برآورد هزینه ساخت

هزینه ساخت خانه مسکن ملی چقدر است؟

 هزینه ساخت خانه مسکن ملی هم در ماه های اخیر در محافل مختلف مطرح بوده و قیمت پایین ساخت و عرضه این پروژه می تواند ثبات نسبی و کاهش قیمت را در بازار در بر داشته باشد.

هدف طرح مسکن ملی خانه دار کردن اقشار کم درآمد جامعه بوده و افرادی که دارای خانه نیستند مشمول این طرح هستند. اگرچه نظر به اینکه متقاضیان این طرح باید آورده نقدی حدود 50 میلیون داشته و نیز بتوانند اقساط ماهیانه وام این طرح که مبلغ یک تا دو میلیون را بپردازند، لذا می توان گفت طرح اقدام ملی مسکن برای اقشار متوسط رو به بالای جامعه در نظر گرفته شده است.

این در صورتی است که افراد با آورده های ده میلیونی و پرداخت اقساط 200 تا 300 هزار تومانی، صاحب خانه های مسکن مهر می شدند. این طرح 400 هزار واحدی اگرچه با تأخیر شش ساله همراه بوده است، اما همین طرح امکان برگرداندن ثبات و آرامش را به بازار آشفته مسکن فراهم می کند.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح مصرفی، برآورد هزینه ها به تفکیک فعالیت ها و برنامه ساخت به متری چند مراجعه کنید

مراحل مربوط به دریافت طرح مسکن ملی

مراحل زیر مربوط به دریافت طرح اقدام ملی مسکن است.

مرحله اول: ثبت‌نام در سامانه طرح ملی مسکن

مرحله دوم: ارسال مدارک مورد نیاز از جمله اطلاعات شخصی و مدارک مربوط به سکونت در شهر مورد نظر

مرحله سوم: مراجعه به بانک مسکن و ارائه مدارک برای دریافت وام

مرحله چهارم: استعلام بانک در مورد متقاضی بابت نداشتن هرگونه چک برگشتی و تسهیلات معوقه

مرحله پنجم: انتخاب طرح مورد نظر

مرحله ششم: پرداخت پیش‌پرداخت ۳۰ درصدی مشخص شده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی

مرحله هفتم: شروع ساخت واحد مسکونی

مرحله هشتم: تحویل واحد مسکونی

گروه هدف طرح مسکن ملی کدام است؟

خانه دار کردن ۶ دهک جامعه هدف طرح مسکن ملی است. تهیه مسکن برای دهک‌های پایین جامعه توسط نهادهایی مانند کمیته امداد و بهزیستی انجام می شود که در این زمینه وزارت راه به میزان گسترده‌ای در اختیار آنها زمین قرار داده است. شرایط طرح مسکن ملی به صورتی طراحی شده که کسانی که پیش از این از اقدامات دولتی برای خانه دار شدن استفاده نکرده اند بتوانند از آن بهره مند شوند.

به علاوه کسانی که در صندوق پس ‌انداز یکم مسکن برای دریافت تسهیلات خرید خانه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و فرهنگیانی که فاقد زمین و واحد مسکونی هستند نیز می‌توانند در این طرح ثبت نام نمایند. همچنین این افراد نباید تاکنون از امکانات دولتی مانند زمین، واحد مسکونی، تسهیلات یارانه‌ای خرید یا احداث مسکن استفاده کرده باشند.

مطالب مرتبط: آیا مسکن ملی به صرفه است؟

آورده مورد نیاز متقاضیان طرح مسکن ملی

برآورد قیمت 200 میلیون تومانی برای یک آپارتمان حدود 80 متری در این طرح با توجه به وضعیت واحدهای مسکونی از جمله، متراژ، زیر بنا و تعداد طبقات هر ساختمان، قیمت هر مترمربع انجام می گیرد. نظر به اینکه افراد متقاضی خود قادر به انتخاب نوع مصالح هستند، از این رو این مسئله نیز می تواند سبب تفاوت در قیمت ها گردد.

در این طرح چیزی حدود دو و نیم میلیون برای خانه های ویلایی و یک طبقه و سه تا سیم و نیم میلیون تومان برای آپارتمان، قیمت متوسط ساخت تخمین زده شده است و همچنین افزایش قیمت نیز می تواند با توجه به تعداد طبقات و نوع سازه صورت گیرد.

اقساط طرح مسکن ملی

قسط وام برای متقاضیانی که اقدام به دریافت تسهیلات مسکن ملی کرده اند، یک میلیون و دویست هزار تومان به صورت ماهانه است، اما در صورتی که اقدام به دریافت تسهیلات صد میلیونی کرده باشند، میزان این قسط تایک میلیون و هفتصد هزار تومان در ماه افزایش خواهد یافت. همچنین در صورت اخذ وام برای بافت فرسوده، باید 700 هزار تومان به صورت ماهانه پرداخته شده و اگر صندوق یکمی بوده و زوج، بایستی اقدام به پرداخت یک میلیون و هفتصد هزار تومان ماهانه به منظور دریافت وام 160 میلیون تومانی کنند.

باید افزود که واریز سی درصد از قیمت تمام شده مورد پیش بینی در مرحله ابتدایی، باید توسط متقاضی واریز گردیده که برای همه پروژه ها این مبلغ متغیر خواهد بود و به همین دلیل اعلام قیمت قطعی و دقیق امکان پذیر نخواهد بود، زیرا که قیمت ها با در نظر گرفتن نوع سفارش می تواند متفاوت باشد.

امکان شرکت در پروژه های مشارکتی برای دهک های متوسط فراهم بوده و همچنین واحدهای مسکونی در اراضی 99 ساله که از قیمت پایین تری برخوردار خواهند بود و برای دهک های کم درآمد هم درنظر گرفته شده اند.

قیمت تمام شده یک واحد آپارتمان ۷۵ متری در طرح مسکن ملی

وزارت راه و شهرسازی مبنای ساخت هر مترمربع خانه در طرح اقدام ملی در سال 1400 را بر اساس ابلاغیه سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها برای هر متر مربع زیربنای ساختمان اعلام کرده که به شرح زیر است. بر اساس این ابلاغیه، هزینه ساخت هر متر واحد مسکونی یا غیر آن در سراسر کشور برای سال جاری به شرح زیر است.

  • قیمت ساخت ساختمان‌های یک و دو طبقه متری ۲ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۱۰۰ تومان
  • قیمت ساخت ساختمان‌های ۳ تا ۵ طبقه متری ۲ میلیون و ۷۲۰ هزار و ۷۰۰ تومان
  • قیمت ساخت ساختمان‌های ۶ و ۷ طبقه متری ۳ میلیون و ۱۰۹ هزار و ۴۰۰ تومان
  • قیمت ساخت ساختمان‌های ۸ تا ۱۰ طبقه متری ۳ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۱۰۰ تومان
  • قیمت ساخت ساختمان‌های ۱۳ تا ۱۵ طبقه متری ۴ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۵۰۰ تومان
  • قیمت ساخت ساختمان‌های ۱۶ طبقه و بالاتر متری ۴ میلیون و ۶۶۴ هزار و ۴۰۰ تومان

هزینه ساخت مسکن ملی چقدر است؟

بر خلاف داده های بالا، این واقعیت وجود دارد هیچ‌کس حتی خود سازنده‌ها نمی‌دانند نهایتاً هزینه ساخت واحدهای مسکن کلی چقدر خواهد بود. در زمان ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن، قرار بود قیمت هر متر مربع واحد مسکونی بین دو میلیون و ۵۰۰ هزار تا سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد که در هر استان بسته به به هزینه‌های ساخت متفاوت بود.

از همان ابتدای کار مسئولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کردند این ارقام صرفاً بر اساس برآورد هزینه‌هاست و ممکن است در پایان، قیمت تمام شده مسکن ملی متفاوت گردد. وزیر راه و شهرسازی در زمان آغاز ثبت‌نام این قیمت این واحدهای مسکونی را حدود ۳۰۰ میلیون تومان اعلام کرده بود.

نظر به این که گفته ها حاکی از آنست که واحدهای مسکن ملی احتمالاً ۸۰ متری هستند، می‌توان نتیجه گرفت وزیر در آن زمان هنوز ساخت مسکن ملی را سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در نظر گرفته بود. مهرماه سال قبل اما قرار بود مهر پایانی بر گمانه‌زنی‌ها درباره هزینه ساخت مسکن ملی زده شود.

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی در سال قبل هزینه ساخت مسکن ملی دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است و با پنج یا ۱۰ درصد کاهش به استان‌ها اعلام شده است. بعدها مشخص شد این رقم مربوط به قیمت تمام شده مسکن ملی نیست، بلکه وزارت راه برای جذب پیمانکارها این قیمت را اعلام کرده است.

از آنجا که طرح مسکن ملی جز پروژه های انبوه سازی به حساب می آید هزینه های ساخت آن نیز زیر مجموعه این روش به شمار رفته و طبق اصول آن برآورد و محاسبه می شود. البته طبق تعریف غلطی که از انبوه سازی در جامعه مطرح شده است به فردی که حدود بیست واحد مسکونی می سازد انبوه ساز گفته می شود و یا به مجموعه ای که حدود ده واحد مسکونی را دارد مجموعه انبوه سازی می گویند.

 این تعریف از انبوه ساز و انبوه سازی تعریفی غلط و کاملا اشتباه است که باید فعالین انبوه سازی در کشور به تعریف ساده تر و دقیق تر از انبوه سازی بپردازند. انبوه سازی پروژه  ای است که از نظر تعداد و حجم در اندازه ای باشد که به همراه خود تکنولوژی جدید ایجاد کند.

مسکن به عنوان سر پناه انسان ها همواره جزء نیازهای اولیه جامعه بشری است که پس از غذا و پوشاک، سومین نیاز اصلی افراد است و در جامعه امروز ما به عنوان یک جنس سرمایه ای نقش بزرگی در ایجاد امنیت اقتصادی برای شهروندان دارد.

به علاوه ساخت مسکن ملی با حجم بالای گردش مالی و با ایجاد اشتغال پایدار و ثبات امنیت اجتماعی و اقتصادی همواره جزء اولویتهای تصمیم گیری مسئولان بوده است. به همین دلایل است که سیاست انبوه سازی یک سیاست اصلی در ساخت و ساز در ایران است که بعد از گذشتن دو دهه از انقلاب به طور جدی مورد توجه نهاد های مختلف بوده است.

کاهش هزینه ها در صورت ساخت مسکن ملی

همانطور که اشاره شد به دلیل اینکه مسکن ملی در دسته بندی کارهای انبوه سازی گنجانده می شود، هزینه های آن نیز به دلایل زیر کاهش می یابند.

  • کاهش هزینه های تهیه مصالح

به‌کارگیری این متد، در پروژه‌های انبوه سازی ساختمان، مقرون به‌ صرفه و اقتصادی است. از کاهش چشمگیر هزینه‌های حمل کالا و تسهیل برنامه‌ریزی کاری تا بهره‌مندی از تخفیفات فروش عمده مصالح ساختمانی در ذیل مزایای این نوع خرید هستند.

علاوه بر سودآوری ناشی از خرید عمده مصالح، صرفه‌جویی در زمان و انرژی نیز، در این روش کاملا ملموس است. تا جایی که در مقام مقایسه، هر روش دیگر، می‌تواند به لحاظ اقتصادی زیان‌آور محسوب شود.

  • کاهش هزینه های نیروی کار

در پروژه های انبوه سازی به دلیل حجم بالای اجرا اغلب زمان زیادی برای تکمیل نیاز است و این مورد قدرت چانه زنی را برای استخدام افراد دست اندر کار به خصوص کارگران و استاد کاران بالا می برد چرا که خیال آنها را از یافتن کار راحت می کند. لذا آنها می توانند تخفیف بیشتری برای حق العمل خود برای کارفرما لحاظ کنند و تقریبا مانند یک کارمند تمام وقت تا پایان پروژه استخدام شوند بدون اینکه نیاز باشد هر روز به دنبال کار باشند و روزهای بیکاری خود را با بالا بردن دستمزد خود جبران نمایند.

  • کاهش ضایعات ساختمان

نتایج نشان داده است که با ذخیره سازی، روش حمل و نقل در کنار طراحی مناسب، به روزآوری فناوری و استفاده از مواد قابل بازیافت می توان به کاهش ضایعات در کارهای انبوه سازی کمک کرد.

  • امکان آموزش پرسنل پروژه

پروژه های انبوه سازی به دلیل ماهیت خود زمانی به موفقیت بیشتر و هزینه کمتر دست می یابند که آموزش در آنها نهادینه شود.

سرمایه گذاری در آموزش کارمندان خود یک روش مطمئن برای افزایش درآمد ساخت و ساز است. کارگران شما ستون فقرات پروژه ساخت و ساز شما هستند و بدون آموزش مناسب، پروژه ها می توانند از هم بپاشند. در حالی که سرمایه گذاری در آموزش برای کارفرما هزینه خواهد داشت، افزایش بهره وری کارگر ارزش آن را خواهد داشت.

 این امر در مورد دیگر افراد دخیل در پروژه هم نیز صدق می کند. برای انجام به موقع ضرب الاجل ها و نقاط عطف پروژه باید یک سرپرست با طرز فکر استراتژیک داشت که برای این کار آموزش دیده است. آموزش می تواند به افراد بیاموزد که چگونه برای پیشرفت برنامه و بودجه یک پروژه تلاش کنند.

مطالب مرتبط: شرحی بر لیست مخارج ساختمان برای ساخت و ساز

سخن آخر

ارزانتر شدن مسکن یکی از مهم ترین راه های خانه دار شدن همه مردم و پیشرفت اقتصادی یک کشور است. بر اساس آمارهای موجود در کشور ایران کمبود های زیادی در حوزه ساختمان سازی چه مسکونی و چه غیر مسکونی وجود دارد. لذا برای رفع این کمبود ها و حل مشکل کیفی ساختمان های موجود در کشور شدیدا نیاز به تولید انبوه و تولید صنعتی ساختمان به چشم می خورد.

روش های انبوه سازی باید به شکلی باشد که علاوه بر حل مشکلات موجود بتوانند هزینه های معقولی هم داشته باشند. هزینه ساخت خانه مسکن ملی از نظر منتقدان با هزینه بازار همخوانی ندارد به همین دلیل است که استقبال انبوه سازان از آن مناسب نبوده است. لذا اولین کار این است که تا جای ممکن هزینه ها را واقع بینانه در نظر گرفت.

برآورد هزینه و برنامه ساخت از سرویس های وب سایت متری چند هستند که افراد فعال در زمینه ساخت و ساز به خصوص زمینه انبوه سازی را در به ثمر رساندن صحیح پروژه ها از لحاظ مالی و فیزیکی یاری خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا