وبلاگ

خانه وبلاگ هزینه ساخت ویلا در سال 98 چقدر است؟

هزینه ساخت ویلا در سال 98 چقدر است؟

ویلا از جمله مکان‌های تفریحی است که با گسترش زندگی شهری مورد توجه بسیاری از شهرنشینان قرار گرفته است و بسیاری از آن‌ها در طلب ساخت چنین ساختمان‌هایی هستند. ویلا‌ها با توجه به کاربری که دارند طراحی و ساخت متفاوت‌تری نسبت به خانه‌ها و آپارتمان‌ها دارند.

اگر تصمیم به ساخت ویلا در هر اندازه‌ای دارید، دو راه پیش رو دارید، یا خودتان کل فرآیند طراحی، اخذ مجوز و ساخت را در دست بگیرید و یا خود را راحت کنید و آن را در اختیار مشاور و پیمانکار قرار دهید که در هر دو صورت باید اطلاعات لازم در خصوص کل فرآیند ساخت و ساز و صد البته هزینه‌های آن را داشته باشید. با توجه به این مهم، در این مطلب راهنمای جامعی را در اختیار کسانی قرار می دهیم که قصد ساخت ویلا را دارند.

مهم‌ترین عواملی که بر هزینه‌های ساخت ویلا تأثیر‌ می‌گذارند موقعیت و مساحت زمین، طرح ویلا و مصالح و تجهیزات مصرفی هستند که به شدت هم تحت تأثیر وضعیت بازار قرار‌ می‌گیرند. در هر صورت مهم‌ترین و اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار بر هزینه‌های کلی ساخت یک ویلا را‌ می‌توان در شکل زیر مشاهده کرد.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح و برآورد هزینه ها به تفکیک به متری چند مراجعه کنید

عوامل تأثیرگذار بر هزینه ساخت ویلا

در این مقاله به بررسی هزینه‌های ساخت یک ویلای دوبلکس‌ می‌پردازیم که بر اساس استاندارد‌های تعریف شده توسط سازمان استاندارد ساخته شده و  هزینه‌های مربوط به دستمزدها، حمل و نقل، ماشین‌آلات و بیمه در آن لحاظ شده است. هزینه‌هایی مانند اخذ جواز یا پروانه ساخت، طرح و نظارت، عوارض، هزینه‌های جانبی (روف گاردن، حیاط یا باغ) و … در هزینه ساخت سازه ویلا در نظر گرفته نشده است و به صورت جداگانه مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

خرید زمین یا خانه فرسوده

اولین کار برای ساخت ویلا خرید زمین یا یک خانه کلنگی یا فرسوده است تا بتوان ویلا را در آن برپا کرد. هزینه تمام شده ساخت یک ویلا بستگی بسیار زیادی به موقعیت و قیمت زمینی که در آن ساخته‌ می‌شود دارد. زمین‌هایی که در شهرک‌های ویلایی هستند یا چشم‌انداز خوبی از کوه، جنگل، دریا، دریاچه و … داشته باشند، قیمت‌های به مراتب بالاتری دارند.

از دیگر عوامل موثر بر قیمت یک زمین، امکانات آن است. برای نمونه، زمین‌هایی که جاده دسترسی خوبی ندارند و از شهر خیلی دور هستند، بسیار ارزان‌تر از زمین‌هایی هستند که نزدیک شهر هستند. از طرفی هم زمین‌هایی که جاده دسترسی خوب و امکاناتی نظیر مراکز درمانی، فروشگاه و … دارند قیمتی بالاتری دارند. باید توجه داشت زمین هایی که در مجاورت دریا، رودخانه یا بسترهای سنگی هستند، هزینه بسیار زیادی را در ساخت تحمیل می کنند.

نکاتی در رابطه با خرید زمین

 • دقت کنید زمینی که خریداری‌ می‌کنید‌ آیا می‌توان در خصوص آن نسبت به مجوز ساخت یا تغییر کاربری اقدام کرد یا خیر. برای این کار‌ بهتر است که از شهرداری استعلام بگیرید. بسیاری از زمین‌ها در مناطق ایده آلی قرار دارند ولی بسیار ارزان هستند که عدم تعلق مجوز‌های لازم برای ساخت ویلا‌ یکی از دلایل ارزان بودن این نوع از زمین‌ها است.
 • اگر قصد شما از ویلا سازی صرفا سرمایه‌گذاری است، بهتر است که پیش از خرید زمین از پیشرفت منطقه و بالا رفتن ارزش ملک در آن اطمینان حاصل کنید.
 • یک راه خرید زمین ارزان‌تر از عرف منطقه، استفاده از مزایده‌هایی است که از طرف بانک‌ها برگزار‌ می‌شود.
 • خرید زمین‌هایی که متعلق به ورثه است و به دنبال فروش سریع هستند هم‌ می‌تواند از فرصت‌های خرید به قیمت‌های بهتر است.

مراحل ساخت ویلا

برای اینکه بتوان برآورد دقیق‌تری از هزینه تمام شده ساخت ویلا داشته باشیم باید تمامی جوانب کار را در نظر بگیریم. بدین منظور بهتر است که مراحل ساخت ویلا را به طور جداگانه بررسی کنیم و هزینه انجام هر یک از این مراحل را نیز به دست بیاوریم.

اخذ مجوز‌های لازم برای ساخت

یکی از عوامل تاثیرگذار بر هزینه ساخت ویلا اخذ مجوزهای لازم است. پروانه ساخت یا مجوز ساخت در واقع اجازه نامه‌ای است که از طرف شهرداری و دیگر سازمان‌های مربوط به مالک زمین داده‌ می‌شود تا اقدام به ساخت بنا کنند. برای گرفتن مجوز باید طبق مراحل زیری عمل شود.

 1. ثبت‌نام الکترونیک در دفاتر خدمات الکترونیک
 2. در مرحله بعدی یعنی پس از تشکیل پرونده، بازدید از محل صورت‌ می‌گیرد.
 3. مرحله بعد ارائه دستور تهیه نقشه در طی مراحل مختلف اداری است.
 4. تهیه نقشه توسط معمار
 5. رفع ایرادات نقشه
 6. اخذ تاییده اداره درآمد
 7. تعیین ناظر در دفاتر خدمات
 8. ارائه مدارک پیش‌نویس پروانه ساخت به دفاتر خدمات الکترونیک
 9. در نهایت طی مراحل اداری پروانه صادر‌ می‌شود

مطالب مرتبط: هزینه ساخت سوله، هزینه ساخت هر مترمربع سوله چقدر است؟

هزینه اخذ جواز برای ساخت ویلا چقدر است؟

به طور کلی هزینه جواز به شهر و منطقه‌ای که قرار است بنا در آن ساخته شود، بستگی دارد و‌ می‌تواند از یک شهر به شهر دیگر متفاوت است و بهترین راه برای اطلاع از مقدار دقیق تر این نرخ ها مراجعه به مراجع معتبر است. در ادامه از طریق فرمولی که در زیر ارائه‌ شده است، چگونگی محاسبه هزینه پروانه ساخت ویلا را نشان می‌دهد.

قیمت منطقه × (تعداد پارکینگ تأمین شده ×20) – (مساحت ناخالص زیربنا) × ضریب

مساحت ناخالص زیربنا در واقع مجموع کلیه بناهای موجود در ساختمان را شامل‌ می‌شود و ضریب هم متناسب با متراژ بر اساس یک جدول که در ادامه آورده‌ می‌شود، محاسبه‌ می‌گردد.

هزینه اخذ جواز برای ساخت ویلا چقدر است؟

ساخت سازه ویلا، مراحل و هزینه ها

به طور کلی ساخت ویلا یا هر بنای دیگری شامل دو بخش سفت‌کاری و نازک‌کاری است که هر کدام شامل عملیات‌های مختلفی و متعاقبا هزینه‌هایی هستند. در ابتدا سفت‌کاری و پس از آن به نازک‌کاری اقدام‌ می‌شود. پس از ساخت نیز باید امکانات رفاهی لازم و ضوری فراهم شود که در کل به آن‌ها تأسیسات برقی و مکانیکی گفته‌ می‌شود. در ادامه به طور جداگانه به هزینه هر یک از این مراحل در ساخت ویلا پرداخته خواهد شد.

سفت‌کاری شامل چه ساخت و ساز‌هایی‌ می‌شود؟

سفت‌کاری شامل خاک‌برداری، فونداسیون، اسکلت (بتنی یا فلزی)، دیوار چینی، چهارچوب در و پنجره‌ها است.

هزینه سفت‌کاری در ساخت ویلا چقدر است؟

هزینه سفت‌کاری در ساخت ویلا چقدر است؟

به طور کلی هزینه سفت‌کاری مانند دیگر عملیات‌های ساخت به عوامل زیادی بستگی دارد. از این دست عوامل‌ می‌توان به نوع اسکلت (بتنی یا فلزی)، خارجی یا ایرانی بودن مواد مورد استفاده و نقشه ساخت بنا اشاره کرد.

لازم به ذکر است که هزینه ساخت برآورد شده در این مقاله نسبت به ساخت یک ویلا طبق استاندارد‌های اداره استاندارد صورت گرفته است و مطمئنا هزینه‌های ساخت یک ویلای لوکس از هزینه‌های آورده شده در زیر بیشتر خواهد بود. از آنجایی که در ساخت ویلاهای لوکس تنوع بسیار زیادی از مصالح و متریال ها را می توان به کار برد، برآورد دقیق تنها در صورت دسترسی داشتن به اطلاعات امکانات و نوع مصالح استفاده شده میسر خواهد بود.

در کل هزینه هر متر مربع سفت‌کاری تقریباً 40 درصد هزینه کلی برای ساخت ویلا را شامل‌ می‌شود و برای یک ویلای دو طبقه دوبلکس از 660 هزار تومان به ازای هر متر شروع‌ می‌شود و برای ساخت ویلاهای مجهزتر و لوکس‌تر تا 1 میلیون 600 هزار تومان می‌رسد.

نازک‌کاری شامل چیست و در ساخت ویلا چقدر هزینه دارد؟

نازک‌کاری شامل چیست و در ساخت ویلا چقدر هزینه دارد؟

به طور کلی هر گونه فعالیت ساخت و ساز پس از مرحله گچ و خاک تا مرحله نصب کابینت را نازک‌ کاری‌ می‌گویند. نازک‌کاری نیز بیش از 40 درصد هزینه‌های ساخت و ساز را به خود اختصاص‌ می‌دهد و قیمت تمام شده آن به طور عمده بستگی به این دارد که از چه متریالی و مصالحی استفاده‌ می‌شود.

به طور مثل استفاده از سرامیک به عنوان پوشش کف به مراتب کم هزینه تر از سنگ خواهد بود. حالا قیمت هر یک از این مصالح هم به برند و کیفیت آن بستگی دارد. به هر حال، در کل می توان چنین بیان کرد که هزینه نازک‌کاری برای ساخت یک ویلای دو طبقه دوبلکس از 720 هزار تومان شروع‌ می‌شود و در ویلاهای مجهزتر و لوکس‌تر تا 1 میلیون و 800 هزار تومان نیز افزایش می یابد.

تأسیسات برقی کدام اند و در ساخت ویلا چقدر هزینه دارند؟

تأسیسات برقی کدام اند و در ساخت ویلا چقدر هزینه دارند؟

تأسیسات برقی هم شامل مراحلی عملیاتی مختلفی از کابل‌کشی و داکت گذاری گرفته تا نصب پریز و کلید‌ها می‌شود و به لحاظ هزینه نیز تقریبا 6 درصد هزینه‌های کلی ساختمان را شامل‌ می‌شود.

هزینه نصب تأسیسات برقی برای یک ویلای دو طبقه دوبلکس از متری 100 هزار تومان شروع‌ می‌شود و اگر بخواهید از کلید و پریز‌های مرغوب‌تری استفاده کنید یا از انواع هوشمند استفاده کنید این هزینه تا متری 300 هزار تومان  افزایش پیدا‌ می‌کند.

تأسیسات مکانیکی چیست و هزینه آن در ساخت ویلا چقدر است؟

تأسیسات مکانیکی چیست و هزینه آن در ساخت ویلا چقدر است؟

تأسیسات مکانیکی هم شامل سرمایش، گرمایش، لوله‌کشی آب و فاضلاب، نصب آبگرمکن، کولر و … است که در حدود 10 درصد هزینه‌های ساخت یک ویلای دو طبقه و دوبلکس را شامل‌ می‌شود.

هزینه نصب و خرید تأسیسات مکانیکی از متری 170 هزار تومان شروع‌ می‌شود. اگر از تأسیسات لوکس مانند گرمایش از کف استفاده شود، به هزینه‌های تأسیسات مکانیکی اضافه‌ می‌شود که کاملا بستگی به نوع امکانات و تجهیزات مورد استفاده دارد و بسیار متنوع می‌تواند باشد.

سخن آخر

هزینه ساخت ویلا از بسیاری جهات نسبت به دیگر سازه های مسکونی طیف گسترده‌تری را در بر می گیرد. بسیاری بودجه‌های زیادی را برای ساخت ویلا کنار می گذارند و تمامی متریال‌ها و امکانات را باب میل خود طراحی و اجرا می کنند و برخی هم با ساخت یک ویلای استاندارد بسنده می‌کنند.

هزینه ساخت ویلا به عوامل متعددی بستگی دارد که در بالا به طور مفصل به آن ها اشاره شد. در این مقاله هزینه ساخت یک دو طبقه ویلای دوبلکس استاندارد را مد نظر قرار دادیم و با بررسی تمامی جوانب کار سعی کردیم که برآورد درستی از هزینه ساخت آن داشت باشیم. در مجموع هزینه ساخت ویلای دو طبقه دوبلکس تقریبا از 1 میلیون و 600 هزار تومان شروع  می‌شود و در ساخت‌های لوکس‌تر به 4 میلیون تومان به ازای هر متر مربع می‌رسد.

نظرات و سوالات خود را در پایین صفحه ثبت کنید. ما با حوصله کامل پاسخ خواهیم داد.

مطلب مرتبط: هزینه ساخت گلخانه ؛ برآورد هزینه احداث و راه اندازی گلخانه چگونه است؟2 دیدگاه

 • نیر , مهر 15, 1398 2 پسند

  مطلب جالبیه

  پاسخ
  • مهنوش بلاغی , مهر 17, 1398 2 پسند

   با سپاس از نظر شما


  دیدگاه خودتان را ارسال کنید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی با * علامت گذاری شده اند.

  ×

  برنامه هزینه ساخت راه‌اندازی شد!

  رایگان امتحان کنید!