مدیریت پروژه

محاسبه زیربنای ساختمان با فرمول های ساده ریاضی و نکات آن

زیربنای ساختمان از اصطلاحات پرکاربردی است که در بحث‌های مربوط به صدور پروانه شهرسازی با آن برخورد خواهیم کرد. محاسبه زیربنای ساختمان آن هم به صورت دقیق کار سختی نیست. البته باید توجه داشت که مساحت ملک و زیربنای ساخت دو مقوله جداگانه از یکدیگر هستند. زیر بنا به میزان مساحت ساخته شده روی ملک گفته می‌شود. در زمان محاسبه مساحت کل بنا، مساحت سطح طبقات روی زمین و زیرزمین باید با هم جمع شوند.

زیربنای ساختمان شامل چه قسمت‌هایی است؟

در قانون زیربنای ساختمان هر قسمت از بنای احداثی که دارای مالکیت منفک و مستقلی است را یـک واحـد گویند. تفکیک ملک به واحدهای مجزا طبق صورت مجلس تفکیکی از طرف اداره ثبت اسـناد و امـلاک انجـام می‌شود. هر واحد باید دارای در ورودی مجزا و امکانات و مشترکاتی باشد که در صورت مجلس تفکیکی قید می‌گردد.

زیـر بنـای مفید به قسمتی از آپارتمان گفته می‌شود که وقتی درب آن باز می‌شود و وارد آن می‌شویم استقلال آن را درک کنیم. در مورد آپارتمان‌هایی که تفکیک مجاز شده باشند زیر بنای مفید آن‌ها در سند قید شده است. واحدهای فوق الذکر دارای فضای مشترکی نیز هستند که به آن‌ها مشاعات گفته می‌شود.

این فضاها شامل انباری‌ها، تاسیسات، پارکینگ، راه‌پله‌ها، راهروها و حیـاط هستند که مساحت این فضاها بایستی به مسـاحت زیـر بنـای مفید ساختمان افزوده شود. اگر در اسناد آپارتمـان مسـاحت پارکینـگ، زیـرزمین و انبـاری بـرای هـر آپارتمـان مشخص شده باشد که همان مساحت منظور خواهد شد، اما اگر این اتفاق رخ نداده باشد، مساحت همه مشترکات به نسبت تعـداد آپارتمـان‌هـا بین آن‌ها تقسیم می‌گردد.

در مورد تراس و ایوان‌هایی که حداقل از سه طرف دارای دیوار و سقف باشـند باید گفت که این فضاها نیز جزء زیـر بنـا محسوب می‌گردند. این در حالی است که پیش آمدگی‌ها و فلاشینگ‌های لبه پشت بام جزء زیربنا محسوب نخواهند شد.

حیاط و فضای باز ساختمان در املاک شمالی و غربی بین همه آپارتمان‌ها مشـترک است. در حالی که در بعضی از ساختمان‌ها مخصوصاً زمین‌های جنـوبی و شرقی که ساختمان در حاشیه خیابان قرار داشته و افراد به جز ساکنین واحدهای همکف بقیه دسترسی بـه حیـاط ندارنـد ممکن است مساحت حیاط به مساحت قدر السهم واحدی که اختصاصاً از حیاط اسـتفاده می‌کند اضـافه شـده باشد. واضح است که طبق قانون نحوه تملک آپارتمان‌ها، مالک حق احداث هیچ گونه سازه‌ای را در فضای حیاط نخواهد داشت.

 نحوه محاسبه زیربنای ساختمان

زمانی که می‌خواهید متراژ زیربنای یک واحد آپارتمان را اندازه‌گیری نمایید، ابتدا باید محدوده آن را مشخص نمایید. شما در گام اول می‌بایست، فضای مشاعات را از فضای مفید کم نمایید. باید توجه داشت که  نورگیر ساختمان هم جز مشاعات محسوب گردیده و نباید جزء زیربنا به حساب آید. علاوه بر این اکثر مفروزات آپارتمان از پشت تا پشت دیوارهای بیرونی حساب می‌شوند.

که اگر دیواری بین دو واحد از آپارتمان، مشترک باشد؛ مالکیت مشترک داشته و محاسبات از پشت دیوار اعمال می‌گردد اما اگر دیوار در اسکلت ساختمان استفاده شده باشد، جزء مشاعات حساب گردیده و به حساب نمی‌آید. سپس در صورت وجود، پارکینگ و انباری اختصاصی واحد را اندازه‌گیری می‌کنیم.

در مورد این دو باید گفت که اگر هر دو خارج از فضای داخلی واحد آپارتمان طراحی شده باشند، تنها فضای بینابین دو دیوار را اندازه‌گیری می‌کنیم. اگر در مساحت واحد، بالکن اختصاصی هم وجود داشته باشد، با توجه به متراژ کلی آن، مقدار لازم را طبق قوانین در محاسبه زیربنا به حساب خواهیم آورد.

وقتی محدوده محاسباتی زیربنای واحد مورد نظر مشخص می‌شود، مترکشی انجام گردیده و با جمع مساحت قسمت‌های مختلف یک واحد، زیربنای کل آن محاسبه خواهد شد. پس از این کار بهتر است با تقسیم کردن فضای کل به احجام هندسی ساده و محاسبه مساحت هر کدام، سریع‌تر مساحت کل را حساب نماییم. باید گفت که فرمول‌های محاسبه در قسمت بعدی آورده شده است.

محاسبه زیربنای ساختمان؛ مقداری از زمین است که ساخته شده است جدا از اینکه اسم آن چیست و در سند ملک آورده می‌شود یا خیر.

فرمول‌های مربوط به محاسبه مساحت زیر بنای ساختمان

مساحت زیر بنای یک ملک را می‌توان به قسمت‌های هندسی ساده تقسیم بندی نموده و با فرمول‌های ساده زیر محاسبه نمود:

  • فرمول مساحت اشکال مربعی با ضلع a : a×a
  • فرمول مساحت اشکال مستطیلی با ضلع‌های a و b : a×b
  • مساحت اشکال مثلثی با ارتفاع a و قاعده b : ۲ ÷ (a×b)
  • مساحت ذوزنقه‌ای با ارتفاع a و قاعده بزرگ b و قاعده کوچک c :c/(۲ ÷ (a+b))

در مورد فضاهای ناهمگون دایروی شکل هم باید مراحل زیر را طی کرد:

ابتدا قطر یک دایره فرضی را حساب می‌کنیم و پس از آن قطر را تقسیم بر دو کرده تا شعاع نیم‌دایره به دست آید. سپس زمانی که شعاع را به دست آوردیم می‌توانیم با استفاده از فرمول مساحت دایره عددی را به دست آوریم.

  • عدد پی× شعاع×شعاع = مساحت دایره

برای به دست آوردن مساحت فضاهای نیم دایره‌ای عدد به دست آمده در بالا را تقسیم بر دو می‌نماییم:

  • ۲÷ (عدد پی× شعاع×شعاع) = مساحت نیم دایره

در مورد شکل‌هایی که دقیقاً به شکل نیمی از دایره نیستند لازم است تخمین زده شود که چه حجمی از یک دایره را در برمی‌گیرند. مثلاً اگر حدس می‌زنیم که مساحت ما به اندازه یک چهارم دایره باشد، پس از محاسبه مساحت دایره، آن به 4 قسمت تقسیم خواهیم کرد.

در پایان نیز پس از محاسبه مساحت هر شکل به‌صورت جداگانه، مساحت‌های به دست آمده را با هم جمع نموده و به این ترتیب مساحت کل زیربنای ساختمان خواهد شد. البته باید گفت زیربنای برخی نواحی از آپارتمان مانند بالکن‌ها بسته به نوع آن‌ها به صورت نیمه، دو سوم و یا تمام و کمال محاسبه می‌شوند.

سخن آخر

در کل و به طور خلاصه باید اذعان کرد که راهروها، پله و پاگردی که در خارج از قسمت‌های درونی آپارتمان قرار گرفته به علاوه محل‌هایی چون پاگرد پله و ورودی پشت بام، پله‌های ایمنی و پله‌های فرار، حیاط، حیاط خلوت، حیاط ساختمان، روف گاردنی که جنبه استفاده عمومی دارد جزئی از زیر بنا هست اما زیربنای مفید نیست.

همچنین محل عبور کانال کولر و لوله بخاری داخل فضای آپارتمان که به آن داکت گویند، ایوان و تراس(بالکن غیر مسقف)، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایداری ساختمان، آسانسور و چاله آن، چاه‌های فاضلاب، لابی، سالن اجتماعات، فضاهای ورزشی مانند سالن بدنسازی، استخر، سونا و جکوزی، پشت بام و … جزء‌ فضاهای مشاع بوده و زیربنای مفید به حساب نمی‌آیند.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا