برآورد هزینه ساخت

هزینه ساخت خانه در روستا چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه ساخت خانه در روستا از دغدغه‌های بسیاری از روستاییان و مردمی است که در روستاها زندگی می‌کنند، است. با شلوغ و آلوده شدن شهرها بسیاری افراد به دلیل بیماری یا گذراندن تعطیلات به زندگی و ساخت خانه در روستا روی می‌آورند. در این مقاله قصد داریم به معرفی راه‌های ساخت خانه در روستا، هزینه‌های آن، وام‌هایی که به ساخت خانه روستایی تعلق می‌گیرد و بسیاری مطالب دیگر بپردازیم. در ادامه با متری چند همراه باشید.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح مصرفی، برآورد هزینه ها به تفکیک فعالیت ها و برنامه ساخت به متری چند مراجعه کنید

ساخت خانه روستایی با ساخت خانه در شهر چه تفاوتی دارد؟

بزرگ‌ترین تفاوت ساخت خانه در روستا با ساخت خانه در شهر هزینه آن است. هزینه ساخت مسکن در روستا بسیار ارزان‌تر از شهر است که این امر نیز به دلیل هزینه‌ای است که به دلیل خرید زمین پرداخت می‌شود. هزینه خرید زمین در شهرها به دلیل امکانات شهری گسترده‌ای که دارد بسیار بالاتر از روستاها است. البته ناگفته نماند که گاهی هزینه خرید زمین در روستاهایی که توریستی هستند و به مناظر زیبا مانند دریا، کوه جنگل و … منتهی می‌شوند از هزینه خرید زمین در برخی از شهرها بیشتر است.

علاوه بر هزینه‌ای که بابت زمین در روستاها برای ساخت خانه باید پرداخت شود، خود هزینه ساخت خانه روستایی نیز با هزینه ساخت خانه در شهر نیز تفاوت دارد. این هزینه ممکن است برای حمل مواد و مصالح ساختمانی با قرارگیری روستا در منطقه‌ای دور افتاده با راه ارتباطی نامطلوب، بیشتر از شهر باشد. هزینه دستمزد کارگران شاید تفاوت چندانی نداشته باشد ولی در روستاها می‌توان از کارگران ساختمانی محلی و ارزان‌تر استفاده کرد.

هزینه نقشه ساختمان، مهندس ناظر، پیمانکار و … برای ساخت خانه در روستا با هزینه آن برای ساخت خانه در شهر تفاوت چندانی ندارد و به ابعاد خانه بستگی دارد. البته لازم به یادآوری است که هزینه عملیات ساختمانی مانند سفت کاری، نازک کاری، گودبرداری، پی ریزی، اجرای فضای سبز و … نیز اگر به روش اصولی و استاندارد انجام شود، تفاوتی نخواهد داشت بلکه به دلیل نامطلوب بودن وضعیت راه ممکن است گاهی بیشتر نیز باشد.

هزینه جواز ساخت خانه در روستا نیز با توجه به هزینه پایین‌تر تهیه زمین پایین‌تر است ولی در برخی جهات مانند جواز اجرای دیوار دور زمین، اضافه کردن و در و … ممکن است هزینه جواز ساخت کمی افزایش پیدا کند ولی با در نظر گرفتن همه مجوزها برای ساخت مسکن در روستا، هزینه پروانه ساخت در روستا بسیار پایین‌تر از شهر خواهد بود.

ساخت خانه در روستا

ساخت خانه روستایی با کمترین هزینه

متأسفانه برخی در این فکر هستند که چون در مناطق روستایی نظارت کمتری بر ساخت و ساز است پس می‌توان خانه‌ای ارزان بدون در نظر گرفتن استاندارهای ایمنی در برابر زلزله، سیل و دیگر بلایای طبیعی ساخت. این فکر ممکن است در وهله اول در هزینه ساخت، تأثیرگذار باشد و مقدار آن را کاهش دهد ولی در ادامه و در زمان بهره برداری از خانه متوجه خواهند شد که هزینه زندگی، تأمین گرما در زمستان و سرما در تابستان در یک سازه غیر استاندارد که با هزینه کم ساخته شده است، بسیار زیاد است.

علاوه بر هزینه زندگی، هزینه بازسازی سازه‌های ارزان روستایی در هنگام سختی‌های آب و هوایی بسیار بالا می‌رود. همانطور که در اخبار و وب‌سایت‌های مختلف گفته می‌شود، همیشه در هنگام روز بلایای طبیعی این خانه‌های روستایی و روستاییان هستند که بیشترین آسیب را می‌بینند زیرا خانه‌هایی ساخته شده با استانداردها ندارند.

هزینه ساخت یک سازه استاندارد در روستا و ساخت خانه روستایی با هزینه ساخت یک خانه استاندارد در شهر تفاوت چندانی از نظر هزینه سفت کاری، نازک کاری، تأسیسات و … ندارد. برای آگاهی از هزینه ساخت خانه در روستا می‌توانید به نرم‌افزار آنلاین متره و برآورد متری چند مراجعه کنید و با وارد کردن مشخصات زمین و نوع سازه از هزینه ساخت آن مطلع شوید.

هزینه ساخت خانه در روستا در سال 98

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره شد، هزینه ساخت خانه در روستا با هزینه ساخت خانه در شهر طبق استانداردهای سازمان نظام مهندسی و اداره استاندارد، تفاوت چندانی با هم ندارد. کم بودن هزینه ساخت خانه در روستا در واقع به دلیل هزینه پایین‌تر زمین و هزینه پایین‌تر تهیه جواز یا پروانه ساخت است. اگر به دنبال ساخت خانه‌ای طبق اصول استاندارد در روستا هستید و قصد دارید پیش از شروع به کار از هزینه‌های عملیات مختلف ساختمانی مانند سفت کاری، نازک کاری و … آگاه باشید، پیشنهاد می‌کنم به نرم‌افزار آنلاین متره و برآورد متری چند مراجعه کنید، زیرا نرخ بهای عنوان شده در این نرم‌افزار به صورت ماهانه به روز می‌شود.

مطالب مرتبط: هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی در شهر تهران چقدر است؟

هزینه ساخت خانه ویلایی و روستایی

بسیاری از خانه‌های روستایی در روستاهای نزدیک شهرهای بزرگ مانند تهران، شهرهای ساحلی مانند گیلان و مازندران و روستاهایی که نزدیک جاذبه‌های گردشگری و طبیعی هستند، چه برای سکونت، گذراندن تعطیلات و بازدید پرطرفدار هستند. لذا بسیاری قصد ساخت خانه ویلایی در روستاهایی با این مشخصات به منظور استفاده شخصی، ساخت اقامتگاه‌های بوم گردی و یا سرمایه گذاری دارند. هزینه ساخت خانه ویلایی طبق در روستا با ساخت خانه در شهر تفاوتی ندارد و تنها از آنجایی که هزینه نازک کاری و تزیینات نهایی ساختمان مانند فضای سبز، روف گاردن و غیره در این نوع ساخت و ساز بیشتر است، در نهایت هزینه ساخت را افزایش می‌دهد.

البته نا گفته نماند که هزینه زمین نیز در روستاهای با مقصد گردشگری و یا روستاهای نزدیک شهرهای بزرگ و همچنین روستاهایی که جاده دسترسی خوبی دارند نسبت به روستاهایی که این مشخصات را دارا نیستند، بیشتر است.

چه وام‌هایی به ساخت خانه روستایی تعلق می‌گیرند؟

در گذشته برای ساخت خانه در روستا وام‌هایی از جانب بانک‌های مختلف مانند بانک مسکن در نظر گرفته می‌شد ولی مبلغ این وام با توجه به تورم افزایش یافته طی چند سال اخیر، بسیار پایین بود. بسیاری از روستاییان برای رفع مایحتاج زندگی خود مجبور به مهاجرت می‌شدند. لذا جمعیت شهرهای بزرگ رو به افزایش گذاشت و مهاجرت از روستا به شهر شدت گرفت بنابراین دولت سعی کرد با مشارکت برخی نهادها مانند بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نرخ مهاجرت از روستا به شهر و در نتیجه آن زاغه نشینی را کاهش دهد. در حال حاضر وام‌هایی برای ساخت مسکن در روستا در نظر گرفته شده است که منابع اعتباری آن بانک مرکزی و برخی نهادها تامین می‌شود.

سبک معماری مناسب ساخت خانه روستایی

برخی با ساخت و ساز در روستا و بردن سبک دکوراسیون داخلی شهری به مناطق روستایی، چهره روستایی را از بین برده‌اند. بهتر است برای ساخت خانه روستایی به ویژگی‌های معماری اصیل آن منطقه، سبک معماری و فضای کلی خانه‌های آن توجه کرد و سپس با در نظر گرفتن استانداردهای ساخت و ساز روز اقدام به ساخت کرد. به طور مثال ساخت خانه با نمای رومی و با استفاده از سنگ تراورتن و مرمر در روستایی که بیشتر خانه‌های آن نمایی آجری دارند، یک تهاجم در معماری به حساب می‌آید. البته موضوعاتی از این دست باید تحت نظارت سازمان‌های مربوطه مانند سازمان نظام مهندسی و میراث فرهنگی باید بررسی شود ولی خود ما هم نقش مهمی در سازندگی فرهنگ غنی معماری ایرانی هم داریم.

ساخت خانه روستایی در شمال

سخن آخر

ساخت خانه در روستا ممکن است عبارت کم وزن‌تری نسبت به ساخت خانه در شهر باشد ولی وزن عبارات نمی‌توانند معیاری برای دشواری و آسانی فرایند طی شده باشند. پیش از هر گونه اقدام به ساخت خانه روستایی به شما توصیه می‌کنم از هزینه‌های آن آگاه شوید. برای این منظور نرم‌افزار آنلاین متره و برآورد متری چند می‌تواند راه گشای شما باشد.

مطالب مرتبط: معیارهای کلیدی در برنامه ریزی پروژه ، چرا پروژه‌ها شکست می‌خورند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا