مدیریت پروژه

برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی اسکلت فلزی در متری چند

احداث ساختمان یکی از پرسودترین کسب و کارهای جهان است زیرا همواره نیاز به مسکن در جوامع وجود دارد و با گذشت زمان خانه‌ها فرسوده شده و نیاز به بازسازی و نوسازی دارند. البته ناگفته نماند که ساخت یک ساختمان به طور مثال 6 طبقه نیاز به تخصص، تجربه و برنامه ریزی دقیق دارد که از عهده هر کسی بر نمی‌آید. یکی از معمول‌ترین راه‌ها برای برنامه ریزی و کنترل پروژه ساختمانی استفاده از نرم افزارهای مختلف است. در این بین نرم افزارهای زیادی وجود دارند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای آنلاین برای این منظور به وجود آمده است. توصیه می‌شود برای برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی اسکلت فلزی یا بتنی در هر متراژ و تعداد طبقاتی به نرم افزار متری چند بخش برنامه ساخت مراجعه کنید.

برنامه زمانبندی ساختمان چگونه تدوین می‌شود؟

به‌طورکلی برنامه زمانبندی ساختمان مانند برنامه زمانبندی هر پروژه عمرانی دیگر است و شامل بخش‌هایی مانند نام فعالیت‌ها، مدت زمان اجرای پروژه، تاریخ شروع و پایان پروژه، برآورد احجام، واحدها، منابع و دارایی‌ها و هزینه هر یک از فعالیت‌ها است.

در بخش نام فعالیت شرح کوتاهی در رابطه با آیتم و فعالیت مورد نظر ارائه می‌شود. در قسمت مدت زمان، زمانی که پروژه برای اجرا نیاز دارد و هر یک از آیتم‌ها نیز برای اجرا نیاز دارند، آورده می‌شود. تاریخ شروع نیز تاریخ شروع پروژه و هر یک از فعالیت‌های مورد نظر به تاریخ شمسی در برنامه درج می‌شود. تاریخ پایان نیز، شامل تاریخ پایان پروژه و هر فعالیت است که باید در برنامه به تاریخ شمسی ذکر شود.

بخش احجام در برنامه زمانبندی در واقع قسمتی است که حجم فیزیکی هر کدام از فعالیت‌ها و آیتم‌های پروژه بر اساس نقشه‌های از پیش تعیین شده در برنامه آورده می‌شود. در بخش واحد نیز واحد سنجش هر یک از فعالیت‌ها ذکر می‌شود. به طور مثال واحد اجرای دیوار چینی متر مربع است و واحد اجرای اسکلت فلزی بر حسب وزن است.

در ادامه نیز منابع و دارایی‌های پروژه در برنامه زمانبندی ذکر می‌شود. به طور مثال برای اجرای مرحله خاک برداری یا اجرای اسکلت نیاز به چه ماشین آلات و ابزارهایی است. به طور مثال چه میزان زمان برای خاکبرداری با بیل مکانیکی یا اجرای اسکلت با جرثقیل نیاز است. در انتها نیز هزینه هر فعالیت در ستون هزینه برآوردی هر فعالیت بر اساس رقم پیمان قید می‌شود. در این بخش مجموع هزینه اجرای هر فعالیت با رقم پیمان باید برابر باشد.

برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی اسکلت فلزی چگونه تهیه می‌شود؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره شد، تهیه برنامه زمانبندی پروژه‌های ساختمانی با استفاده از نرم افزارهای مختلف انجام می‌شود. در این بین نرم افزارهایی مانند مایکروسافت پروجکت و پریماورا جز نرم افزارهای آفلاین هستند. نرم افزارهای آنلاین زیادی نیز به منظور این اقدامات ساخته شده‌اند که در بین آن‌ها نرم افزار متری چند با ارائه بهترین برنامه‌های ساخت که زیر نظر متخصصان و کارشناسان خود به مشتریان و مخاطبان ارائه خدمت می‌کند.

به‌طورکلی برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی از ابتدا شامل تجهیز کارگاه، اجرای ساختمان، تخریب و گودبرداری، اجرای فونداسیون ساختمان، اسکلت، تهیه کامل مصالح و اجرای اسکلت فلزی، اجرای دیوارهای حائل و برشی بتنی، ساخت طبقات زیرزمین، همکف، طبقه اول، طبقه دوم، طبقه سوم، طبقه چهارم، طبقه پنجم، طبقه ششم، سقف، سفت کاری، کرسی چینی و ایزولاسیون و درناژ دیوارهای حائل بتنی، اجرای دیوار طبقات، اجرای دیوارها، اندود گچ کاری طبقات مختلف و خرپشته، تهیه و نصب فریم پنجره‌ها و چارچوب درب‌ها در طبقات مختلف، شیب بندی، ایزولاسیون و کف فرش بام، شیب بندی کف سرویس‌ها، ایزولاسیون سرویس‌ها، پوکه ریزی کف‌ها، اجرای فاز اول تأسیسات، اجرای فاز اول تأسیسات برقی، غلاف گذاری و شیار زنی و اجرای بازشوها، تهیه و نصب قوطی‌های کلید و پریزها، لوله گذاری تأسیسات الکتریکی و مخابراتی، اجرای فاز اول تأسیسات مکانیکی، غلاف گذاری و اجرای بازشوها، اجرای ساپورت‌های تأسیساتی، لوله کشی آب سرد و گرم و شرب، لوله کشی آب باران و فاضلاب، تهیه، اجرا و نصب کانال‌های هوا، عایق کاری لوله‌ها و کانال‌ها، تهیه و نصب دریچه‌های هوا و دودکش، نازک کاری، کاشی‌کاری و سرامیک کاری، اجرای کناف سقف‌ها، اجرای اندود گچ سفید دیوارها و سقف راه‌پله‌ها، اجرای سنگ قرنیز طبقات، اجرای سنگ دیوار و کف راه‌پله‌های طبقات مختلف، اجرای کف فرش طبقات، رنگ آمیزی و نقاشی، رنگ آمیزی درب‌های فلزی و چارچوب درب‌های فلزی، رنگ آمیزی دیوار و سقف‌ها، تهیه و نصب درب و پنجره‌ها و شیشه‌ها، تهیه و نصب درب و پنجره‌های آلومینیومی، تهیه و نصب درب‌های چوبی و اچ پی ال (HPL) و ام دی اف (MDF)، تهیه و نصب شیشه‌ها، اجرای نما، اجرای فاز دوم تأسیسات، اجرای فاز دوم تأسیسات برقی، اجرای سینی، سیم کشی و کابل کشی، تهیه و نصب کلید و پریزها، تهیه و نصب چراغ‌ها، تهیه و نصب تجهیزات برقی، تهیه و نصب لوازم برقی موتورخانه، اجرای سیستم ارتینگ، تأسیسات مکانیکی فاز دوم، تهیه و نصب وسایل آتش نشانی، تهیه و نصب لوازم و شیر آلات بهداشتی، تهیه و نصب فن‌کوئل‌ها و یونیت هیترهای طبقات، موتورخانه، دیوار محوطه، محوطه سازی و برچیدن کارگاه است.

دانلود رایگان برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی اسکلت فلزی

نرم افزارهای آفلاینی که برای تهیه برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی معرفی شدند، از بهترین برنامه‌های آفلاین هستند. مشکلی که وجود دارد این است که هزینه خرید این نرم افزارها زیاد است و معمولاً سالیانه باید تمدید شود، البته این نرم افزارها با لایسنس‌های تقلبی (کِرَک) به صورت رایگان در اینترنت موجود هستند و فایل‌های ایجاد شده برای ساختمان‌های با مشخصات مختلف در وب سایت‌های مختلف ارائه می‌شود، ولی قابلیت اتصال به اینترنت و اشتراک گذاری اطلاعات آن با سایر افراد حاضر در پروژه مقدور نیست.

در طرف دیگر نرم افزارهای برنامه زمانبندی پروژه آنلاین نیز حضور دارند که با قیمت بسیار پایین‌تری همان امکانات را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. این نرم افزارها به دلیل تحت وب بودن از هر وسیله هوشمندی قابل دسترسی هستند و نیاز به آموزش خاصی برای کار با آن نیست.

تهیه برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی به روشی ارزان و سریع

برای تهیه برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی به روشی ارزان و سریع استفاده از نرم افزارهای آنلاین توصیه می‌شود. نرم افزار متری چند یکی از نرم افزارهای آنلاین در حوزه متره و برآورد و برنامه زمانبندی است که با استفاده از نیروی کار جوان و پرانرژی با به این عرصه گذاشته است و ارائه خدمت می‌کند. این نرم افزار با محیط کاربری ساده، با هزینه ارزان‌تر از خرید نرم افزارهای آفلاین، آپدیت‌های ماهانه، اقدام به ارائه برنامه زمانبندی در بخش برنامه ساخت می‌کند.

سخن آخر

برای محاسبه متره و برآورد و تهیه برنامه زمانبندی می‌توانید به صفحه اصلی وب سایت متری چند مراجعه کنید و وارد درگاه مربوطه شوید. امید است با استفاده مخاطبان از نرم افزارهای پرکاربرد متری چند در حوزه ساختمان، اشکالات این نرم افزارها برطرف شود و نسخه‌های بهتر و مناسب‌تری در اختیار کاربران قرار گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا