برآورد هزینه ساخت

متره ساختمان اسکلت فلزی با نرم افزار آنلاین یا فایل اکسل؟

کدام بهتر است؟

ریز متره ساختمان با اسکلت فلزی به نظر بسیاری یکی از سخت‌ترین بخش‌های متره و برآورد به حساب می‌آید و آن هم به دلیل عدم محاسبه متره ساختمان اسکلت فلزی با استفاده از حجم است. زیرا وقتی متره به صورت حجمی محاسبه می‌شود با داشتن ابعاد با توجه به نقشه‌ها کار مترور بسیار راحت است ولی از آنجایی که متره اسکلت فلزی براساس وزن است.

کار کمی مشکل می‌شود و در ادامه برای سنجش دقیق پای وزن مخصوص هم به میان می‌آید که ممکن است برای بسیاری گیج کننده باشد. در مقاله امروز قصد داریم ریزمتره ساختمان اسکلت فلزی را کمی راحت‌تر توضیح دهیم تا درک آن برای افرادی که تازه وارد این حوضه شده اند، مقدرور باشد، در ادامه با متری چند همراه باشید.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح مصرفی، برآورد هزینه ها به تفکیک فعالیت ها و هزینه ساخت به متری چند مراجعه کنید

متره و ریزمتره

متره عبارت است از محاسبه و اندازه گیری دقیق مقدار مصالح مورد نیاز در اجرای یک پروژه عمرانی که به زیربخش‌هایی تقسیم مانند متره خاکبرداری، متره فوندانسیون، متره اسکلت و …  می‌شود. به زیربخش‌های متره، ریزمتره گفته می‌شود. ریزمتره‌ها معمولا در جداولی منظم تهیه و جزء به جزء نوشته می‌شوند که با پیشرفت تکنولوژی چندین سال است که از نرم افزار اکسل آفیس برای این منظور بهره گرفته می‌شود. ولی با روی کار آمدن نرم افزار های متره برآورد این امر توسط نرم افزار راحتتر شده است.

در این مبحث ما به ریزمتره اسکلت فلزی یک ساختمان و ارائه فهرست‌های جزئی و نقشه‌های اجرایی می‌پردازیم. در بسیاری از وب سایت‌های ارائه دهنده خدمات یا نرم افزار متره برآورد معمولا یک نمونه فایل اکسل از ریز متره ساختمان اسکلت فلزی ارائه می‌شود، ولی در این مقاله ما یک روش مدرن‌تر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

مطالب مرتبط: هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی در شهر تهران چقدر است؟

ریزمتره ساختمان اسکلت فلزی یک تا سه طبقه

از آنجایی که سازه‌های فلزی یک تا سه طبقه به یک شیوه ساخته می‌شوند و استفاده از مصالح ساختمانی آن‌ها تفاوتی ندارد و تنها تعداد طبقات زیاد می‌شود، بنابراین محاسبه ریزمتره ساختمان اسکلت فلزی یک تا سه طبقه مانند هم هستند و برای به دست آوردن ریزمتره هر طبقه یه جدول به هر ریزمتره به ازای هر طبقه اضافه می‌شود.

به طور کلی از ابتدا تا انتهای سفت کاری ساختمان شامل عملیات تخریب در صورت وجود ملک کلنگی، عملیات خاکبرداری با دست یا ماشین، عملیات بنایی با سنگ، قالب بندی چوبی یا فلزی، کارهای فولادی با میلگرد مانند شناژبندی و صفحه گذاری، بتن ریزی، کارهای فولادی سنگین مانند تیرریزی و طاق بندی، دیوارکشی و شفته ریزی، عایق کاری رطوبتی، نصب در و پنجره و چارچوب‌های در است.

در این مقاله ما تنها به بخش اجرای اسکلت فلزی که شامل عملیات بنایی سنگ، قالب بندی، کارهای فولادی با میلگرد، بتن ریزی درجا، کارهای فولادی سنگین و سقف سبک بتنی می‌پردازیم و متره بقیه مراحل سفت کاری را در مقاله‌های دیگر به حضورتان می‌رسانیم.

ریزمتره عملیات بنایی سنگی

عملیات بنایی شامل اجرای بتن مگر و دیوار چینی با سنگ لاشه و به طور کلی آماده سازی زمین برای شناژبندی و ساخت پی سازه است که به صورت عملیات بنایی سنگی اجرا می‌شود. این عملیات با استفاده از سنگ لاشه، بتن تهیه شده با شن و ماسه رودخانه ای اجرا می‌شود که به صورت جزئی در جدول زیر آمده است.

پلان ریزمتره عملیات بنایی با سنگ

ریزمتره عملیات بنایی با سنگ

قالب بندی چوبی یا فلزی

قالب بندی هم به صورت با استفاده از قالب‌های چوبی که چوب درخت کاج هستند و به چوبی روسی معروف هستند و یا با استفاده از قالب‌های فلزی انجام می‌گیرد. چوب‌های روسی در اینجا تحت عنوان تخته نراد خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ریزمتره قالب بندی

پلان ریزمتره قالب بندی

کارهای فولادی با میلگرد

این مرحله شامل آرماتور بندی و صفحه گذاری است که یکی از مراحل اجرای فنداسیون است. در این مرحله انواع عملیات‌‌های میلگرد، خم‌کاری و صفحه گذاری انجام می‌شود که هر کدام به صورت جداگانه باید محاسبه شوند. در زیر جدول ریزمتره این عملیات آمده است که توجه شما را به آن جلب می‌کنم.

ریزمتره کارفولادی با میلگرد

پلان ریزمتره کارفولادی با میلگرد

بتن ریزی درجا

پس از آرماتور بندی و صفحه گذاری، بتن ریزی روی آرماتورها انجام می‌شود که به بتن درجا شهرت دارد. برای تهیه ریزمتره بتن ریزی درجا، نوع سیمان معمولا پرتلند در نظر گرفته می‌شود مگر اینکه نوع آن توسط مهندس پروژه مشخص شود و متره تنها شامل بتن ریزی و مراحل است و مراحل دیگر مانند نگهداری و مرطوب سازی و غیره را شامل نمی‌شود. در زیر یک نمونه ریزمتره بتن درجا آمده است.

ریزمتره بتن درجا

پلان ریزمتره بتن درجا

کارهای فولادی سنگین

به طور کلی تیر ریزی و اجرای سقف جزء کارهای فولادی سنگین قرار می‌گیرند. و محاسبه آن‌ها بر اساس کیلوگرم است و وزن کار هم بر اساس جدول‌های استاندارد فنی آهن آلات که در بازار موجود است نیز سنجیده می‌شود. نمونه یکی از این جداول در زیر آمده است.

ریزمتره کارفولادی سنگین

پلان ریزمتره کارفولادی سنگین

 سقف سبک بتنی

در تهیه و اجرای سقف سبک بتنی از بتن و میلگرد استفاده می‌شود که میلگردها برا ساس وزن در بخش مربوطه محاسبه می‌شوند و بتن نیز به صورت حجمی در بخش مربوطه محاسبه و سنجیده می‌شود.

ریزمتره سقف بتنی سبک

پلان ریزمتره سقف بتنی سبک

سخن آخر

ریزمتره ساختمان اسکلت فلزی به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود ولی در این مقاله تنها به بخش اجرای اسکلت از مرحله پی ریزی تا اجرای سقف توضیح داده شده است. راه‌‌های بسیاری دیگری نیز برای محاسبه متره و ریزمتره ساختمان وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از نرم افزار متره برآورد آنلاین متری چند است. این نرم افزار با قیمتی بسیار پایین‌تر از نمونه‌های آفلاین به ارائه متره برآورد ساختمان، خلاصه متره و ریز متره می‌پردازد و نتیجه حاصله را به صورت فایل در خدمت مشتریان قرار می‌دهد. آنلاین بودن این نرم افزار این امکان را می‌دهد تا قیمت‌های فهرست بها همیشه به بروز باشند و متره برآورد دقیقی به دست آورند. از طرفی هم با وجود آنلاین بودن گذارش نویسی را بسیار ساده و سریع کرده است.

ریزمتره ساختمان اسکلت فلزی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا