پیش بینی قیمت ساخت و ساز

چگونه با پول کم خانه بسازیم؟ ترفندها و نکات ساخت

ترفندها و نکات ساخت خانه با بودجه کم

ساخت خانه ارزان و سریع و محدود از معضلات کسانی است که ساخت خانه ارزان و سریع را راهی بهتر و ارزان‌تر برای خانه دار شدن و یا سرمایه گذاری می‌دانند. فعالان صنعت ساخت و ساز حتما با روش‌های کم هزینه ترین روش ساخت خانه با پول کم آشنایی کامل دارند و برای به دست آوردن سود بیشتر از این روش‌ها بهره می‌برند. در این مقاله نکاتی را برای افرادی که تازه وارد این صنعت شده‌اند و یا کسانی که می‌خواهند در این بازار سرمایه گذاری کنند در بر دارد؛ در ادامه با متری چند همراه باشید.

مشارکت در ساخت

اگر خانه ای قدیمی دارید که می‌خواهید آن را بازسازی کنید و یا تعداد طبقات آن را افزایش دهید، بهترین گزینه مشارکت در ساخت است. در این روش زمین و ارزش آن از یک شخص و هزینه ساخت آن از شخص دیگری تامین می‌شود و واحدهای ساخته شده بنا به توافق طرفین بین دو سوی معامله تعلق می‌گیرد.

اگر زمین یا خانه قدیمی در اختیار ندارید باز هم مشارکت در ساخت گزینه مناسبی است. با چند تن از بستگان و دوستانی که قصد ساخت یا خرید خانه دارند شراکت کنید و زمینی را جهت کم هزینه ترین روش ساخت خانه ارزان و سریع تهیه کنید و پس از توافقات اولیه کار را آغاز کنید. این روش مناسب اعضای خانواده است که راهی بسیار مطمئن و کم هزینه برای ساخت خانه ارزان و سریع با بودجه کم به حساب می‌آید.

طراحی ساده ساختمان

یکی از مهم ترین و ساده ترین راه ها برای کاهش هزینه‌های ساخت، مربوط به طراحی معماری سازه است. طراحی پلان و نقشه‌ی خانه تنها به کشیدن چند خط و چینش اتاق‌ها و ارائه چند طرح سه‌بعدی خوشگل و ظاهرپسند خلاصه نشده و سبک ساخت را نیز شامل خواهد شد.

این مرحله شامل در نظر گرفتن تمام جنبه‌های طراحی خانه که از هزینه‌های ناخواسته و پیش‌بینی‌نشده در هنگام ساخت اجتناب شده و در نهایت به ارزان تمام شدن کل پروژه می‌انجامد.

برای رسیدن به این مقصود تنها راه، پیدا کردن یک معمار با تجربه و کارکشته است. هزینه‌ی طراحی و پلان توسط معمار تنها بخش کوچکی از کم هزینه ترین روش ساخت خانه را شامل می‌شود، اما در پایان صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌های ساخت را همراه خواهد داشت.

استفاده از تسهیلات بانکی

بانک مسکن از دیرباز جهت سامان دادن به وضعیت مسکن فعالیت دارد و سرمایه خود در اختیار افراد و اشخاصی که قصد ساخت یا خرید خانه دارند، قرار می‌دهد. تسهیلات بانک مسکن مزیت پرداخت بلند مدت را نسبت به سایر بانک‌ها دارد و همچنین سود زیر ده درصد برای تسهیلات خود دریافت می‌کند. موسسه‌های قرض الحسنه نیز در زمینه وام‌های کوتاه مدت و مبلغ بالا ارائه خدمت می‌کنند که هرکدام شرایط خود را بازپرداخت دارند.

 

صرفه جویی در هزینه هنگام خرید زمین

هزینه زمین را می‌توان بزرگ‌ترین هزینه در مراحل ساخت خانه ارزان و سریع و پیدا کردن کم هزینه ترین روش ساخت خانه دانست و اگر بتوان به نحوی در آن صرفه جویی کرد و زمین یا خانه‌ای را با قیمت پایین‌تر از عرف محله پیدا کرد، بسیاری از هزینه‌های دیگر جبران می‌شود. در این راه بهترین استراتژی گذاشتن وقت زیاد برای خرید زمین، خانه و شناخت محله‌ای که قصد ساخت خانه را در آن دارید، است.

هنگام خرید زمین و خانه کلنگی عجله نکنید و به دنبال بهترین گزینه باشید. افرادی که برای فروش خانه و زمین عجله دارند، کسانی که بدهکار هستند و نیازمند پول نقد فوری هستند، اشخاصی که در حال انحصار وراثت هستند، مناتقصه‌های بانک‌ها و بسیاری شرایط دیگر وجود دارند که می‌توانید از فرصت به وجود آمده در آن‌ها استفاده کنید و بهترین ملک را انتخاب کنید. صبر کردن و انجام تحقیقات کامل در مورد محله مورد نظر و افراد ساکن در آن می تواند گزینه‌‌های زیادی را پیش روی شما قرار دهد. این روش از استراتژی‌های رابرت کیوساکی، میلیونر فعال در صنعت ساخت و ساز برای خرید ملک ارزان قیمت است.

مطالب مرتبط: خرید خانه یا ساخت خانه؟ کدام یک روش بهتری برای خانه دار شدن است؟

استفاده از سازه‌های سبک

یکی از راه‌های به‌صرفه و معمول برای ساخت ساختمان در کم هزینه ترین روش ساخت خانه ارزان و سریع، روش LSF است که نوعی سیستم فولادی با فناوری جدید است. درروش LSF از ورق‌های فولادی گالوانیزه با ضخامت کم، استفاده می‌کنند. این روش زمانی استفاده می‌شود که بخواهند هزینه‌های ساختمان را کاهش دهند و در کنار آن ساختمان مستحکم باشد.

برای ساخت سازه‌های LSF از قاب‌های فولادی سبک استفاده می‌کنند که به روش فرم دهی سرد و بدون حرارت تولید می‌شوند. از این روش برای ساخت مدرسه، ویلا، خانه، آپارتمان و غیره استفاده می‌کنند.

سپس این ورق‌ها توسط آلیاژ زینک پوشش دهی می‌شوند که به اصطلاح به این کار گالوانیزه می‌گویند. فرایند گالوانیزه، جهت جلوگیری از زنگ‌زدگی و فرسایش و افزایش مقاومت در برابر گرما و رطوبت صورت می‌گیرد. این سیستم سازه‌ای باعث ایجاد ساختمانی با انعطاف بالا، مستحکم و قیمت پایین می‌شود.

مزایا و قابلیت‌های استفاده از سیستم سازه‌ای  LSF

مزایای زیاد سازه LSF موجب محبوبیتش شده، در ادامه به برخی از مهمترین این مزایا اشاره شده است.

 • مقرون‌به‌صرفه بودن
 • قابلیت بازیافت
 • کم بودن دورریز
 • سرعت بالای اجرا
 • وزن بسیار سبک
 • انعطاف‌ پذیری

از دیگر کم هزینه ترین روش ساخت خانه ارزان و سریع، ارزان و مقرون‌به‌صرفه ساختمان‌سازی، استفاده از ساختمان‌های پیش‌ساخته هست. این روش برای کاهش مصرف فولاد و اجرای سریع و در نتیجه کم شدن هزینه‌های اضافی مناسب است. ساختمان‌های پیش‌ساخته به ساختمان‌هایی گفته می‌شود که از قبل همه اجزای آن به شکل آماده در کارخانه تولید شده است. در این ساختمان‌ها، از اسکلت آماده، برای ساخت دیوارهای آماده استفاده می‌شود.

 این ساختمان نیاز کمتری به مصالح بتنی و فولادی دارد و هزینه‌ها کمتر می‌شود. این نوع ساختمان‌ها عایق خوبی در برابر صوت و حرارت است و عموماً عمر بالایی دارد. ساختمان‌های پیش‌ساخته مقاومت بالایی در برابر زلزله و آتش دارد.

انواع ساختمان‌های پیش‌ساخته

ساختمان‌های پیش‌ساخته، نسبت به مصالح و مواردی که در آن استفاده می‌شود، دسته‌بندی می‌گردد که دسته‌بندی‌های ساختمان‌های بتنی از قبیل موارد زیر است.

 • ساختمان پیش‌ساخته بتنی
 • ساختمان پیش‌ساخته چوبی
 • ساختمان پیش‌ساخته PVC
 • مزایای خانه‌های پیش‌ساخته

خانه‌های پیش‌ساخته دارای معایب و مزایای مختص به خود هستند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است.

 • سرعت بالا در آماده‌سازی
 • مصرف بهینه انرژی
 • قیمت کمتر
 • مقاومت در برابر زلزله و آب‌گرفتگی

خانه‌های پیش‌ساخته معایب مهمی هم دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

 • محدودیت طبقات
 • محدودیت در شکل سازه
 • کاهش قیمت در هنگام فروش
 • نیاز به نیروی متخصص در اجرا

استفاده از متریال ساختمانی با کیفیت کم

مواد و مصالح ساختمانی از نظر کیفیت درجه بندی مختلفی دارند. برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید از مصالح درجه پایینی استفاده کنید که همان کارکرد متریال درجه بالا را دارند. این نکته را هم در نظر داشته باشید اگر قصد سرمایه گذاری روی واحدهای ساخته شده را دارید، سود فروش واحدهایی که متریال درجه یک در آنها به کاربرده نشده است، بسیار پایین‌تر از واحدهایی است که با متریال درجه یک و عالی ساخته شده‌اند.

مشارکت در خرید مصالح ساختمانی

پس از هزینه زمین، هزینه مواد و متریال ساختمانی بیش‌ترین هزینه را بر دوش مالکان می‌گذارد. برای کاهش آن می‌توانید مواد مورد نیاز خود را از کارخانه خریداری کنید. به طور مثال برای خرید میلگرد، سیمان، آجر و غیره به کارخانه‌های تولید کننده آن‌ها بروید و مواد مورد نظر خود را از منبع اصلی تهیه کنید تا پولی که بابت دست به دست شدن کالا به دلالان می‌دهید ذخیره کنید.

بسیاری ممکن است بگویند خرید به صورت خرده از کارخانه‌ها ممکن نیست، این گفته درست است ولی برای رفع آن می‌توانید با چند تن از کسانی که در حال ساخت خانه ارزان و سریع هستند صحبت کنید و متریال خود را به صورت جمعی و عمده از کارخانه تهیه کنید تا هزینه پرداختی بابت مصالح را کاهش دهید.

مطالب مرتبط: فرمول محاسبه مصالح ساختمانی و فایل اکسل مصالح مصرفی پروژه

خانه‌ای متناسب با محله بسازید

اگر به دنبال کم هزینه ترین روش ساخت خانه ارزان و سریع و سرمایه گذاری هستید از ساخت واحدهای لوکس در محله‌های پایین شهر خودداری کنید زیرا ممکن است مجبور شوید واحدهای ساخته شده خود را با سود بسیار پایین‌تری به فروش برسانید. به این دلیل که خریدار مناسبی پیدا نخواهید کرد و ناچار به فروش خواهید شد. ساخت خانه مناسب با محله و سطح مالی محله هم به بالا بردن سود نهایی کمک می‌کند و از طرفی هم به فروش زودهنگام واحدها  منجر می‌شود.

نظارت بر روند ساخت و ساز

نظارت بر روند ساخت و ساز و سرعت در انجام آن می‌تواند به ارزان تمام شدن مراحل ساخت منجر شود و به کم هزینه ترین روش ساخت خانه بتونید خانه مورد نظرتون و درست کنید ، با نظارت مستقیم مالک برخی موارد مانند استهلاک و هدر رفت منابع کمتر می‌شود و کار سرعت بیشتری پیدا می‌کند. در این راه حتی می‌توانید جلوتر هم بروید و بخشی از کار را به جای سپردن به پیمانکار خودتان انجام دهید.

 

از حداقل‌های استاندارها پیروی کنید

برای کم کردن هزینه ها می‌توانید از حداقل استانداردها برای ساخت استفاده کنید. برای مثال در مبحث نوزده مقررات ملی ساختمان استفاده از پنجره دوجداره الزامی است، پنجره‌های دوجداره از جنس پی وی سی قیمت بالاتری نسبت به پنجره‌های دوجداره آهنی دارند. می‌توانید از گزینه‌های ارزان‌تر و در عین حال استاندارد بهره ببرید و هزینه ساخت را کاهش دهید. لازم به یادآوری است که پیروی از حداقل‌های استاندارد می‌تواند مصرف انرژی را در هنگام بهره برداری بالا ببرد و سود نهایی فروش واحد مسکونی را به شدت کاهش دهد.

بهره‌گیری از نیروی کار ارزان

هزینه مربوط به نیروی کار پس از هزینه زمین و هزینه مواد و مصالح ساختمانی، سومین خروجی بودجه‌ای در صنعت ساخت و ساز است. استفاده از نیروی کار ارزان مانند به کارگیری کارگران مهاجر می‌تواند بخشی از هزینه‌ها را جبران کند و در نهایت باعث بیشتر شدن سود نهایی شود.

البته باید در نظر داشت که برخی از کارگران مهاجر، به صورت غیر قانونی از مرزها عبور می‌کنند که موجب تحمیل هزینه بیشتری بر پروژه می‌شود. بنابراین پیش از هر کاری مدراک مهاجرت و شناسایی از کارگران بخواهید سپس نسبت به استخدام آن‌ها اقدام کنید.

مطالب مرتبط: کم‌هزینه‌ترین روش ساخت خانه

سخن آخر

به طور کلی راه‌های زیادی برای کاهش هزینه ساخت خانه وجود دارد که از منطقه تا منطقه و از شهر تا شهر متفاوت خواهد بود و خلاقیت کارفرمایان و سرمایه گذاران در این راه می‌تواند بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهد و صرفه جویی در استفاده از بودجه را سبب شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا