمت جواز تجاری چقدر است؟

سخن آخر

قیمت جواز تجاری همانطور که مشاهده شد، مراحلی چندان متفاوت از اخذ جواز ساخت مسکونی ندارد. گاهی ممکن است به دلیل قیمت بالاتر زمین تجاری نسبت به مسکونی، هزینه جواز ساخت را بالاتر ببرد که با توجه به متراژ کم واحدهای تجاری این هزینه به تعادل می‌رسد. پیشنهاد می‌شود که پیش از خرید زمین و اقدام به دریافت جواز تجاری یا مسکونی از برآورد هزینه ساخت ساختمان خود به وسیله نرم افزار متره و برآورد متری چند اطلاع پیدا کنید تا برنامه ریزی بهتری داشته باشید. نرم افزار متری چند با به روزترین نرخ مصالح ساختمانی و فهرست بها، نزدیک‌ترین تخمین را از هزینه ساخت مسکن را به شما ارائه می‌کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا