مدیریتمدیریت پروژه

مدیریت مصالح پروژه و تأثیرات آن بر کاهش هزینه‌های پروژه‌های عمرانی

مدیریت مصالح پروژه ساختمانی از جمله عوامل تأثیرگذار بر روی قیمت مسکن است و مقوله کاهش هزینه‌های تمام شده اجرای ساختمان یکی از موضوعات مهم تمامی سرمایه گذران و مجریان این حوزه است. این موضوع به‌ویژه در سال‌های اخیر که تورم اقتصادی و افزایش قیمت مصالح (داخلی و خارجی) باعث شده قیمت تمام شده محصول بالا برود، بسیار پر اهمیت شده است. از این رو مدیریت بر عملکرد پروژه و کاهش هزینه‌های اجرایی تأثیر بسزایی بر سود اقتصادی پروژه دارد. تلاش در اجرای پروژه‌ها هم‌راستا با بهینه نمودن سه شاخص اصلی یعنی زمان، هزینه و کیفیت از اهداف اصلی مجریان و سرمایه گذاران در پروژه‌ها است. در میان پیمانکاران و سرمایه گذاران کسی موفق است که صفر تا صد ساختمان را با حداقل هزینه و حداکثر کیفیت ارائه دهد.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح و برآورد هزینه ها به تفکیک به متری چند مراجعه کنید

چگونه مصالح پروژه را مدیریت کنیم؟

به دلیل رشد روز افزون جمعیت در جهان، صنعت ساختمان از جمله مهم‌ترین مشاغل و یکی از پرمصرف‌ترین مصرف کننده‌های منابع طبیعی در مصالح اجرایی پروژه است. با توجه به ارزش این منابع طبیعی و افزایش قیمت آن می‌توان گفت که مواد و مصالح در پروژه‌ها سهم مهمی در قیمت تمام شده پروژه دارد. از این رو مدیریت و کنترل مواد و مصالح امری مهم و کلیدی جهت بهره‌وری و کاهش قیمت تمام شده در پروژه‌های ساخت و ساز است. مدیریت مواد و مصالح باید در تمامی مراحل ساخت پروژه از شروع تجهیز کارگاه تا تحویل پروژه در دستور کار قرار گیرد.

مراحل مدیریت مصالح پروژه چیست؟

عدم مدیریت صحیح بر مواد و مصالح می‌تواند بر شاخص‌های کلیدی پروژه یعنی زمان، کیفیت و هزینه پروژه تأثیر مستقیم بگذارد. مدیریت مواد و مصالح پروژه‌ها دارای مراحل مختلفی است که در زیر به آن‌ها پرداخته شده است.

  • زمان‌بندی تأمین مصالح مورد نیاز پروژه
  • شناسایی تأمین کننده‌ها
  • خرید
  • حمل
  • دپو و ذخیره سازی صحیح مصالح
  • تحویل و توزیع مصالح به پیمانکاران در موقعیت و زمان‌های برنامه ریزی شده
  • برنامه ریزی و مدیریت موجودی مصالح
  • مدیریت ضایعات در پروژه

 

مراحل مدیریت مصالح پروژه چیست؟

برنامه ریزی مواد و مصالح چگونه انجام می‌شود؟

در مدیریت مصالح پروژه با توجه به برنامه زمان‌بندی مصوب پروژه، برنامه ریزی تأمین مصالح نیز باید در دستور کار قرار گیرد. برنامه ریزی مواد و مصالح شامل میزان حجم، نوع متریال و زمان مورد نیاز مصالح است در این خصوص مسئول برنامه ریزی تدارکات باید مطابق فرمت‌ها و دستورالعمل‌ها سفارش گیری مصالح را انجام دهد.

برآورد حجم و نوع مصالح مورد نیاز پروژه

برآورد حجم پروژه یکی از ابزارهای مدیریت مصالح پروژه بوده و این ابزار پایه و اساس قیمت تمام شده پروژه است. برآورد حجم در ابتدای پروژه این امکان را برای مدیران پروژه فراهم می‌آورد که در صورت تأمین منابع مورد نیاز با محدودیت مواجه است اقدام به تغییر و اصلاح حدود طرح نمایند و از ضرر و زیان‌های ناشی از کمبود منابع در حین اجرای پروژه جلوگیری کند و با مشخص شدن میزان منابع مورد نیاز در پیشرفت عملیات اجرایی مطابق زمان‌بندی پیشرفت حاصل شود.

نوع و کیفیت مصالح نیز باید در برنامه ریزی پروژه مشخص گردد. واحد مهندسی و یا تیم نظارت بر پروژه باید مطابق با سیاست‌های اجرایی و کلان پروژه نوع و کیفیت و حتی برند مصالح را در فاز برنامه ریزی مشخص نمایند و حتی جایگزین مصالح انتخابی را در صورت عدم موجودی در بازار در برنامه کاری داشته باشند.

مطالب مرتبط: هزینه جواز ساخت آپارتمان مسکونی در شهر تهران چقدر است؟

خرید و تأمین مواد و مصالح پروژه

پس از مشخص شدن میزان سفارش مصالح، شناسایی تأمین کنندگان و ارزیابی آن‌ها همچنین مذاکرات اولیه انجام و تا تحویل و پرداخت نهایی این موضوع مدیریت می‌شود. توجه به گارانتی و مدت عمر مصرف از مهم‌ترین موارد در خرید این مرحله است.

تحویل و انبار داری

دریافت و کنترل مصالح ارسال شده مطابق با مشخصات ثبت سفارش و همچنین مشخص کردن محل انبار و ثبت در سیستم انبار داری یکی از مهم‌ترین مراحل مدیریت مصالح پروژه است؛ زیرا پس از تحویل گیری مصالح موضوع پرت مصالح، مدیریت موجودی مصالح پروژه، انبار داری و مباحث ایمنی مصالح همچنین تحویل به سفارش دهنده بیشترین موضوعات مطرح شده در زمان اجرای پروژه است.

ذخیره سازی و حمل مناسب

 یکی از مواردی که می‌تواند در کاهش ضایعات ساختمانی نقش مهمی ایفا کند چگونگی نگهداری و حمل مصالح ساختمانی موردنظر است که شامل بلوک سیمانی، بلوک سفالی، بلوک گچی، کاشی و سرامیک و… هستند که از مهم‌ترین موضوعات انبار داری به حساب می‌آید. همچنین ویژگی‌های جایگاه انبار، عوامل مؤثر در تعیین موقعیت فیزیکی انبار در کارگاه، مشخصات ساختمان انبار، تأسیسات الکتریکی و پیشگیری از حریق آن، روش‌های انبارش پالت‌های حاوی قطعات مصالح، چیدمان انبارهای روباز، فرایند انبار کردن مصالح،، لزوم کدگذاری کالا و اقلام انبار، نحوه انبار کردن ایمن مصالح، تحویل از انبار، بسته بندی و اهداف بسته بندی، حمل مصالح ساختمانی، جابه‌جایی مصالح در کارگاه ساختمانی، ایمنی و بهداشت، چک لیست، دستورالعمل و چک لیست‌های نگهداری و حمل مواد و مصالح از مهم‌ترین موضوعات انبار داری مصالح هستند.

مدیریت مصالح پروژه و انبارداری

فرمت دستور العمل نگهداری مصالح

موادروش حملانبار کردنحفاظت
سیمان·         حمل توسط تانکر

·         حمل توسط بارکش‌های مربوطه

·         نگهداری در سیلو

·         نگهداری در انبار

·         پرهیز از پاره شدن بسته‌های سیمان

·         پوشش در مقابل باران و رطوبت

تحویل مصالح

 پیمانکاران حاضر در پروژه مطابق با نوع قراردادهای موجود در هر دوره کاری مطابق با برنامه کاری باید مواد و مصالح موردنیاز را از انبار سفارش دهند. آن‌ها لیست مصالح مورد نیاز را به مسئول انبار مطابق با فرم‌های ابلاغ شده می‌فرستند. مسئول انبار مطابق با موجودی از قبل پیش بینی شده مصالح را تحویل پیمانکاران می‌دهند.

مدیریت ضایعات مصالح پروژه چیست؟

بررسی علل و منشأ ضایعات مصالح نخستین گام در مدیریت و کاهش ضایعات مصالح در پروژه‌ها است. هر گاه به مدیریت مصالح به عنوان یک تخصص مهم نگاه نشود این امر باعث افزایش میزان ضایعات و پرت مصالح را در پروژه می‌شود.

ضایعات مصالح باعث افزایش هزینه‌های اجرای پروژه می‌شود. یکی از روش‌های معمول در کنترل و مدیریت پرت مصالح این است که با توجه به حجم مصالح تحویل شده به پیمانکار و با در نظر گرفتن درصد پرت استاندارد هر وقت مصالح توسط پیمانکار بیشتر از نرم استاندارد ضایعات شد خسارت وارده توسط پیمانکار پرداخت می‌شود.

 مهندسین ناظر مقیم در پروژه حتماً باید حجم مصالح کار شده را با حجم مصالح تحویلی به پیمانکار تحت کنترل داشته باشند. در مواردی که مصالح کار شده قابل رؤیت نیست مانند (میزان سیمان کار شده در سیمان کاری) با نظارت مستمر از روند اجرای کار می‌توانند مدیریت مصالح را تحت کنترل داشته باشند.

مدیریت مصالح پروژه و مراحل آن

سخن آخر

مدیریت مصالح پروژه ساختمانی از جمله ارکان اساسی مدیریت پروژه محسوب می‌شود. با روش‌های مدیریتی کنترلی می‌توان از ایجاد ضایعات مصالح ساختمانی جلوگیری کرد. همانطور که می‌دانیم پس از هزینه زمین، مصالح ساختمانی بیشترین هزینه را بر دوش کارفرما می‌گذارد و با کاهش در ضایعات ساختمانی، می‌توان هزینه تمام شده را کاهش داد در نتیجه، قیمت محصول نهایی بسیار مناسب‌تر خواهد بود و فروش آن به مراتب سریع‌تر انجام می‌شود.

مطالب مرتبط: معرفی بهترین نرم افزار متره و برآورد آنلاین یا تحت وب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا