مدیریت پروژه

گانت چارت (Gantt Chart) چیست و چه کاربردی دارد؟

گانت چارت از نام ابداع کننده آن یعنی هنری گانت (Henry Gantt) گرفته شده است. البته نقش این شخص و همفکر او فردریک تیلور در توسعه اصول مدیریت علمی بی‌بدیل است. در این مقاله از متری چند به توضیحاتی در خصوص گانت چارت و کاربردهای آن اشاره می‌کنیم و در انتها نیز بیان می‌کنیم که برای رسم این نمودار چه روش‌هایی وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح مصرفی، برآورد هزینه ها به تفکیک فعالیت ها و برنامه ساخت به متری چند مراجعه کنید

گانت چارت چیست؟

گانت چارت درواقع یک نمودار است که در محور عمودی فعالیت‌ها و در محور افقی زمان ثبت می‌شود. این نمودار از محبوب‌ترین روش‌ها برای نشان دادن رابطه فعالیت‌ها، زمان انجام آن‌ها، مدت زمانی که طول می‌کشند، تاریخ شروع و پایانشان، همپوشانی فعالیت‌ها، تاریخ شروع و پایان پروژه و مدت زمانی که یک پروژه طول می‌کشد را نشان می‌دهد.

تاریخچه گانت چارت

همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد نام گانت چارت و از هنری چارت ابداع کننده آن گرفته شده است. ولی در واقع کارول آدامامیکی اولین نمودار گانت را در سال 1896 ابداع کرد و نام آن را هارمونیوگرام گذاشت، اما وی مقالات خود را در این زمینه به لهستانی و روسی منتشر کرد؛ بنابراین جهان انگلیسی زبان چیزهای زیادی در مورد آن نمی‌دانست. از سوی دیگر حدود 15 سال بعد هنری گانت، مهندس مکانیک آمریکایی، ایده مشابهی داشت. او گانت چارت را به شکل امروزی و مدرن خلق می‌کند. به همین دلیل این نمودار «گانت» نامیده شد و بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند او کسی است که نمودار گانت را ابداع کرد.

نمودار گانت ابتدا به صورت دستی و شماتیک کشیده می‌شد و اگر جایی از پروژه نیاز به تغییر داشت، باید دوباره نوشته و کشیده می‌شد. این امر باعث محدود شدن عملکرد آن می‌شد که البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از کامپیوتر و برنامه‌های مدیریت پروژه نمودار گانت به راحتی می‌تواند به روز شده و چاپ شود.

مطالب مرتبط: برنامه زمانبندی پروژه با اکسل یا با نرم افزار متری چند؟

نمودار گانت نشان دهنده چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

با صحبت درباره مدیریت و کنترل پروژه به میان می‌آید، زمانبندی پروژه (Scheduling) از مفاهیم اولیه و اساسی است. برای زمان بندی پروژه، تشخیص فعالیت‌های مختلف، اولویت فعالیت‌ها و منابع مورد نیازشان، سنجش ریسک‌های آن‌ها، زمان شروع پروژه و برآورد تاریخ اتمام آن باید از یک روش مدیریتی استاندارد استفاده کنیم.

خروجی زمان بندی را می‌توان به شکل‌های مختلف نمایش داد که نمودار گانت یا گانت چارت (Gantt Chart) یکی از رایج‌ترین این آن‌هاست. توجه داشته باشید که نمودار گانت به خودی خود، ارزش و اعتباری ندارد و اگر در تهیه آن هزینه اجرای پروژه با دقت تنظیم نشده باشد، ساختار شکست بر اساس چک لیست‌های پیشنهادی ارزیابی نشده باشد، بودجه بندی به شکل اصولی انجام نشده باشد و منابع مورد نیاز به درستی پیش بینی نشده باشد و کسی که آن را تهیه می‌کند در تخمین زدن و برآورد کردن دقیق نباشد این نمودار ارزشمند نخواهد بود.

در آخر نیز باید اضافه کنم که اگر مبانی مدیریت پروژه را ندانیم و از مهارت‌های مرتبط با تخمین زدن، بودجه بندی و زمانبندی اطلاع نداشته باشیم، گانت چارتی که تهیه می‌کنیم احتمالاً یک تصویر گرافیکی گمراه کننده و بی مصرف خواهد بود.

استفاده‌های گانت چارت چیست؟

از گانت چارت برای نمایش برنامه زمانبندی پروژه استفاده می‌شود. به زبان ساده از این نمودار برای نمایش اینکه چه کسی چه کاری را انجام می‌دهد و کار مورد نظر چقدر طول خواهد کشید بهره برداری می‌شود.

از گانت چارت برای نمایش چگونگی تخصیص منابع استفاده می‌شود. با کمک این ابزار این اطمینان حاصل می‌شود که چه فعالیتی در چه زمانی به چه منابعی نیاز دارد و همه می‌دانند چه کسی مسئول چه چیزی است.

از گانت چارت برای نظارت و تهیه گزارش پیشرفت پروژه استفاده می‌شود. گانت چارت به مدیران پروژه کم می‌کند تا خود را همگام با برنامه زمانبندی نگه دارند.

با استفاده از گانت چارت می‌توان برنامه را کنترل و ارتباط برقرار کرد. این نمودار تصویری شفاف به ذی‌نفعان ارائه می‌دهد. آن‌ها می‌توانند به‌صورت بصری هر مرحله از پروژه را ببینند و درک بهتری از مراحل انجام و رویدادهای کلیدی داشته باشند.

نمایش رویدادهای کلیدی با استفاده از علائم مشخص نیز می‌تواند در این نمودار نشان داده شود.

از مهم‌ترین مزایایی که این نمودار دارد، شناسایی مشکلات و گزارش آن‌ها است. ازآنجایی‌که همه چیز به صورت شماتیک و ساده به تصویر کشیده شده است، می‌توان بلافاصله متوجه شد که چه فعالیتی در چه تاریخی باید انجام می‌شده اما با تأخیر مواجه شده است، با استفاده از این امکان مدیر پروژه می‌تواند به سرعت اقدامات اصلاحی خود را برنامه‌ریزی کند.

روش‌های مختلف ترسیم نمودار گانت

به‌طورکلی روش‌های زیادی برای رسم نمودار گانت وجود دارد. همانطور که گفته شد در گذشته این نمودار به صورت دستی کشیده می‌شد و با هر تغییر باید دوباره تهیه می‌شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن نرم افزارهای مختلف آماری و گرافیکی کشیدن یک نمودار کار سختی نیست. برای تهیه نمودار گانت می‌توان از نرم افزارهایی مانند اکسل استفاده کرد. البته نرم افزارهایی مانند مایکروسافت پروجکت و پریماورا نیز برای این کار در دسترس هستند ولی استفاده از اکسل که برای کشیدن نمودارهای آماری تخصصی شده است، کاری راحت‌تر و عاقلانه‌تر است.

یکی از روش‌های ساده و سریع برای تهیه گانت چارت استفاده از نرم افزار متری چند است. با وارد کردن مشخصات پروژه مورد نظر در این نرم افزار می‌توانید به سرعت به برنامه زمانبندی پروژه در قالب یک اکسل همراه با دیگر خروجی‌ها نظیر نمودار اس (S curve) و برنامه ساخت با پرداخت مبالغی یا خرید اشتراک متری چند در دسترس خواهد بود.

نمونه گانت چارت رسم شده در متری چند

مطالب مرتبط: جدول بریکدان یا ساختار شکست ساختمان بتنی

سخن آخر

گروه متری چند با پشتوانه شرکت بزرگ کارگشا اقدام به راه اندازی نرم افزاری به منظور ارائه هزینه ساخت و برنامه ساخت به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن کرده است. این نرم افزار با داشتن نرخ به روز مصالح ساختمانی و استفاده از دانش متخصصان کامپیوتر و عمران اقدام به ارائه خدمات مهندسی آنلاین می‌کند که برای اولین بار در ایران انجام می‌شود. برای اطلاع از هزینه ساخت و تدوین برنامه ساخت به متری چند بیایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا