پیش بینی قیمت ساخت و ساز

متره و برآورد تأسیسات مکانیکی به ساده‌ترین روش

متره برآورد تأسیسات مکانیکی از شاخه‌های مهم متره و برآورد محسوب می‌شود و از آنجایی که ریز جزئیات زیادی دارد باید دقت زیادی در تهیه آن صورت گیرد. در این مقاله از متری چند نگاهی بر متره و برآورد تأسیسات ساختمان مسکونی داریم.

متره و برآورد تأسیسات مکانیکی شامل چه مواردی می‌شود؟

تأسیسات مکانیکی به طور کلی شامل سیستم آب‌رسانی شامل آب گرم و آب سرد، سیستم جمع آوری و دفع فاضلاب، سیستم جمع آوری و دفع آب باران، سیستم جمع آوری زباله، سیستم اطفاء حریق یا آتش نشانی، سیستم گازرسانی، سیستم گرمایش، سیستم سرمایش، سیستم جاروبرقی مرکزی و سیستم‌های تهویه هوا می‌شود. این بخش از متره و برآورد با به دست آوردن متراژ همه موارد ذکر شده و محاسبه مبلغ مورد نظر برای اجرای موارد مورد اشاره، انجام می‌شود.

سیستم آب‌رسانی

سیستم آب‌رسانی شامل لوله کشی‌های آب گرم و آب سرد هستند که معمولاً از لوله‌های فولادی گالوانیزه یا پلی پروپیلن برای این منظور استفاده می‌شود، برای انجام متره برآورد لوله کشی باید متراژ کار را در قیمت لوله‌های خریداری شده به علاوه دستمزد کار لوله کشی شود. از دیگر موارد متره برآورد سیستم آب‌رسانی باید تمامی شیرآلات، زیر سینکی یا روی سینکی، دوش و سردوش، شیرهای مربوط به سیستم تصفیه آب شرب در صورت وجود نیز با در نظر گرفتن تعداد و قیمت خریداری و نصب آن‌ها توسط استادکار در نظر گرفته شود.

نکته از آنجایی که در سیستم آب‌رسانی متراژ لوله‌های آب سرد و گرم برابر است، بنابراین می‌توان متراژ یکی از آن‌ها را محاسبه کرد و از همان برای انجام متره و برآورد دیگری استفاده کرد تا در روند کار سرعت مد نظر قرار گیرد.

سیستم دفع فاضلاب

برای سیستم دفع فاضلاب معمولاً از لوله‌های پلی پروپیلن استفاده می‌شود که برای انجام متره و برآورد آن باید متراژ لوله‌های به کار برده شده را در قیمت آن‌ها ضرب کرده و با دستمزد نصب آن‌ها جمع شود. علاوه لوله‌های فاضلاب، تمامی کفشورهای موجود، سیستم‌های دفع فاضلاب زیر سینکی برای ظرفشویی، روشویی، وان حمام، سیستم دفع فاضلاب رخت شور خانه، بالکن و … نیز باید محاسبه و با دستمزد نصب آن‌ها جمع شود.

سیستم جمع آوری آب باران

متره و برآورد سیستم جمع آوری آب باران شامل اندازه گیری لوله‌های به کار رفته در این سیستم، ناودانی‌ها و کفشورهای نصب شده در پشت بام و ضرب این موارد در قیمت خریداری شده، سپس به علاوه دستمزد کار انجام گرفته است.

سیستم جمع آوری زباله

در ابتدا لازم به ذکر است که این سیستم بیشتر در ساخت مجتمع‌های بزرگ مسکونی و برج‌ها کاربرد دارد و معمولاً برای ساختمان‌های مسکونی چند طبقه اجرا نمی‌شود. برای اجرای این سیستم نیاز به لوله گذاری و ایجاد یک داک به منظور انتقال زباله‌ها است و در انتها نیز کانتینرهای بزرگ مخصوص دپوی زباله در نظر گرفته می‌شود. اگر سیستم جمع آوری زباله شامل تفکیک زباله نیز باشد. متره و برآورد آن با دو برابر کردن متراژ داک گذاری به علاوه سیستم‌های دپوی زباله انجام می‌شود.

سیستم اطفاء حریق

سیستم اطفاء حریق شامل مواردی چون لوله‌گذاری‌های آب در سقف، شیرهای هوشمند آماده آب پاشی در زمان حریق و منبع آب لازم برای اطفاء حریق است که باید برای انجام متره و برآورد آن متراژ لوله‌گذاری‌ها در قیمت خرید آن‌ها ضرب شود و با دستمزد نصب جمع شود. علاوه بر این تعداد شیرهای اطفاء حریق نیز باید محاسبه و در قیمت ضرب شده و با هزینه نصب جمع شود. در انتها نیز منبع آب تهیه شده برای اطفاء حریق در صورت استفاده از آب غیر از آب لوله کشی باید محاسبه شود.

سیستم گازرسانی

سیستم گازرسانی شامل لوله کشی‌های گاز و شیرهای کنترلی نصب شدن در انتهای لوله‌ها است. برای انجام متره و برآورد سیستم گاز رسانی باید متراژ لوله کشی گاز در هزینه خریداری آن‌ها ضرب و با هزینه نصب جمع شود. در انتها نیز تعداد شیرهای کنترلی محاسبه در قیمت خریداری آن‌ها ضرب و با هزینه نصب جمع می‌شود.

سیستم گرمایش

از آنجایی که سیستم‌های گرمایش انواع مختلفی دارند، در این رابطه تنها به یک توضیح کلی بسنده می‌شود. برای انجام متره و برآورد سیستم گرمایشی نیاز است متراژ لوله‌ها را محاسبه کرده و در قیمت خریداری آن‌ها ضرب شود و با دستمزد کار جمع شود. در انتها نیز پایانه‌های سیستم‌های گرمایشی مانند رادیاتورها، فن‌کوئل‌ها و … را نیز به تعداد محاسبه کرده و در قیمت خرید ضرب کرده و در انتها با دستمزد نصب جمع می‌کنیم.

سیستم سرمایش

سیستم‌های سرمایشی نیز مانند سیستم‌های گرمایشی تنوع بالایی دارند و برای انجام متره و برآورد آن‌ها باید ابتدا متراژ لوله کشی‌های مربوطه را محاسبه کرده و سپس در قیمت آن‌ها ضرب کرده و در انتها هزینه دستمزد را با مقدار به دست آمده جمع کنید. در انتها نیز هزینه خرید و نصب پنل‌های سرمایشی را به هزینه به دست آمده اضافه می‌کنیم.

متره و برآورد تأسیسات مکانیکی

سیستم تهویه هوا

سیستم تهویه هوا شامل لوله کشی خروجی هوا برای هود، هواکش‌های سرویس‌های بهداشتی، حمام و رختشورخانه در صورت وجود، می‌شود. برای انجام متره و برآورد سیستم تهویه هوا ابتدا لازم است، متراژ لوله کشی‌هایی که به این منظور انجام شده‌اند محاسبه شوند و در قیمت خریداری ضرب شده و با هزینه نصب جمع شوند.

سیستم جاروبرقی مرکزی

در ابتدا لازم به یادآوری است که این سیستم در برخی از ساختمان‌های مسکونی اجرا می‌شود. در این سیستم مقدار لوله کشی مربوط به سیستم جاروبرقی مرکزی به صورت متراژ محاسبه می‌شود و در انتها در قیمت خریداری ضرب کرده و با هزینه دستمزد جمع می‌کنیم. لازم به یادآوری است که هزینه خرید دستگاه مکنده نیز باید در انتها ذکر شود.

متره و برآورد تأسیسات مکانیکی

انجام متره و برآورد تأسیسات مکانیکی با نرم افزار متری چند

همان‌طور که مشاهده شد متره و برآورد تأسیسات مکانیکی کار بسیار دشوار و وقت‌گیر است که به دلیل جزئیات فراوان آن است. از طرفی هم تفکیک دستمزد انجام برخی کارها مانند لوله کشی‌ها می‌تواند دشوار باشد، زیرا نصاب آن‌ها یکی است و معمولاً هزینه آن‌ها سر جمع محاسبه می‌شود. گروه متری چند با استفاده از تجربه و مهارتی که در زمینه متره و برآورد به دست آورده‌اند و تخمین قیمتی که از طریق مبادی قانونی کشور به منظور محاسبه دستمزد و هزینه خریداری وسایل و امکانات مورد نیاز انجام می‌گیرد. به ارائه نزدیک‌ترین تخمین می‌پردازد.

سخن آخر

در انتها توصیه می‌شود برای انجام امور متره و برآورد به وب سایت متری چند مراجعه کنید. نرم افزار متره و برآورد متری چند با استفاده از نیروی ماهر در زمینه متره و برآورد اداره و کنترل می‌شود و هر ماه آپدیت قیمتی در آن انجام می‌شود تا رضایت مشتریان خود را جلب کند. متره و برآورد تأسیسات مکانیکی به دلیل جزئیات فراوان مشکلات زیادی دارد و نیازمند صبر و حوصله در کار است. نرم افزار متری چند کار را برای انجام امور این‌چنینی آسان کرده است و نتایج محاسبات را از طریق یک فایل اکسل در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا