برآورد هزینه ساخت

مروری بر قیمت تمام شده اسکلت بتنی و فاکتورهای تعیین کننده

محاسبه قیمت تمام شده اسکلت بتنی بخشی از متره و برآورد ساختمان است که قبل از شروع کار با بررسی پارامتر‌های مختلف انجام می‌شود. در راستای این امر پارامتر‌های مؤثر بر هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان به صورت تفکیک شده تعیین گردیده و هر یک از این هزینه‌ها برای کل ساختمان و هزینه هر مترمربع اسکلت بتنی محاسبه خواهد شد.

فرایند فوق الذکر به برآورد هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان و قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی خواهد انجامید. باید دانست که در ساخت اسکلت بتنی از میلگرد برای مسلح کردن و از بتن به عنوان بخش باربر اصلی استفاده می‌شود. به منظور ساخت یک سازه بتنی ابتدا طراحی سازه آن انجام شده و از میلگرد جهت مسلح کردن فونداسیون و ستون سازه استفاده می‌شود. سپس میلگرد‌ها با قالب‌های فلزی یا چوبی محصور شده و عملیات بتن‌ریزی انجام می‌شود.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح مصرفی، برآورد هزینه ها به تفکیک فعالیت ها و برنامه ساخت به متری چند مراجعه کنید

مزایا و معایب استفاده از اسکلت بتنی

از مزایای ویژه اسکلت بتنی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مقاومت در برابر اقلیم‌های مختلف آب و هوایی
  • مقاومت در برابر آتش سوزی
  • دسترسی بهتر و ساده‌تر به مصالح (سیمان و ماسه) پایه
  • شکل‌پذیری و امکان قالب‌گیری ساده بتن

علاوه بر این، استفاده از اسکلت بتنی معایبی هم دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • عوامل خارجی حین بتن‌ریزی می‌توانند باعث ناهمگنی خواص بتن شوند
  • زمان بر بودن آرماتوربندی و قالب‌بندی اسکلت بتنی
  • وزن بیشتر سازه نسبت به اسکلت فلزی
  • پارامتر‌های مؤثر در قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی

علاوه بر این، فاکتور‌هایی مانند عوامل محیطی می‌توانند در افزایش و کاهش قیمت ساختمان اسکلت بتنی موثر باشند و هر کدام از پارامتر‌های فوق در تعیین قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی به تنهایی نقش داشته و در تعیین قیمت کل باید جمیع آن‌ها را محاسبه نمود.

مطالب مرتبط: ساختار شکست ساختمان بتنی را به صورت آنلاین انجام دهید

فاکتور‌های مهم در تعیین هزینه اسکلت بتنی

در یک دید کلی قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی را می‌توان به دو بخش اصلی تقسیم کرد. دسته اول شامل هزینه‌های مربوط به ساخت اسکلت بوده و دسته دوم نیز به نازک کاری ساختمان مربوط می‌شوند. هزینه‌های مربوط به نازک کاری برخلاف هزینه‌های ساخت اسکلت معمولاً تنوع بیشتری داشته و برحسب سلیقه می‌تواند بازه بسیار زیادی را در بر بگیرد.

برای بدست آوردن قیمت تمام شده اسکلت بتنی نیاز به برآورد هزینه ساخت آن است، بخشی که در کل مهم‌ترین قسمت سفت کاری ساختمان از لحاظ فنی و هزینه است. برای برآورد هزینه این بخش می‌توان با تعیین هزینه کل و تقسیم آن بر کل متراژ زیربنای کف ساختمان، آن را به صورت هزینه هر متر مربع اسکلت بتنی بیان کرد و هم با تعیین هزینه هر متر مربع اسکلت بتنی و ضرب کردن آن در متراژ کل کف آن را محاسبه نمود.

نقش نوع قرارداد پیمانکاری در تعیین هزینه‌ها

قرارداد‌های پیمانکاری اسکلت بتنی به دو نوع با مصالح و بدون مصالح تقسیم می‌شوند. در قرارداد‌های با مصالح هزینه محاسبه شده برای دستمزد پیمانکار همه موارد را در بر می‌گیرد. با فرض اینکه پیمانکار به قرارداد خود پایبند باشد، این هزینه از قبل برای کارفرما تعیین شده و تا آخر پروژه ثابت خواهد بود. نوع دوم هم شامل قرارداد‌های بدون مصالح است. در این قرارداد‌ها پیمانکار تنها برای اجرای پروژه دستمزد دریافت می‌کند.

در حال حاضر هزینه دستمزد ساخت اسکلت بتنی برای قرارداد‌های بدون مصالح برای بخش‌های مختلف محاسبه و در نهایت به صورت یک عدد کلی حساب می‌شود. در شرایط موجود و بررسی قرارداد‌های مختلف هزینه هر متر مربع اسکلت بتنی برای قرارداد‌های بدون مصالح در حدود ۱ میلیون و پانصد هزار تومان محاسبه می‌شود. این عدد برای قرارداد‌های با مصالح تا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نیز متغیر است.

هزینه هر مترمربع ساختمان اسکلت بتنی

هزینه هر مترمربع ساختمان اسکلت بتنی نیز در حال حاضر از ۲ میلیون تومان برای نازک کاری آغاز می‌شود. با این حساب قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی برای هر مترمربع را می‌توان از ۵ میلیون تومان به بالا دانست. برای محاسبه کل هزینه‌ها هم می‌توان این عدد را در هزینه کل متراژ زیر بنا ضرب کرد.

چگونگی کاهش هزینه ساخت ساختمان بتنی

همانطور که اشاره شد قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی و برآورد هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان بسته به فاکتور‌های مختلفی متغیر است. این هزینه در برخی مناطق تهران حتی برای هر متر حدود ۵ میلیون تومان است. با این همه، راه‌هایی هم وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان این هزینه را کنترل نموده و به اصطلاح صرفه جویی کرد. مواردی از این راهکار‌ها به شرح زیر هستند.

۱. سبک‌سازی سازه

از روش‌های صرفه جویی و کاهش قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی سبک‌سازی سازه‌ای آن است که در آن با استفاده از متد‌های نوین طراحی مانند استفاده از ترکیبی از سازه‌های خمشی و برشی می‌توان سازه‌هایی سبک‌تر و با میلگرد کمتر طراحی کرد. البته باید دانست که سبک بودن سازه به معنای مقاومت پایین آن نبوده و حتی برخی سازه‌های سبک‌تر در برابر نیرو‌های زلزله مقاومت بیشتری هم دارند.

۲. خرید نقدی و عمده مصالح در ابتدای پروژه

در صورت خرید از یک شرکت معتبر برای تهیه بتن اسکلت ساختمان خود، بهتر است قرارداد در همان ابتدا به صورت کلی بسته شود. زیرا در غیر این صورت ممکن است با نوسانات قیمتی روبرو شویم و در نتیجه مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتر از میزان برآورد هزینه هر مترمربع اسکلت بتنی در ابتدای پروژه خواهیم شد.

۳. بستن قرارداد‌های پیمانکاری با مصالح

از دیگر روش‌هایی که از طریق آن می‌توان از درگیر شدن در نوسانات قیمتی مصالحی مانند سیمان اجتناب کرد، بستن قرارداد‌های پیمانکاری با مصالح است. با این تکنیک می‌توان در همان شروع پروژه قیمت تمام شده ساختمان اسکلت بتنی را برآورد کرد.

۴. قرارداد‌های پیمانکاری درصدی

یکی دیگر از انواع قرارداد‌های پیمانکاری که به تازگی رواج پیدا کرده است، قرارداد‌های درصدی است که در آن پیمانکار درصد ثابتی از کل هزینه‌ها را به عنوان دستمزد دریافت می‌نماید. با استفاده از این شرایط اگر دسترسی به مصالح فروشی منصف وجود دارد می‌توان در هزینه‌ها صرفه جویی کرد. البته درصد این نوع قرارداد‌ها هم بسیار مهم است.

آهن مصرفی در اسکلت بتنی

در ساخت ساختمان‌هایی با سازه بتنی نسبت به سازه فولادی کمتر از آهن استفاده می‌شود. اگر در سازه بتنی با قالب بتن متوسط استفاده شود بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف حدودا ۴۰ تا ۵۵ کیلوگرم از آهن در هر متر مربع استفاده می‌شود. اگر اندازه قالب‌ها تغییر کند این باعث تغییر در میزان آهن و وزن سازه می‌شود. بدون در نظر گرفتن قالب بتن در سازه ۳۵ تا ۶۰ کیلوگرم آهن می‌توان استفاده شود.

برآورد قیمت تمام شده اسکلت بتنی

هزینه ساخت اسکلت بتنی ساختمان با میانگین محاسبات و متوسط قیمت ساخت در ابتدای سال ۱۴۰۰، طی مراحل زیر محاسبه می‌شود.

۱. هزینه خرید میلگرد که از ضرب میزان تناژ میلگرد اسکلت در قیمت روز هر کیلو محاسبه می‌شود. میزان مصرف متوسط میلگرد در هر متر مربع از سازه بتنی در ساختمان‌های مسکونی و آپارتمانی متداول ۴۵ کیلوگرم است که نسبت به کاربری و طراحی سازه این مقدار میلگرد کاهش یا افزایش می‌یابد.

۲. میزان ۶ متر مکعب بتن نیز در تیر‌ها و ستون‌ها به کار می‌رود که بر حسب متراژ زیر بنای ساختمان کل آن بدست می‌آید.

۳. اجرت اجرای اسکلت بتنی نیز در این مرحله نسبت به متراژ و بدون محاسبه دستمزد پوشش سقف تیرچه و بلوک است که باید در متراژ آن ضرب شود.

۴. هزینه حداقلی بالاسری هم که نسبت به هر متر مربع برای حقوق سرپرست و نگهبان باید به هزینه‌های دیگر اضافه شود.

۵. مورد بعدی هم هزینه تأثیر درصد تورم بر قیمت مصالح و دستمزد‌ها به خاطر طولانی بودن اجرای اسکلت بتنی است که باید در نظر گرفته شود.

۶. میزان پرت مساحت زیر بنای اشغال شده توسط ستون‌ها که به خاطر دو برابری ابعاد ستون‌های بتنی نسبت به ابعاد ستون‌های فلزی به وجود می‌آید نیز با توجه به تعداد و ابعاد ستون‌ها و ارزش ملک مشخص می‌شود.

درصورت اهمیت قیمت هر متر مربع از متراژ سازه، نصف ارزش مساحت کل ستون‌های بتنی را در تمامی طبقات حساب کرده تا ارزش و قیمت مساحت اشغال شده توسط ابعاد ستون‌های بتنی که به نسبت دو برابر ستون‌های فلزی است، مشخص شود.

مقایسه اسکلت فلزی و اسکلت بتنی

استفاده از اسکلت فلزی و بتنی از جمله رایج‌ترین راه‌های ساخت ساختمان در ایران است و می‌توان گفت که هیچ کدام نتوانسته بردیگری برتری یابد. معمولا در ساختمان‌های بسیاربلند و مرتفع از اسکلت فلزی استفاده می‌کنند چرا که ساخت اسکلت بتنی برای چنین سازه‌هایی دشوار و بسیار زمانبر است. از طرفی اسکلت بتنی در ساخت تونل‌ها، پل‌ها و ساختمان‌های کوچکتر رایج بیشتر رواج دارد.

در جواب این سوال که کدام یک قوی‌تر است باید به ساده‌ترین روش تفاوت این دو سیستم را بررسی کرد.

۱. مقاومت در برابر زلزله

این باور غلط معمول است که ساختمان اسکلت فلزی در برابر زلزله مقاوم‌تر است و یا برعکس. این باور به دلیل اینکه هم سیستم بتنی و هم سیستم فلزی را می‌توان برای مقاومت‌های مختلف طراحی نمود که هردونیز به صورت مورد نظر در زلزله عمل می‌کنند، اشتباه است. در واقع مهم‌ترین عامل، طراحی صحیح سازه است.

۲. طول عمر سازه

سازه‌های بتنی دارای عمر مفید هستند، بدین مفهوم که یک سازه بتنی برای عمری معین در حدود ۶۰ سال طراحی می‌شود. بتن با گذشت عمر دچار افت و خزش شده و نهایتا باعث تاثیر منفی در عملکرد سازه هنگام وقوع زلزله می‌شود. اما در سازه فلزی مشکل افت مقاومت با افزایش عمر وجود ندارد و این یک مزیت برای اسکلت فلزی محسوب می‌شود.

۳. ارزش اسقاط

مسئله اسقاط سازه که به آن کمتر توجه می‌شود بدین مفهوم است که در زمان تخریب سازه ساختمان‌های فلزی دارای ارزش اسقاط به مراتب بالاتر و هزینه تخریب کمتری هستند. که این نیز می‌تواند یک مزیت برای اسکلت فلزی محسوب شود.

۴. مقاومت فولاد در برابر آتش سوزی

مقاومت فولاد در برابر آتش سوزی پایین است یعنی سازه با گرم شدن مقاومت خود را از دست می‌دهد، در حالی که اسکلت بتنی مقاوم به مراتب بیشتری در برابر آتش از خود نشان می‌دهد. البته لازم به ذکر است با ایجاد تمهیداتی در سازه فلزی که هزینه بر نیز هم هست می‌توان مقاومت آن را در برابر آتش افزایش داد. بنابراین مقاومت بیشتر اسکلت بتنی در آتش سوزی به عنوان یک مزیت قلمداد می‌شود.

۵. سهولت در اجرا

مطلب مهم دیگر در انتخاب سیستم سازه‌ای سادگی اجرای آن است. اسکلت فلزی به علت حساسیت در عملیات برش کاری، جوشکاری، حمل و نصب، تخصص و دقت بیشتری را نسبت به اجرای اسکلت بتنی می‌طلبد. لذا اجرای سازه بتنی نسبت به سازه فلزی نیاز به تخصص و مهارت و نظارت و کنترل کمتری است که یک مزیت برای سازه بتنی محسوب می‌شود.

۶. زمان اجرا

زمان اجرای سازه‌های فلزی به دلیل اجرای هم زمان طبقات نسبت به سازه‌های بتنی کمتر است و علاوه بر این در صورت ساخت اسکلت فلزی در کارخانه مدت زمان اجرا به صورت بیشتری نیزکاهش می‌یابد.

در اسکلت بتنی با توجه به اجرای هر طبقه بعد از طبقه زیرین و همچنین رعایت زمان گیرش اولیه بتن سرعت پیشرفت به مراتب کمتر است. همچنین سرعت بالا دراجرای سازه فلزی باعث کاهش هزینه‌های بالاسری و زمان بهره‌برداری پروژه می‌گردد که باعث جبران بخشی از هزینه‌های بالاتر ساخت خواهد بود.

۷. معماری

ستون‌های فلزی به خصوص در ساختمان‌های بلند درطبقات پائینی دارای ابعاد کوچک‌تری هستند که نظر به قرارگرفتن پارکینگ در طبقات زیرین یک مزیت محسوب می‌شود. به علاوه در بنا‌های متداول، سازه‌های فولادی دارای محدودیت کمتری نسبت به سازه بتنی در طراحی هستند که از آن جمله می‌توان فاصله ستون‌ها و دهانه‌ها را در نظر گرفت.

مطالب مرتبط: جدول بریکدان یا ساختار شکست ساختمان بتنی

سخن آخر

اسکلت بتنی در مقایسه با اسکلت فلزی دارای مزایایی است، اما قیمت تمام شده اسکلت بتنی بر خلاف تصور عام چندان پایین‌تر از اسکلت فلزی نیست. از طرفی از معایب اسکلت بتنی نیز می‌توان به سرعت کم اجرا، وزن بیشتر اشاره کرد. با این همه نظر به وضعیت موجود اجرا در کشور ساختمان‌های معمولی اغلب با اسکلت بتنی ساخته می‌شوند.

وبسایت متری چند با خدمات متنوع خود همچون ارائه برآورد هزینه ساخت کار برآورد را برای فعالین این صنعت به مراتب ساده کرده و آن‌ها می‌توانند با استفاده از این سرویس به مقایسه سیستم‌های مختلف اجرای سازه بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا