برآورد هزینه ساخت

هزینه ساخت سوله، هزینه ساخت هر مترمربع سوله چقدر است؟

هزینه ساخت سوله مانند هزینه ساخت هر ساختمان دیگری به صورت متراژ محاسبه می‌شود و عوامل زیادی بر قیمت هر مترمربع سوله تأثیرگذار هستند. سوله بخشی جدایی ناپذیر از صنعت، کشاورزی و ورزش به حساب می‌آید. در این مقاله نگاهی بر قیمت هر مترمربع سوله، انواع سوله، اجزاء سازنده سوله، مراحل ساخت سوله، استفاده‌هایی که از این بنا وجود دارد، متریال ساخت سوله، هزینه ساخت سوله و بسیاری نکات دیگر داریم. از شما دعوت می‌کنم با متری چند همراه باشید.

برای اطلاع از هزینه ساخت و دریافت ریزمتره از نرم افزار متری چند به صورت رایگان استفاده کنید.

مراحل ساخت سوله کدام‌اند؟

مانند هر سازه دیگری، ساخت سوله نیز، نیازمند اخذ مجوزهایی از سازمان‌های مرتبط، انتخاب مهندس ناظر، طراحی نقشه سوله، آماده سازی بستر، اسکلت و … است. در زیر به صورت خلاصه به بیان مراحل ساخت سوله پرداخته شده است.

تهیه و خرید زمین

خرید زمین از شرکت شهرک‌های صنعتی اگر سوله برای کار صنعتی است، یا خرید زمین از منابع طبیعی اگر سوله استفاده کشاورزی دارد. به طور کلی صنایع مختلف، مزارع کشاورزی به منظور پرورش طیور، دام، نگهداری میوه (سردخانه)، پرورش قارچ، انبار و … نیاز به احداث سوله دارند که باید زمین آن را از صاحبان خصوصی، دولتی و منابع طبیعی خریداری کنند. یکی از عوامل مؤثر بر هزینه ساخت سوله، هزینه‌ای است که برای خرید زمین آن پرداخت می‌شود. البته با اخذ وام از بانک توسعه تعاون یا بانک کشاورزی می‌توان این هزینه را کاهش داد.

اخذ مجوز ساخت سوله

اگر سوله مصرف صنعتی داشته باشد، کپی سند زمین و اصل آن، کپی شناسنامه مالک (مالکین) و اصل آن، تقاضای اخذ مجوز و پلان اولیه سوله در یک برگه آ 3 با مقیاس و جهت شمال در آن به دفتر شرکت شهرک‌های صنعتی مراجعه کرده و تقاضای خود را اعلام می‌کنید. اگر سوله مصرف کشاورزی دارد مدارک فوق را باید به اداره جهاد کشاورزی استان محل احداث سوله تحویل داده شود و نسبت به پرداخت عوارض اقدام شود. در نهایت پروانه یا ساخت سوله به نام مالک و مالکین تحویل می‌شود که تا 36 ماه مهلت احداث سوله و جواز ساخت آن صادر شده است. با توجه به هزینه زمین و در ادامه هزینه ساخت اسکلت و بدنه سوله، مرحله اخذ مجوز کم‌ترین تأثیر را بر هزینه ساخت سوله می‌گذارد.

هزینه ساخت سوله برای دامداری

طراحی سوله

پس از اخذ مجوز، از سوی نهاد ذی‌ربط نامه‌ای به سازمان نظام مهندسی استان فرستاده می‌شود تا مراحل طراحی سوله، ساخت طرح سه بعدی از آن، آزمایش‌های لازم از خاک منطقه و … انجام شود.

ساخت اسکلت

پس از اتمام مراحل طراحی سوله از سوی طراحان سازمان نظام مهندسی یا یک شرکت طراحی خصوصی که در این زمینه تخصص و تبحر دارند، نوبت ساخت سوله شده است.

آماده سازی خاک محل ساخت، اولین مرحله است. خاک برداری، گودبرداری با توجه به نوع کاربری که سوله دارد، انجام می‌شود. اگر بستر نرم باشد باید اصطلاحاتی جهت، استحکام خاک بستر (کوبیدن خاک) انجام شود.

پس از آماده سازی خاک، نقشه با توجه به مقیاس روی زمین با گچ کشیده می‌شود و در ادامه اقدام به اجرای فوندانسیون سوله می‌شود. در این مرحله پلیت و بیس‌های اتصال اسکلت درون فوندانسیون کار گذاشته می‌شود.

در همین حین قطعات اسکلت سوله در شرکت سازنده آن در حال ساخت است. پس از اتمام این مرحله، قطعات از شرکت به محل سرهم کردن یا به بیان دیگر محل ساخت سوله آورده می‌شوند (این حمل و نقل با استفاده از جرثقیل و کامیون کشنده انجام می‌شود).

در مرحله بعد، قطعات یا اسکلت فلزی چه از نوع تیرورقی یا خرپایی، به وسیله جوشکاری یا پیچ و مهره به فوندانسیون متصل می‌شوند. به این مرحله اصطلاحاً مونتاژ گفته می‌شود. به طور کلی مرحله اجرای فوندانسیون و اسکلت سوله، پرهزینه‌ترین مرحله ساخت سوله به حساب می‌آید و تأثیر فوق‌العاده‌ای بر هزینه ساخت سوله دارد.

هزینه ساخت سوله صنعتی

رنگ آمیزی

پس از اتمام مرحله مونتاژ و سرهم شدن اسکلت فلزی سوله، مرحله رنگ آمیزی آغاز می‌شود. به طور کلی رنگ آمیزی سوله با دو نوع رنگ پوشش دهنده آلکیدی و اپوکسی انجام می‌شود. رنگ‌های آلکیدی برای استفاده در مناطق معتدل و خشک هستند و رنگ‌های اپوکسی برای نواحی معتدل و مرطوب مانند شمال و جنوب کشور مناسب هستند. البته پیش از رنگ کاری، با استفاده از دستگاه سندبلاست، اسپاتر زدایی و تمیزکاری انجام می‌شود و سپس اقدام به رنگ کاری می‌گردد.

اجرای سقف، کف و دیوارها

پس از مرحله فوندانسیون و اسکلت، این مرحله بیشترین هزینه را بر دوش کارفرما می‌گذارد. به طور کلی برای پوشش سقف سوله از ورق‌های رنگی و گالوانیزه همراه با انواع عایق پشم شیشه یا پشم سنگ، فوم، کارتن پلاست، پلی کربنات، ساندویج پنل، توری مرغی، توری پلاستیکی و بسیاری مواد دیگر استفاده می‌شود. این مرحله از کار با استفاده از جرثقیل انجام می‌شود.

برای اجرای دیوار سوله نیز اصولاً از آجرنما، ساندویچ پنل، قوطی کشی و ورق بندی و پلی کربنات استفاده می‌شود. کف سازی سوله نیز با استفاده از بتن مصلح، مش بندی و ماله پروانه‌ای اجرا می‌شود. البته اگر در محل سوله، ماشین‌آلات سنگین تردد کند یا مواد شیمیایی نگهداری یا استفاده شود، در ادامه یک لایه رزین اپوکسی روی بتن پس از خشک شدن آن اجرا می‌شود.

نصب در، پنجره و تأسیسات

در انتها در و پنجره از انواع پروفیل یو پی‌وی‌سی دوجداره، قوطی به همراه شیشه دوجداره و … اجرا می‌شود. اجرای تأسیسات برقی و مکانیکی در مراحل ساخت سوله معمولاً جزء آخرین مراحل به حساب می‌آید و به صورت روکار انجام می‌شود.

هزینه ساخت سوله صنعتی

سوله دست دوم چیست؟

گاهی هزینه ساخت سوله برای کارفرمایان سنگین است و به منظور کاهش بار هزینه‌ها، استفاده از سوله‌های دست دوم راهکار مناسبی به نظر می‌آید. به طور کلی سوله‌ها چه با اتصال پیچ و مهره چه با اتصال جوش، قابلیت جابجایی دارند و به اصطلاح دمونتاژ شدن دارند. برخی از سوله‌ها به دلایل مختلف دمونتاژ و انبار می‌شوند. این سوله‌ها از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند و قابلیت سرهم بندی مجدد را دارند، به این منظور بسیاری در ابتدای راه کسب و کار خود از آن‌ها بهره می‌برند.

مطالب مرتبط: هزینه ساخت گلخانه ؛ برآورد هزینه احداث و راه اندازی گلخانه چگونه است؟

موارد استفاده از سوله دست دوم، کارکرده یا دمونتاژ چیست؟

زمانی که کارفرما نمی‌خواهد یا نمی‌تواند هزینه زیادی برای ساخت سوله پرداخت کند.

هنگانی که کیفیت ساخت سوله اهمیت زیادی نداشته باشد.

مدت زمان استفاده از سوله دست دوم یا دمونتاژ شده کم بوده است.

امکان تغییر خط تولید یا تغییر مکان در آینده وجود داشته باشد.

زمانی که سوله دمونتاژ شده در زمان استفاده آسیب ندیده است و در انبار نیز از آن به خوبی نگهداری شده است و در سلامت کامل به سر می‌برد.

عوامل مؤثر در هزینه ساخت سوله کدام‌اند؟

به طور کلی محل احداث سوله، کاربری سوله، مصالح به کار رفته در ساخت آن، وزن سوله، نوع سوله و داشتن یا نداشتن جرثقیل سقفی از جمله عوامل مؤثر بر هزینه ساخت سوله به حساب می‌آیند.

محل احداث

به طور کلی عرض، شیب، میزان خاک ‌برداری و گودبرداری زمین، تأثیر زیادی در هزینه ساخت سوله دارد. هر چه عرض زمین بیشتر باشد و اختلاف سطح آن زیاد باشد به تبع نیاز به گودبرداری و خاک‌ریزی بیشتر می‌شود و در نتیجه هزینه ساخت سوله نیز افزایش پیدا می‌کند.

کاربری سوله

کاربری سوله به عوامل مختلفی مانند ارتفاع سوله، میزان آهن استفاده شده در آن، دهانه سوله، میزان مصالح مورد نیاز برای ساخت دیوارها، سقف و کف، نوع کف‌پوش و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد. به طور مثال هزینه ساخت سوله برای مصارف کشاورزی مانند سالن پرورش قارچ یا مرغ نسبت به هزینه ساخت سوله برای مصارف صنعتی بسیار بالاتر است.

مصالح به کار رفته

طرح و نمای بیرونی سوله، نوع درب و پنجره‌های نصب شده در آن، تأسیسات برقی و مکانیکی سوله و دیگر عوامل سازه‌ای، تأثیر زیادی بر هزینه تمام شده ساخت سوله می‌گذارد. طبیعی است که هر چه از متریال مرغوب‌تری استفاده شود، قیمت نهایی بالاتر می‌رود.

البته عوامل دیگری مانند داشتن، نوع سوله و یا نداشتن جرثقیل سقفی و وزن سوله نیز تأثیر مستقیم بر قیمت راه اندازی آن می‌گذارد. هر چه وزن سوله بیشتر باشد، از آهن‌آلات بیشتری برای ساخت آن استفاده شده است، بنابراین هزینه ساخت سوله بیشتر خواهد شد.

هزینه ساخت سوله جهت انبار

انواع سوله کدام‌اند؟

به طور کلی سه نوع سوله خرپایی، تیرورقی و یو بی ام (UBM) ساخته می‌شوند که نوع تیرورقی آن در ایران رواج بیشتری دارد. نوع خرپایی به دلیل فرایند پیچیده‌تر طراحی و تولید، تولیدکنندگان کمتری دارد و در نتیجه نیز کمتر نمونه آن دیده می‌شود.

سوله خرپایی

یکی از انواع سوله و بروزترین آن‌ها سوله سبک خرپایی است. سوله‌های خرپایی را همانند سوله‌های تیرورقی با ورق فولادی (st37) می‌سازند. البته با این تفاوت که ورق‌ها در درجه اول با ابعاد مختلف و طبق محاسبات انجام شده به پروفیل تبدیل می‌شوند و سپس با چیدمان ویژه و با روش جوشکاری و یا پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌گردند.

در گذشته ساخت سوله تیرورقی مرسوم بود، این روش ساخت سوله از متدهای مهندسی بسیار ابتدایی پیروی می‌کند و عملاً هرچقدر که دهانه سوله بزرگ‌تر شود، بارهای جانبی بیشتر می‌شود، در نتیجه سازندگان از فولاد بیشتر و با ضخامت‌های بیشتر برای افزایش استحکام، استفاده می‌کردند که این امر به وزن سوله و در نهایت به هزینه ساخت آن می‌افزود؛ اما برای ساخت سوله خرپایی از روش مدرن مهندسی استفاده می‌شود که میزان استفاده فولاد را کاهش می‌دهد که موجب کاهش وزن و در نهایت، کاهش هزینه ساخت سوله می‌شود. علاوه بر این سوله خرپایی از نظر ایمنی، مقاومت در برابر باد، زلزله و … مقاومت خوبی دارد.

مزایای سوله خرپایی

سوله خرپایی مونتاژ و دمونتاژ راحت‌تری نسبت به انواع سوله‌ها دارند.

سوله خرپایی قابلیت نصب جرثقیل را در هر تناژ و با هر تعدادی دارند.

سقف‌های این سوله‌ها به صورت قوسی اجرا می‌شود که البته قابلیت اجرای سقف هشتی را نیز دارند.

قیمت تمام شده و هزینه ساخت سوله خرپایی بسیار پایین‌تر است، این کاهش هزینه شامل فوندانسیون نیز می‌شود؛ زیرا وقتی سازه وزن کمتری داشته باشد فنداسیون کوچک‌تری هم نیاز خواهد داشت.

در سوله خرپایی، برخلاف انواع دیگر سوله‌ها محدودیت اجرای دهانه عریض و بدون ستون وجود ندارد و این سازه‌ها را می‌توان حتی با دهانه‌های بیش از ۱۰۰ متر و بدون ستون به صورت کاملاً ایمن و با تأییدیه سازمان نظام مهندسی ساخت.

هزینه حمل سوله خرپایی نسبت به بقیه سوله‌ها ارزان‌تر است و به دلیل وزن کمتر آن‌ها است.

سوله تیرورقی

یکی از انواع سوله‌ها و البته شناخته شده‌ترین نوع آن در ایران، سوله تیرورقی است. همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد برای ساخت سوله تیرورقی از ورق (st37) استفاده می‌شود. ساخت سوله عریض بدون ستون با این روش محدودیتی ندارد ولی به‌مراتب گران‌تر از سایر روش‌ها است که این گرانی به دلیل وزن زیاد فولاد به کار رفته در آن و نه به دلیل اجرت ساخت است.

معایب سوله تیرورقی

محدودیت در ساخت سوله‌هایی با دهانه‌های بیشتر از ۴۵ متر بدون ستون، مصرف بالای فولاد، اتصال به وسیله جوش (البته به تازگی در بعضی از مقاطع از پیچ و مهره هم استفاده می‌شود) و اجرای فنداسیون بزرگ‌تر و گران‌تر از جمله معایب شاخص سوله تیرورقی به شمار می‌آید.

 

هزینه ساخت سوله صنعتی

سوله‌های یو بی ام

یکی دیگر از انواع سوله‌ها و البته جدیدترین آن سوله یو بی ام (UBM) است. سوله‌های یو بی ام را با فرم دادن و به اصطلاح نوردیدن ورق‌های گالوانیزه می‌سازند. در این سوله‌ها محدودیت اجرای دهانه وجود دارد و بزرگی دهانه‌های سوله نهایتاً به ۳۰ متر می‌رسد. در این سوله‌ها ورق‌های گالوانیزه با دستگاهی به اسم سیمر به هم دوخنه می‌شوند

معایب سوله یو بی ام

به مرور زمان این دوخت‌ها به دلیل انبساط و انقباض‌ها و تکانه‌ای ناشی از باد ضعیف شده و در نهایت جدا می‌شود که تولید صدای زیادی می‌کند.

ایراد دیگر این سوله‌ها عایق بندی آن است که به روش پاششی و از مواد پلی ارتان بر روی دیواره‌ها انجام می‌شود که به دلیل متخلخل بودن، ضدعفونی نمی‌شوند و به مرور دچار قارچ می‌شوند.

سخن آخر

در این مقاله به مواردی که هزینه ساخت سوله متأثر از آن‌ها است اشاره شد. انواع سوله، روش‌های ساخت و مزایا و معایب هر کدام ذکر شد. شرایط استفاده از سوله دست دوم یا دمونتاژ شده نیز بیان شد. اگر تمایل دارید پیش از هر اقدامی به منظور ساخت سوله، از هزینه ساخت آن اطلاع پیدا کنید، پیشنهاد من به شما استفاده از نرم افزار متره و برآورد آنلاین متری چند است.

مطالب مرتبط: خرید خانه یا ساخت خانه؟ کدام یک روش بهتری برای خانه دار شدن است؟

4 دیدگاه

    1. سلام
      وقت شمام بخیر
      اگر هر سوالی در زمینه هزینه ساخت سوله دارید، شماره خودتون رو بگذارید تا کارشناسان به طور اختصاصی برای شما برآورد هزینه کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا