پیش بینی قیمت ساخت و ساز

هزینه ساخت گلخانه ؛ برآورد هزینه احداث و راه اندازی گلخانه چگونه است؟

ساخت گلخانه یکی از روش‌های تأمین خوراک مردم با توجه به رشد جمعیت است. این روش کشاورزی نوین امروزه در کشورهای اروپایی و آمریکایی برای تأمین صیفی و سبزیجات بسیار مورد استفاده است. با توجه ب اینکه کشاورزی با این روش آب کمتری طلب می‌کند و اینکه ایران نیز کشوری خشک است و بیشترین بخش مصرف کننده آب شیرین نیز کشاورزی است، پس استفاده از این روش کشاورزی بسیار مقرون به صرفه است و از صدمات جبران ناپذیر به طبیعت مانند خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی و در پی آن نشست زمین، جلوگیری می‌کند. در ادامه با هزینه ساخت گلخانه و برآورد آن با متری چند همراه باشید.

گام‌های ساخت گلخانه کدام است؟

ساخت گلخانه مانند ساخت هر سازه دیگری ملزومات و روش‌هایی دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است.

خرید یا اجاره زمین

از پرهزینه‌ترین بخش‌های ساخت گلخانه را می‌توان خرید یا اجاره زمین آن عنوان کرد؛ زیرا برای ساخت گلخانه در ابعاد کشاورزی حداقل به 5000 متر زمین نیاز دارید و می‌توانید از 3000 متر آن برای احداث گلخانه بهره ببرید. اجاره یا خرید 5000 متر زمین کشاورزی در منطقه‌ای که ساخت گلخانه مقدور باشد، هزینه زیادی را بر دوش کشاورز می‌گذارد.

اخذ مجوز

اگر کشاورز هستید و تجربه زیادی در زمینه کاشت محصول، نگهداری و گلخانه داری، دارید. پس می‌توانید طی یک نامه از جهاد کشاورزی استان و ارائه مدارکی چون سند یا اجاره نامه زمین، ارائه امکانات زمین مانند آب و برق (مجاز) که برای احداث گلخانه ضروری هستند، درخواست مجوز گلخانه کنید. اگر تازه به راه اندازی یک گلخانه فکر می‌کنید، بهتر است با ثبت نام و شرکت در کلاس‌های آموزشی سازمان فنی و حرفه‌ای و سپس اخذ مدرک آن و سپس با ارائه مدارک زمین، آب و برق اقدام به اخذ مجوز از وزارت جهاد کشاورزی استان محل احداث گلخانه کنید. اخذ مجوز ساخت و راه اندازی گلخانه، مانند مجوز ساخت مسکن است ولی هزینه آن کمتر است و در برابر هزینه‌ای که صرف خرید یا اجاره زیمن می‌شود بسیار کمتر است.

نصب اسکلت و پوشش گلخانه

پس از اخذ مجوز نوبت به نصب اسکلت و پوشش روی گلخانه است. به طور کلی اسکلت گلخانه با استفاده از دو متریال چوب و فلز ساخته می‌شود. گلخانه‌های چوبی با توجه به پایداری کم، هزینه کمتری دارند ولی ماندگاری و پایداری گلخانه مدت زمان کمتری طول می‌کشد و نگهداری از آن نیز زحمت بیشتری دارد. در مقابل اسکلت چوبی، اسکلت فلزی قرار دارد که پایداری زیادی دارد و برخی از انواع آن در برابر وزش باد با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت نیز مقاوم هستند. هزینه ساخت گلخانه با اسکلت فلزی بعد از هزینه خرید یا اجاره زمین، رتبه دوم بیشترین هزینه‌ها را دارد.

با نصب اسکلت چوبی یا فلزی گلخانه نوبت به پوشش گلخانه است. بسیاری از گلخانه را با پوشش پلاستیک مقاوم در برابر پرتو فرابنفش می‌سازند ولی متریال دیگری نیز مانند ورق‌های پلی کربنات یا شیشه نیز برای ساخت گلخانه استفاده می‌شوند که هزینه بالاتری نسبت به پلاستیک یو وی (UV) دارند. اگر در گلخانه‌ای از پلاستیک یو وی برای پوشش سقف و دیوارها استفاده می‌شود، معمولاً در اطراف گلخانه دیوار کشی با آجر انجام می‌شود تا در برابر باد و سرما مقاومت بیشتری پیدا کنند.

مطالب مرتبط: هزینه ساخت خانه در روستا چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

اسلکت بندی گلخانه

تهیه خاک، بذر و کود

از جمله هزینه‌های ساخت گلخانه می‌توان به تهیه خاک، بذر و کود اشاره کرد، به طور کلی گلخانه در منطقه‌ای ساخته می‌شود که خاک آن بدون آفت، قارچ، آهک و شوری کم باشد. اگر در منطقه‌ای که گلخانه ساخته می‌شود، خاک این شرایط را نداشته باشد یا باید نسبت به خرید خاک اقدام کرد و یا از روش هیدروپونیک برای کشاورزی استفاده کرد.

بذر و کود نیز بخش از هزینه ساخت گلخانه را به عهده دارند که به محصولی که در گلخانه کاشته می‌شود، بستگی دارد. بذر برخی گیاهان نسبت به برخی دیگر، به دلیل کمیاب بودن یا لوکس بودن گیاه قیمت بالاتری دارد.

سیستم آبیاری

پس از خرید زمین، اجرای اسکلت و پوشش، سیستم آبیاری است که رتبه سوم در هزینه ساخت گلخانه را دارد. به طور کلی دو نوع سیستم آبیاری برای گلخانه مفروض است. سیستم آبیاری دستی و دیگری سیستم آبیاری هوشمند، همانطور که از نام آن‌ها پیداست سیستم آبیاری دستی مسلماً هزینه کمتری را به کشاورزی تحمیل می‌کند ولی در طی مرحله نگهداری می‌تواند هزینه نگهداری را بیشتر کند. سیستم هوشمند آبیاری، یکی از سیستم‌های گران‌قیمت گلخانه محسوب می‌شود و هزینه ساخت گلخانه را بالا می‌برد ولی در ادامه کار گلخانه این سیستم از هزینه‌های نگهداری می‌کاهد و نهایت می‌تواند سود بیشتری را عاید کشاورز کند.

کاشت محصول، نگهداری و برداشت

کاشت محصول پس از خرید یا اجاره زمین، ساخت اسکلت و پوشش، خرید خاک، بذر و کود، نصب سیستم آبیاری به مرحله اجرا می‌رسد. کاشت محصول، نگهداری از آن در حین رشد و در نهایت برداشت محصول نیز از جمله هزینه‌های ساخت گلخانه در مرحله بهره برداری است. ولی تأمین سیستم‌های گرمایش و سرمایش گلخانه در فصول گرم و سرد، از هزینه‌های اصلی در مرحله ساخت گلخانه است. خرید و راه اندازی سیستم‌های گرمایشی گلخانه‌ای در زمستان و سیستم‌های خنک کننده مه پاش در تابستان از ضروریات داشتن یک محصول مرغوب و به تبع سود بیشتر است.

تاثیر نوع محصول زیرکشت گلخانه بر هزینه ساخت آن

انواع گلخانه کدام است و هزینه ساخت هر گلخانه چقدر است؟

در زیر هزینه ساخت سه نوع گلخانه تونلی، ایرانی و اسپانیایی به ترتیب قیمت توضیح داده شده است. برای به دست آوردن هزینه ساخت گلخانه و برآورد قیمت به نرم افزار متره و برآورد متری چند مراجعه کنید.

گلخانه تونلی

این گلخانه در بین گلخانه‌هایی که ساخت آن‌ها در ایران رایج است، هزینه ساخت کمتری دارد زیرا هزینه ساخت اسکلت که بخش عظیمی از هزینه ساخت گلخانه را شامل می‌شود در این نوع گلخانه نسبت به سایر آن‌ها کمتر است. تفاوت گلخانه‌های تونلی با دیگر گلخانه‌ها، ارتفاع بیشتر سقف و دهنه بزرگ‌تر آن‌ها است.

گلخانه‌ ایرانی

گلخانه‌های ایرانی به دو روش اسکلت بندی جناغی و هلالی، اجرا می‌شوند و تنها پروفیل‌های استفاده شده و پوشش سقف و دیوار در آن‌ها نسبت به گلخانه‌های اسپانیایی متفاوت است که هزینه ساخت آن را کاهش می‌دهد. استفاده از پلاستیک یو وی، ورق‌های پلی کربنات یا شیشه برای ساخت دیوارهای گلخانه‌های ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در بین آن‌ها استفاده از پلاستیک یو وی به دلیل قیمت پایین‌تر محبوبیت بیشتری دارد.

گلخانه اسپانیایی

این نوع گلخانه با پروفیل‌هایی با مقاومت و ضخامت بیشتری ساخته می‌شوند و به تبع قیمت بالاتری نسبت به دیگر انواع گلخانه دارند. این گلخانه‌های توانایی مقاومت در برابر تند بادهایی با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت و برف‌گیری 40 سانتی‌متر مربع را دارند.

نکته

  • استفاده از تکنولوژی ساخت پیشرفته در ساخت گلخانه مانند سیستم باز و بسته شدن هوشمند پنجره و درها، می‌تواند در بالا بردن قیمت هر نوع گلخانه تونلی، ایرانی و اسپانیایی مؤثر واقع شود.
  • همچنین ارتفاع گلخانه، متراژ دهانه آن و نوع محصولی که در آینده در آن پرورش داده خواهد شد نیز در هزینه ساخت گلخانه مؤثر است.

روش کاشت محصول و تاثیر آن بر قیمت گلخانه

چه عواملی بر هزینه ساخت گلخانه تأثیر دارند؟

در بالا به هزینه ساخت گلخانه با توجه به تکنولوژی ساخت اسکلت و پوشش دیوار و سقف آن اشاره شد. در ادامه به عواملی مانند اقلیم، نوع محصول، ابعاد گلخانه و تجهیزات به کار رفته در آن، در هزینه ساخت گلخانه پرداخته شده است.

اقلیم

یکی از عوامل بسیار تأثیرگذار در هزینه ساخت گلخانه، اقلیم است. از آنجایی که قیمت محصولات در فصول سرد سال افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه سود کشاورز نیز بیشتر می‌شود. گلخانه‌هایی که در اقلیم گرم هستند و در زمستان استفاده کمتری از وسایل گرمایشی می‌کنند و طی مراحل ساخت گلخانه هزینه کمتری برای نصب و راه اندازی سیستم گرمایشی کرده‌اند، سود بیشتری خواهند برد. ولی این هزینه در فصل گرما برای تأمین سرمایش می‌تواند سود حاصله را کاهش دهد. به طور کلی از آنجایی که هزینه تأمین گرمایش در ایران بیشتر از هزینه تأمین سرمایش است. گلخانه‌های ساخته شده در اقلیم گرم تا معتدل هزینه ساخت کمتری دارند.

نوع محصول

برخی از محصولات مانند فضای کمتری برای کشت نیاز دارند و کشاورز در سطح کمتری محصول بیشتری پرورش می‌دهد پس بنابراین به طور مثال برای تولید 30 تن خیار به فضای کمتری نسبت به تولید 30 تن طالبی داریم. با کمتر شدن فضای تولید به تبع هزینه ساخت گلخانه کاهش پیدا می‌کند.

تاثیر نوع و تجهیزات نگهداری محصول بر هزینه ساخت گلخانه

ابعاد

به طور کلی هر چه گلخانه ابعاد بزرگ‌تر، سقف با ارتفاع بیشتر و دهنه بزرگ‌تری (ستون‌های بیشتر) داشته باشد، هزینه ساخت آن نیز به دلیل مصرف اسکلت و پوشش سقف و دیوارها، بیشتر خواهد بود.

تجهیزات و تکنولوژی ساخت و نگهداری

در میان تجهیزات گلخانه‌ای می‌توان به سیستم آبیاری (دستی یا هوشمند)، سیستم باز و بسته کردن پنجره‌ها (دست یا هوشمند)، سیستم تنظیم گرمایش و سرمایش (دستی یا هوشمند)، نظارت بر گلخانه توسط سیستم هوشمند یا استخدام کارگر و … در هزینه ساخت گلخانه تأثیرگذار هستند و هرچه از تکنولوژی پیشرفته‌تری استفاده شود طبیعتاً هزینه بالاتری طلب می‌کند.

تاثیر نوع و تجهیزات نگهداری محصول بر هزینه ساخت گلخانه

سخن آخر

اطلاع از هزینه ساخت گلخانه از جمله اطلاعات حیاتی برای هر فردی است که قصد دارد در آینده به ساخت یا تجهیز گلخانه بپردازد. در این مقاله تلاش شد تا به هزینه ساخت گلخانه، ابعاد آن و عوامل تأثیر گذار بر آن پرداخته شود که امید است مورد توجه خواندگان قرار گرفته باشد. نرم افزار متره و برآورد متری چند با استفاده از تجارب متخصصین خود اقدام به ارائه خدمات در خصوص هزینه ساخت می‌کند و در این راه با استفاده از کارشناسان خود به روزترین قیمت‌ها را به صورت ماهانه به مشتریان مباردت می‌ورزد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

10 دیدگاه

  1. سلام میخوام گلخانه گل شاخه بریده هیدروپونیک راه اندازی کنم واسه هزینه ش متری چند باید حساب کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا