مدیریتمدیریت پروژه

گزارش عملیات ساختمان بتنی چیست و شامل چه مواردی می‌شود؟

مطابق مقررات ملی ساختمان، اجرای ساختمان باید به دست مجری انجام شود. مهندس ناظر باید بر کار مجری نظارت کند. در بیشتر اوقات تصور می‌شود که کار مهندس ناظر تنها باید از نقشه خوانی اطلاعاتی داشته باشد ولی برای ارائه گزارش عملیات ساختمانی یا هر سازه دیگری نیاز به دانش در زمینه خاک شناسی، اطلاع از نحوه گودبرداری و مهاربندی، آشنایی با متون حقوقی و مهندسی دارند. در ادامه به جزئیات بیشتری در رابطه با گزارش عملیات ساختمان بتنی ارائه شده است. با متری چند همراه باشید.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح و برآورد هزینه ها به تفکیک به متری چند مراجعه کنید

 

گزارش عملیات ساختمانی چیست؟

گزارش عملیات ساختمان بتنی یا فلزی و هر سازه با هر ویژگی دیگری گزارشی است که از سوی مجری پروژه که در بیشتر موارد پیمانکار است تهیه و به مهندس ناظر تحویل می‌شود. حالا مهندس ناظر با بررسی مشخصاتی که در گزارش آمده است، باید به بررسی سازه بپردازد و ویژگی‌های اظهار شده در گزارش را در سازه درستی آزمایی کند. سپس گزارش را با امضا و مهر خود تائید کرده و به شهرداری ارسال کند. گزارش عملیات ساختمان انواع مختلفی دارد و در مراحل مختلف ساخت ارائه می‌شود.

انواع گزارش عملیات ساختمان بتنی

برای تهیه گزارش عملیات ساختمان بتنی از ابتدا باید مهندس ناظر گزارش اعلام شروع عملیات ساختمان و وضعیت همجواری و پایدارسازی را به شهرداری تحویل دهد، سپس گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (نقشه برداری) مرحله پیش از گود برداری، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (نقشه برداری) مرحله پی سازی ساختمان پیش از بتن ریزی، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (سازه) مرحله اجرای فونداسیون و پی، مرحله اجرای ستون و سقف طبقه در ساختمان با اسکلت بتنی، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (سازه) مرحله اجرای سقف و دیوارهای ساختمان مصالح بنائی، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (معماری) مرحله بعد از کرسی چینی، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (معماری) مرحله انتهای سفت کاری، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (معماری) مرحله انتهای نازک کاری، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (معماری) مرحله اتمام ساختمان، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (تأسیسات مکانیکی) مرحله قبل از نازک کاری، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (تأسیسات مکانیکی) مرحله اتمام ساختمان، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (تأسیسات برقی) مرحله قبل از نازک کاری، گزارش مراحل پیشرفت عملیات ساختمانی (تأسیسات برقی) مرحله اتمام ساختمان و در انتها با اتمام کار ساخت ساختمان برگ اعلام پایان عملیات ساختمانی را تکمیل کرده و به شهرداری ارائه می‌دهد.

مطالب مرتبط: گواهی پایان کار ساختمان چیست و مراحل دریافت آن چگونه است؟

مهارت‌های لازم برای تهیه گزارش ساختمان بتنی

به‌طورکلی برای تهیه گزارش مهارت‌هایی لازم است. وقتی یک سازه ساخته می‌شود، کسی که مسئولیت نظارت بر ساخت آن را بر عهده دارد نیز باید اطلاعات کافی در زمینه خواندن نقشه، نوع خاک، روش‌های گودبرداری اصولی، پی ساز استاندارد و به‌طورکلی به اصول ساخت و ساز بر طبق استانداردها آشنایی داشته باشد. در ادامه به اهم این مهارت‌ها اشاره شده است.

مهارت نقشه خوانی و تحلیل آن

مهارت نقشه خوانی از مهارت‌های ابتدایی و ضروری برای یک مهندس عمران و به ویژه مهندسانی که در حوزه نظارت قصد فعالیت دارند، است. به‌طورکلی برای هر ساختمان چهار دسته نقشه تهیه می‌شود که شامل نقشه‌های سازه، نقشه‌های معماری، نقشه‌های تأسیسات برقی و نقشه‌های تأسیسات مکانیکی می‌شوند. مهندس ناظر به عنوان فردی که گزارش عملیات ساختمان را انجام می‌دهد باید توانایی خواندن و تحلیل این نقشه‌ها را داشته باشد تا از درستی اجرا آن‌ها در سازه اطمینان پیدا کند.

مهارت گزارش نویسی و آشنایی متون حقوقی

نامه نگاری اداری و نوشتن متون حقوقی از مهارت‌های مهمی است که معمولاً در نظر گرفته نمی‌شود و در دانشگاه آموزشی در خصوص آن ارائه نمی‌شود. یکی از حساس‌ترین متون حقوقی، گزارش‌های نظارت ساختمان است. تنها ابزار قانونی مهندس ناظر برای اینکه بتواند، وظیفه‌اش را انجام دهد، گزارش‌هایی است که به شهرداری ارسال می‌کند؛ و تنها ابزاری که ناظران ساختمان در ساخت و ساز شهری با استناد به آن می‌توانند ثابت کنند که به وظایف قانونی خود عمل کرده‌اند، خروجی‌های ایشان یا مکاتباتشان است. مکاتبات مهندسین ناظر، شامل دستور کارها، گزارش‌های مرحله‌ای و نامه‌هایی است که در دوره نظارت خود از شروع به کار تا پایان کار به مراجع ذیصلاح اشخاص حقوقی و حقیقی ابلاغ می‌نماید؛ بنابراین باید در رابطه با نگارش این مستندات توانایی‌هایی کسب کنند.

آشنایی با قانون کار، بیمه و روابط کارگر و کارفرما

عملیات ساخت و ساز در یک ساختمان، به دست پیمانکاران و کارگران ساختمان و زیر نظر کارفرما انجام می‌گیرد. از طرفی نیز بسیاری از تخلفات ساختمانی مربوط به همین حوزه است. از وظایف مهندس ناظر ساختمان آشنایی با قانون کار و آشنایی با روابط کارگر و کارفرما و قوانین بیمه است.

آشنایی با انواع خاک، گود برداری و مهاربندی

شناخت خاک، بسیار در تصمیم گیری و کنترل پروژه تأثیر گذار است. البته شناخت خاک در گود برداری‌های عمیق کافی نیست. باید از ابزارهای کنترل و پایش گود نیز استفاده کرد. مهندس ناظر ساختمان باید، ارزیابی مناسبی از وضعیت خاک و گودبرداری داشته باشد. تصمیم گیری در خصوص پایداری سازی گود منوط به ارزیابی درست وضعیت خاک و گود است.

اجرای سازه نگهبان نیز یکی از بحث‌های مرتبط با گودبرداری است. گود برداری‌های غیر اصولی و بدون سازه نگهبان، ممکن است باعث آسیب دیدن ساختمان‌های مجاور و حتی تخریب یا ریزش گود گردد. بررسی ساختمان‌های مجاور از نظر ترک خوردگی و شرایط مخاطره آمیز از وظایف مهندس ناظر ساختمان است. مهندس ناظر باید مرحله به مرحله ساختمان‌های مجاور را بررسی نماید و در صورت مشاهده علائم ترک خوردگی یا نشست سریعاً عملیات را متوقف و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهد. در صورت لزوم در شرایط بحرانی، ساختمان همسایه باید تخلیه گردد تا خطر جانی ساکنان را تهدید نکند.

آشنایی با مراحل ساخت ساختمان و نظارت بر آن

تصور عموم بر این است که تنها وظیفه مهندس ناظر، نظارت بر اجرای ساختمان طبق نقشه‌های صادر شده است. در صورتی که در این مقاله با وظایف مهندس ناظر آشنا شدیم و متوجه شدیم که این امر جزء کمترین وظایف وی است. گزارش عملیات ساختمان بتنی در هر مرحله از ساخت آن باید از سوی مهندس ناظر تائید و به شهرداری ارسال شود.

مطالب مرتبط: قیمت جواز تجاری چگونه محاسبه می‌شود و چه مراحلی دارد؟

سخن آخر

تهیه گزارش عملیات ساختمان بتنی مرحله‌ای از ساخت ساختمان است که در پیش از آن نیاز به تهیه برنامه زمانبندی وجود دارد. با استفاده از نرم افزار متری چند بخش برنامه ساخت می‌توانید برای زمانبندی و برنامه ریزی پروژه‌های خود کمک بگیرد. نرم افزار آنلاین یا تحت وب متری چند در دو بخش متره و برآورد و برنامه ساخت به ارائه خدمات به مشتریان و مخاطبان خود می‌پردازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا