وبلاگ

خانه وبلاگ متره و برآورد آسفالت، نحوه محاسبه و نکاتی که باید بدانید

متره و برآورد آسفالت، نحوه محاسبه و نکاتی که باید بدانید

با مد نظر قرار دادن شرایط اقتصادی کشور و متعاقب با آن افزایش تورم و افزایش روز به روز قیمت مواد و مصالح ساختمان، هزینه‌های تمام شده بسیاری از پروژه‌های عمرانی نیز افزایش قابل توجهی داشته است. این موضوع برآورد هزینه‌های مربوط به پروژه‌های عمرانی از جمله ساخت جاده‌ها و راه‌های ارتباطی را با چالش‌های جدیدی مواجه کرده است. از این رو قصد داریم که در این مطلب به متره و برآورد آسفالت بپردازیم.

تعریف متره و برآورد، نحوه متره و برآورد آسفالت، محاسبه حجم آسفالت و قیر، نکات مهم در برآورد متره آسفالت

متره چیست؟

پیش‌تر در وب‌سایت ویکی ساختمون در مقاله‌ای تحت عنوان متره و برآورد فونداسیون، به متره پرداخته و تعریف خوبی نیز از متره ارائه شده است و لزومی نمی‌بینیم که این بحث را مجدداً تکرار کنیم و تنها به تعریف کوتاهی از متره اکتفا‌ می‌کنیم. متره در واقع عبارت از محاسبه و اندازه‌گیری دقیق مقدار مصالح مور نیاز برای اجرای یک پروژه یا محاسبه مقدار مصالح به کار رفته در یک پروژه اجرا شده است. با در ذهن داشتن این تعریف به بحث متره و برآورد آسفالت‌ می‌پردازیم.

نحوه متره و برآورد آسفالت

قبل از محاسبه مقدار آسفالت و قیر باید نکات زیر را مد نظر قرار داد.

 1. در بهای ردیف‌های آسفالتی، هزینه تهیه آسفالت از کارخانه، حمل تا 30 کیلومتر، باراندازی در محل مصرف و اجرای آسفالت در نظر گرفته شده است و هزینه حمل مازاد بر 30 کیلومتر بر طبق ردیف مربوط در فصل حمل و نقل پرداخت‌ می‌شود.
 2. هیچ‌گونه هزینه حمل دیگری از بابت حمل مصالح سنگی و قیر مربوط به آسفالت و همچنین قیر مصرفی برای اجرای پریمکت و تک کت قابل پرداخت نیست.
 3. آسفالت مصرفی، باید طبق مشخصات درج شده در نقشه‌ها و مشخصات فنی تهیه شود. قبل از مصرف، باید جنس و دانه‌بندی مصالح سنگی و همچنین نوع و میزان قیر آن، به تائید مهندس مشاور برسد.
 4. اندازه‌گیری ضخامت آسفالت، پس از کوبیدگی، طبق نقشه و مشخصات صورت می‌گیرد و در صورتی که کسری ضخامت در حد مجاز باشد، به همان نسبت از بهای کار کم‌ می‌شود.
 5. منظور از شکستگی مصالح سنگی در ردیف‌های این فصل، شکستگی مصنوعی است و شکستگی طبیعی، مورد نظر نیست.
 6. در ردیف‌های آسفالتی، کسر سانتی‌متر، به نسبت یک سانتی‌متر محاسبه‌ می‌شود.
 7. هزینه جارو کردن سطح زیرین پریمکت و تمیز کردن سطح زیر تک کت در قیمت ردیف‌های مربوط منظور شده است و پرداخت بهای ردیف‌های مربوط منوط به جارو کردن و تمیز کردن سطح زیرین پریمکت و تک کت‌ است.
 8. برای لکه‌گیری سطوح آسفالتی موجود، بر حسب مورد، ردیف‌های این فصل به اضافه 30 درصد پرداخت‌ می‌شود.
 9. در این فصل، مقدار قیر برای هر مترمربع به ضخامت یک سانتی‌متر بتن آسفالتی برای اساس آسفالتی 9/0 کیلوگرم و برای قشر‌های بیندر و توپکا به میزان تعیین شده در مشخصات فنی و عمومی کارهای ساختمانی (نشریه شماره 55 سازمان برنامه و بودجه کشور)، محاسبه شده است. در صورتی که بر اساس فرمول کارگاهی و رواداری های مجاز مقدار قیر تغییر کند، برای هر 1/0 اضافه یا کسر قیر در هر مترمربع سانتی‌متر بتن آسفالتی، بر حسب مورد از ردیف‌های 270402 و 270403، استفاده خواهد شد.

 

متره و برآورد آسفالت، نحوه محاسبه و نکاتی که باید بدانید

محاسبه حجم آسفالت و قیر

به طور کلی در هر تن اسفالت تقریباً 50 کیلوگرم قیر استفاده‌ می‌شود. در صورتی که هر مترمکعب آسفالت را 2300 کیلوگرم در نظر بگیریم بنابراین هر 1150 کیلو آسفالت چیزی در حدود 56 کیلوگرم قیر دارد. به عبارتی در هر مترمکعب چیزی در حدود 112 کیلوگرم قیر وجود خواهد داشت.

از طرفی هم هر مترمکعب آسفالت‌ می‌تواند که با ضخامت 6 سانتیمتر مساحتی برابر با 81/16 متر مربع را پوشش دهد.

در این مرحله مقدار کل قیر در هر مترمکعب (112) را تقسیم بر میزان مساحت (81/16)‌ می‌کنیم و پاسخ تقریباً برابر با 7 کیلوگرم قیر در هر متر مربع آسفالت خواهد بود.

تعریف متره و برآورد، نحوه متره و برآورد آسفالت، محاسبه حجم آسفالت و قیر، نکات مهم در برآورد متره آسفالت

نکات مهم در برآورد متره آسفالت

 • از آنجایی که نمی‌توان مستقیم آسفالت را اجرا کرد باید قبل از آسفالت‌ریزی اقدام به پریمکت کنیم. در عملیات پریمکت، فرد قیر پاش به ازای هر متر مربع از 1250 گرم قیر استفاده‌ می‌کند.
 • در صورتی که تصمیم به پاشیدن قیر روی آسفالت گرفته شود که به اصطلاح به آن تک کت‌ می‌گویند، بر اساس میزان خرابی رویه به ازای هر متر مربع از 500 تا 600 گرم قیر استفاده‌ می‌شود.
 • هر متر مربع آسفالت به ضخامت ۶ سانت ۱۳۸ کیلوگرم‌ است.
 • هر متر مربع آسفالت به ضخامت ۵ سانت ۱۱۵ کیلوگرم‌ است.
 • هر تن آسفالت که با ضخامت ۶ سانت پخش شود ۷٫۲۴ متر مربع را آسفالت‌ می‌کند.
 • هر تن آسفالت که با ضخامت ۵ سانت پخش شود ۸٫۶۹ متر مربع را آسفالت‌ می‌کند.

 

نظرات و سوالات خود را در پایین صفحه ثبت کنید. ما با حوصله کامل پاسخ خواهیم داد.2 دیدگاه

 • صادق , دی 22, 1398 2 پسند

  سلام
  وقت بخیر.
  بودجه ای ک برای آسفالت خیابان مسکونی تعلق میگیرد برای چند سانت است یا بهتر بگویم بیشترین و کمترین اندازه از نظر سانتی متر برای آسفالت چقدر است؟؟

  پاسخ
  • مهنوش بلاغی , بهمن 16, 1398 5 پسند

   سوالتون خیلی نامفهوم و گنگ مطرح شده است. لطفا سوال خود در جمله بندی علمی مطرح کنید.


  دیدگاه خودتان را ارسال کنید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی با * علامت گذاری شده اند.

  ×

  برنامه هزینه ساخت راه‌اندازی شد!

  رایگان امتحان کنید!