پیش بینی قیمت ساخت و ساز

برآورد هزینه ساخت روف گاردن و تجهیزات آن

تعریف عامیانه روف گاردن یا باغ بام به فضای سبز روی پشت‌بام‌ها می‌گویند. این فضای سبز بر روی سقف ساختمان‌ها اجرا می‌شود و بستر کشت گیاهان مختلف در ارتفاعی بالاتر از سطح خاک زمین بر روی بستر مصنوعی پشت‌بام است. روف گاردن که در زبان فارسی باغ بام گفته می‌شود، این فرصت را برای افراد فراهم می‌کند که از فضای بام ملک خود لذت ببرند. امروزه با پیشرفت علم می‌توان بر روی بام خانه‌ها و ساختمان‌های بلند یک باغ زیبا با انواع گیاهان ایجاد کرد. در این مقاله هزینه ساخت روف گاردن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح مصرفی، برآورد هزینه ها به تفکیک فعالیت ها و برنامه ساخت به متری چند مراجعه کنید

انواع مدل‌های روف گاردن

به طور کلی روف گاردن‌ها از نظر طراحی و نوع گیاهانی که در آن‌ها پرورش داده می‌یابند به سه دسته کلی گسترده، نیمه متمرکز و متمرکز تقسیم می‌شوند.

روف گاردن گسترده

روف گاردن گسترده که در این نوع روف‌گاردن، کاشت گیاهان با ریشه‌های کم عمق انجام می‌گیرد. بستر کاشت در این روش بسیار سطحی و ضخامت خاک نهایتاً ۲۰ سانتی ‌متر خواهد بود. هزینه روف گاردن گسترده نسبت به دیگر انواع بام باغ بسیار ارزان‌تر بوده و چمن و گیاهانی با پوشش سطحی و کم ارتفاع در آن کاشته می‌شوند.

روف گاردن نیمه متمرکز

در روف گاردن نیمه‌متمرکز کشت گیاهان با حجم ریشه بیشتر و دارای عمق بستر کاشتی بین ۳۰ سانتی‌متر تا ۱ متر است. در این نوع از انواع بام سبز کلیه گیاهان بوته‌ای مانند توت‌فرنگی، هندوانه و گیاهان دارویی مانند پونه و اسطوخودوس و همچنین چمن قابلیت کاشت داشته و تنها باید در طراحی سازه، وزن ایجادشده توسط آن‌ها محاسبه گردد.

روف گاردن متمرکز

در روف گاردن متمرکز که سومین نوع از انواع باغ بام است از خاک با حجم و ارتفاع نسبتاً زیاد استفاده می‌شود. این نوع بام باغ که از موارد قبلی گران‌تر تمام می‌شود، تنها در ساختمان‌های بزرگ و معروف که از پس هزینه آن برمی‌آیند ساخته شده و شامل انواع درختان، گیاهان زینتی و گل‌ها خواهد شد. این نوع باغ بر روی پشت‌بام ساختمان‌های بزرگ گسترده به همراه مسیرهایی برای قدم زدن و نیمکت‌هایی برای استراحت در آن طراحی و همچنین پرگولا و شومینه طراحی می‌شود.

مطالب مرتبط: برآورد هزینه ساخت یک واحد 80 متری در متری چند چگونه است؟

هزینه طراحی روف گاردن

طراحی فضای روف گاردن مراحل مختلفی دارد که هر کدام نیز هزینه‌های مخصوص به خود را دارا هستند.

فاز اول این کار شامل امکان‌سنجی، نقشه‌برداری، بررسی استحکام و بارگذاری، بررسی نیازها، نورپردازی است. فاز دوم آن نیز آماده‌سازی، برق‌کشی، لوله‌کشی فاضلاب و زه کشی، نصب دستگاه‌های کنترل مراقبت، نصب سیستم روف گاردن یا بام باغ به‌صورت چند لایه را در بر می‌گیرد. فاز سه طراحی دربرگیرنده بخش نهایی و فینیشینگ فاز یک است. در این بخش ابتدا نیازها و امکاناتی که کارفرما نیاز دارد با توجه به نوع سازه مورد بررسی قرار می‌گیرد سپس به فاز طراحی و نمونه سه بعدی پرداخته خواهد شد.

هزینه‌های طراحی به کیفیت و جزئیات روف گاردنی که می خواهد طراحی شود بستگی دارد. طبیعی است که هرچه متراژ زیر بنای مورد طراحی بیشتر شود هزینه ساخت روف گاردن نیز کاهش خواهد یافت. البته تعرفه‌های طراحی محوطه و فضای سبز به دلیل نوسان قیمت‌ها در سال اخیر تقریباً نامشخص بوده و همواره دست‌خوش تغییرات عمده‌ای شده است.

مراحل طراحی یک روف گاردن کم هزینه

مهمترین نکته در برآورد هزینه ساخت روف گاردن در طراحی آن است که هر چه ساده تر و با جزئیات کنتر باشد هزینه آن کمتر خواهد بود. در طراحی روف گرادن سادگی در باز بودن اطراف آن است که هم می‌تواند آن را بزرگتر جلوه دهد و هم هزینه ها را کم کند. به عنوان مثال استفاده از شیشه‌های شفاف به‌جای دیوار و یا استفاده از نرده می‌تواند به این کار کمک کند. البته اگر خواهان یک روف گاردن شخصی و خصوصی باشیم، این نکته کار آیی نخواهد داشت. نکته بعدی در طراحی این است که درصورتی‌که فضای پشت‌بام بزرگ باشد و یا منظره آن مناسب و زیبا نباشد، می‌توان فضای سبز خود را زیاد کرده و بام سبز خود را محصور نمود.

 برای انجام این کار درختان و درختچه ها و گیاهان بلند مانند بامبو انتخاب مناسبی هستند. به علاوه در طراحی فضای روف گاردن استفاده از تنوع در اندازه گیاهان ضروری است. به همین دلیل استفاده از چند گیاه بزرگ، درختچه و درخت کوچک و چمن کاری در کنار یکدیگر ترکیب متناسبی را ایجاد خواهد کرد که این کار با استفاده از گیاهان ارزان قیمت هم ممکن است. همچنین گلدان‌ها در سایزهای متفاوت در نمای روف گاردن نیز تأثیر فراوانی از لحاظ بصری خواهند داشت.

برای خرید مبلمان مناسب باید سبک روف گاردن خود را در انتخاب مبلمان در نظر گرفته و البته قبل از آن کاربرد مبلمان را نیز انتخاب نمایید. در وهله بعدی ساخت نکته کانونی در فضاست که بتواند چشم بیننده را در ابتدای ورود به خود جلب کند. هر المانی در این فضا می‌تواند یک نقطه کانونی باشد بوده و توجهات را به سمت خود معطوف کند. به عنوان مثال استفاده از آب‌نما، درخت بلند، مجسمه، چیدمان گلدان‌ها و غیره می‌توانند به عنوان نقطه کانونی به کار روند.

نورپردازی و روشنایی پشت‌بام در شب نکته‌ای بسیار مهم و ضروری است به خصوص در فضاهای نزدیک راه پله و یا درب ورودی. علاوه بر این نقاط روشن روف گاردن در هنگام شب توسط نور بزرگتر جلوه دارد و فضای آن را قابل استفاده می‌کند. نکته مهم این است که از یکرنگ به عنوان رنگ اصلی استفاده کرده و یک یا دو رنگ دیگر را مکمل آن قرار می دهیم. استفاده از چندین رنگ مختلف برای المان‌هایی مثل دیوارها، کف، نرده‌ها و یا مبلمان باعث می‌شود فضای ما شلوغ به نظر برسد.

 رنگ‌های خنثی مانند سفید، خاکستری، بژ و نیلی به‌راحتی با سایر رنگ ها ترکیب شده و همچنین بر جلوه ی گیاهان و فضای سبز ما می‌افزایند. کف‌پوش مورد استفاده نیز باید با توجه به بودجه و اقلیمی که در آن زندگی می‌کنیم انتخاب گردد. همچنین توجه به سبک به‌کاررفته در روف گاردن نیز در انتخاب کف‌پوش مهم است.

هزینه‌های مربوط به تجهیزات در اجرای روف گاردن

هزینه‌های تجهیزات و اجرای روف گاردن از جواز گرفته تا آیتم‌های متعدد، به عناوین و مراحل اجرای زیر بستگی دارد.

  1. فضای سبز روی بام شامل گیاهان پوششی و یا ترکیبی از درختان و درختچه ها است که هرچه تعداد و تراکم درختچه و درخت و تراکم بیشتر باشد، طبیعتاً هزینه اجرای روف گاردن بالاتر می‌رود.
  2. آبیاری خودکار روف گاردن جهت نگهداری گیاهان و آبیاری منظم در فواصل مشخص و با توجه به محدودیتهای نیروی انسانی در مراقبت و باغبانی در پشت‌بام، آبیاری خودکار و یا آبیاری قطره ای هوشمند جزء تجهیزات ضروری اجرای روف گاردن به‌حساب می آید. اجرای آبیاری خودکار در مقایسه با عملکرد آن به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.
  3. نورپردازی روف گاردن نیز جزو عناصری است که در طراحی، اجرا و هزینه‌های لاکچری روف گاردن نقش مهمی دارد.
  4. به منظور آماده‌سازی زیرسازی روف گاردن برای اجرای آن نیاز به آماده‌سازی سطح تمام شده بام وجود دارد. همه روش های زیرسازی استاندارد بام شامل ایزوگام (در دو جهت مختلف)، یک لایه ملات ماسه و سیمان روی ایزوگام و یا موزائیک است. پس از اجرای مرحله زیرسازی اولیه، به مدت دو شبانه روز باید تست نفوذ آب انجام گیرد.
  5. اجری کف‌سازی روف گاردن هم به دو صورت کف‌های چوبی و یا شن و قلوه سنگ تزئینی اجرا می‌شود. هر چه میزان مسیرهای چوبی در کف بیشتر باشد هزینه اجرای روف گاردن بالاتر و هرچه میزان شن تزئینی افزایش یابد هزینه اجرای روف گاردن کاهش خواهد یافت؛ زیرا در کف‌سازی چوبی علاوه بر بالا بودن هزینه مصالح چوبی هزینه زیرسازی و دستمزد جزء هزینه‌های اضافه در نظر گرفته می‌شود؛ اما شن تزئینی نیاز به زیرسازی و نصب نداشته و قاعدتاً در کم کردن هزینه اجرای روف گاردن مؤثر خواهد بود.
  6. تجهیزات جانبی روف گاردن از جمله آیتم‌های تأثیرگذار بر هزینه اجرای روف گاردن است. تجهیزاتی مانند آلاچیق، آتریوم، مبلمان، آب‌نما و فضاهایی همچون آشپزخانه و غیره هست. آلاچیق ها با توجه به طرح، متراژ و تعداد تأثیر بسزایی در هزینه و مدت اجرای روف گاردن بازی می‌کنند.

در کل هزینه اجرای روف گاردن به مواد و مصالح به کار گرفته شده، نوع طراحی، کیفیت کار انجام شده، شرایط محیطی و غیره وابسته است؛ اما به‌طورکلی هزینه اجرای بام سبز برای هر مترمربع یک روف گاردن حدوداً 500 هزار تومان تا یک میلیون و 700 هزار تومان است. اگر کسی تمایل به اجرای روف گاردن با متریال های خارجی داشته باشد، هزینه اجرای هر مترمربع آن بالای دو میلیون تومان است.

مطالب مرتبط: هزینه ساخت یک خانه 100 متری چقدر تمام می‌شود؟

سخن آخر

معمولا اولین آیتم پیشنهادی از سوی یک متخصص اقتصادی ساختمان برای ایجاد تمایز میان یک ساختمان با ساختمان های دیگر، روف گاردن است، چرا که مسلماً یک خانه با روف گاردن (بام سبز یا باغ بام) و فضای تفریحی شخصی، علاوه بر سایر امتیازات، توجه بیشتری را از سوی مشتری نسبت به یک بنای معمولی جذب خواهد کرد. این نکته به معنی ارزشمندتر شدن یک ملک و اضافه شدن ارزش افزوده به آن خواهد بود. همچنین در ملک های شخصی نیز، این فضاهای تفریحی ایجاد شده می تواند در هر زمان دلخواه برای خلوت کردن و یا پذیرایی از مهمان ها استفاده شود.

متری چند با ارائه سرویس های محاسبه هزینه و برنامه پروژه می تواند هزینه ساخت روف گاردن را نیز برای شما در برآورد کلی ساخت ساختمان محاسبه نماید. برای این کار کافیست راهنمای محاسبه هزینه ملک را از سایت دانلود کرده و با دقت مطالعه نمایید. همچنین زمان اجرای این آیتم در ساختمان نیز در بخش فایل اکسل برنامه ساخت ساختمان قابل رویت و استفاده خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا