برآورد هزینه ساخت

بررسی هزینه ساخت گلخانه تونلی

گلخانه تونلی یکی از مهم‌ترین سازه‌های گلخانه‌ای است که به دلیل داشتن فاکتورهای خاص به عنوان یکی از بهترین انواع گلخانه‌ها به شمار می‌آید. فرآیند راه‌اندازی و ساخت گلخانه تونلی بسیار ساده بوده و در حداقل زمان ممکن می‌توان این سازه‌های گلخانه‌ای را راه‌اندازی نمود. هزینه ساخت گلخانه تونلی بسته به مواد و مصالح و سازه مورد استفاده در آن متغیر است.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح مصرفی، برآورد هزینه ها به تفکیک فعالیت ها و برنامه ساخت به متری چند مراجعه کنید

استفاده از روش کشت گلخانه‌ای ضرورتی است که در دنیای مدرن برای هر اقتصادی حیاتی است. سازه گلخانه‌ای از جمله سازه‌هایی است که به منظور کشت انواع سبزیجات، صیفی‌جات و انواع میوه در مناطق مختلف مورداستفاده قرار گرفته است. گلخانه تونلی یکی از انواع گلخانه‌های مرسوم و پربازده در ایران است.

گلخانه تونلی به لحاظ فنی و علمی به سازه‌ای اطلاق می‌شود که دارای دیواره‌های عمودی نبوده و ساختار کلی آن منحنی و یا قوس شکل، مانند سازه یک تونل است که در راه‌ها و جاده‌ها مشاهده می‌کنیم. این مجموعه اکثراً از یک یا چند واحد با یک سری قوس های پیش ساخته از لوله‌های استوانه‌ای گالوانیزه تشکیل شده است که به فونداسیون بتنی نیازی ندارند. موارد زیر از جمله مزایای ساخت گلخانه‌های تونلی به شمار می‌آیند.

 • سادگی اجرا
 • قیمت پایین ساخت
 • کنترل مناسب آب و هوا
 • امکان نصب و راه‌اندازی سیستم تهویه هوا
 • جذب نور بسیار بالا
 • مونتاژ سریع ساختمان گلخانه که در بسیاری موارد نیاز به عملیات جوشکاری ندارد
 • امکان ورود ماشین آلات کشاورزی به محوطه گلخانه تونلی
 • حداکثر سازی ظرفیت توزیع آّب
 • مقاوم در برابر شرایط آب‌وهوایی و جوی مختلف مانند برف و تگرگ زیرا شکل گنبدی آن وزن برف را بهتر تحمل می‌کند
 • این نوع گلخانه در عین اقتصادی بودن، دارای ساختار ساده و در عین حال قوی بوده و امکان انتقال و جابجایی آن‌ها وجود دارد

مطالب مرتبط: هزینه ساخت گلخانه ؛ برآورد هزینه احداث و راه اندازی گلخانه چگونه است؟

چگونگی ساخت گلخانه تونلی

به منظور ساخت و پیش از آن برآورد هزینه ساخت گلخانه تونلی می‌بایست تمامی جوانب کار به صورت حرفه‌ای مورد سنجش قرار گیرد. این نوع سازه علاوه بر استفاده به عنوان مراکز پرورش انواع سبزیجات و گیاهان، کاربردهای متعددی دیگری دارند که از جمله آنها سالن‌های پرورش قارچ و پرورش آبزیان است.

گلخانه تونلی برای اهداف مختلفی مانند انبارهای دائمی، رستوران‌ها و مراکزی از این دست، توسط شرکت‌های طراحی و ساخت معتبر ساخته می‌شود. این شرکت‌های پیمانکاری به صورت سفارشی سازی و بسته به نیاز و درخواست کارفرما این پروژه‌ها را اجرا می‌کنند.

نکته ابتدایی در ساخت سازه‌های مخصوص گلخانه تونلی، توجه به مکان ساخت آن است. جانمایی و انتخاب مکان مناسب برای نصب و راه‌اندازی سازه از حیاتی‌ترین نکات در عملیات ساخت است. توجه به شیب زمین و میزان مقاومت در برابر عوامل محیطی و طبیعی مانند باد، توفان، برف و بوران و بررسی اصولی این موارد موجب می‌گردد که گلخانه در مکانی مناسب راه‌اندازی گردد. بسته به درخواست و بودجه کارفرما، در ساخت گلخانه، مصالح مختلفی به کار رفته و نیز طراحی سازه در ابعاد متناسبی انجام می‌گیرد.

مهم‌ترین بخش‌های سازه‌ای یک گلخانه تونلی چارچوب‌ها و ستون‌های فولادی و گالوانیزه هستند که مقاومت بالایی در برابر رطوبت دارند و کیفیت خود را برای سال‌ها نگه می‌دارند. پوشش گلخانه‌ها از جنس شیشه، پوشش‌های پلاستیکی و دولایه است. استفاده از نایلون‌های یو وی و پلاستیک‌های پلی اتیلن که ضد اشعه ماوراء بنفش هستند اخیراً در بسیاری از پروژه‌ها باب شده‌اند. این کاورها علاوه بر سبک بودن، قابلیت نصب بر روی اسکلت‌های دائمی را دارا هستند و موجب کاهش هزینه‌های حرارتی گلخانه تونلی می‌شوند.

همانند هر فضای بسته‌ای، عواملی چون گرما، رطوبت و نور به سرعت می‌توانند گلخانه‌های تونلی را دچار مشکل نمایند. همین دلیل است که باعث می‌گردد بسیاری از سیستم‌های گلخانه‌ای طوری طراحی و ساخته شوند که فاکتورهای زیست محیطی را به صورت یکپارچه در بر داشته باشند. به همین منظور در ساخت گلخانه تونلی از سیستم‌های کنترل محیطی مانند گرمایش، تهویه، کنترل رطوبت و روشنایی تکمیلی استفاده می‌شود.

مضافاً امکان ساخت این نوع گلخانه در مساحت‌های وسیع وجود دارد و این نوع گلخانه ها سازگاری مناسبی با آب‌وهوای مختلف دارا هستند. همچنین در طراحی و ساخت سازه ‌این پروژه‌ها باید به موارد مختلفی مانند فواصل ستون‌های اطراف گلخانه، ارتفاع تا رأس کمان و مواردی از این قبیل توجه نمود تا محصول نهایی دارای دوام بالا و کارایی حداکثری شود.

موارد مهم در قیمت تمام شده گلخانه تونلی

هزینه ساخت گلخانه تونلی به عوامل متعددی بستگی دارد. این نوع سازه اغلب به صورت تک دهانه و یا چند دهانه طراحی و ساخته می‌شود و فاکتورهای زیادی در قیمت گلخانه تونلی مؤثر هستند. یکی از  موثرترین عوامل در تعیین قیمت تمام شده گلخانه تونلی، استراکچر و مصالح مورد استفاده در ساخت آن هستند. پوشش گلخانه عموماً از پلاستیک UV و پلی کربنات بوده و پایه و ستون استفاده شده از جنس فولاد گالوانیزه گرم و یا سرد هستند. کیفیت این دو متریال مهم‌ترین عوامل در قیمت نهایی گلخانه هستند.

ابعاد مورد دومی است که در قیمت تمام شده گلخانه تونلی نقش اساسی دارد. این گلخانه‌ها همان‌طور که اشاره شد به صورت تک دهانه و چند دهانه در ابعاد و متراژهای مختلفی ساخته می‌شوند و این فاکتورها در قیمت گلخانه تونلی طبیعتاً مؤثر هستند.

از دیگر پارامتری اثرگذار قیمتی سطح طراحی آن است. این گلخانه‌ها معمولاً برای سالیان متعدد قابل استفاده هستند و لازم است توسط طراحان مجرب و متخصص طراحی و راه‌اندازی شوند. بنابراین باید توجه داشت که گلخانه علاوه بر استفاده از مصالح با درجه کیفی بالا، در مکانی مناسب و با در نظر گرفتن شرایط اقلیمی طراحی و ساخته گردند.

 در سال‌های اخیر طراحی به صورت هوشمند و دیجیتال با استفاده از نرم‌افزارهای حرفه‌ای توسط مهندسان خبره متداول شده است که این امر موجب گشته بهترین طراحی‌ها به تناسب مکان، شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی و بودجه پروژه انجام شده و بازدهی مجموعه گلخانه‌ای به مطلوب‌ترین حد ممکن برسد.

تجهیزات ضروری گلخانه تونلی از دیگر فاکتورهای تعیین کننده قیمت تمام شده این پروژه‌ها است. این تجهیزات شامل سیستم تهویه، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، اتوماسیون و منبع تولید انرژی مورد نیاز گلخانه، سیستم هوشمند آبیاری و متعلقات سازه مانند بخش‌های محرک دریچه خواهند بود که هرچه کیفیت بالاتری داشته باشند، قیمت نهایی گلخانه تونلی هم بالا خواهد رفت.

نظر به این که قیمت ساخت و طراحی این نوع گلخانه به فاکتورهای مختلفی وابسته است، لازم است سرمایه‌گذاران پس از بررسی برنامه مالی خود، از طریق شرکت‌های معتبر طراحی و ساخت گلخانه تونلی اقدام به راه‌اندازی مجموعه کنند.

دلایل استفاده از گلخانه تونلى

اولین دلیل این است که این نوع گلخانه‌ها نصب ساده‌ای دارد به همین دلیل هم طرفداران زیادى در تولید کشت گلخانه‌ای در جهان دارد. در این مدل گلخانه کمان‌ها را توسط صلیب‌ها به لوله‌های طولى گلخانه متصل و تقویت می‌کنند که این خود سازه‌ای قوی را نتیجه خواهد داد. این نوع گلخانه در عرض‌های ۸ تا ۱۰ متر و ارتفاع ۳ متر قابل طراحى و اجرا است. حداکثر مساحت زمین با استفاده از این گلخانه تحت پوشش قرار می‌گیرد.

افراد این امکان را دارند که شخصاً بدون پرداخت هزینه نصب، این سازه را به جهت مونتاژ آسان و بدون جوشکارى در محل مورد نظر نصب نماید. از دیگر مزیت‌های گلخانه تونلى به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

 • تردد بدون مانع و راحت ماشین آلات کشاورزى در فضاى این گلخانه‌ها
 • مقاومت بالا در شرایط نامناسب جوى
 • کمک به تولید محصولات باکیفیت
 • تنوع کشت از جمله صیفی‌جات، زعفران، آلوئه ورا، گل‌های فصلى مختلف، کاکتوس، گیاهان دارویى و آپارتمانی کوتاه قامت و سایر محصولات
 • قابلیت نصب سیستم‌های گرمایشى و سرمایشى
 • قابلیت نصب سایه‌ساز
 • کنترل آسان آفات و بیماری‌ها
 • دریافت نور بیشتر

مدیریت هزینه ساخت گلخانه تونلی

ریز پرداخت‌ها و درآمدها که معمولاً قبل از آغاز هر پروژه‌ای محاسبه می‌گردد نیازمند نوشتن طرحی جامع و کامل خواهد بود. با استفاده از این موارد و با بررسی و تجزیه و تحلیل ریز هزینه‌های هر پروژه و تخمین واقعی درآمد و پیدا کردن نقطه سر به سر هزینه‌ها و درآمدها با ترسیم نمودارهای خاص و انجام محاسبات دقیق می‌توان مشخص نمود که آیا پروژه مورد نظر اقتصادی خواهد بود یا نه. در صورت اقتصادی بودن  طرح سرمایه‌گذاری شروع خواهد شد.

در ابتدای امر لازم است موارد قانونی لازم برای اخذ پروانه تأسیس و بهره‌برداری گلخانه پرداخته شود. به طور خلاصه قوانین و دستورالعمل‌های حال حاضر سازمان جهاد کشاورزی بیان می‌دارد که برای اخذ پروانه تأسیس گلخانه متقاضی باید حداقل اسناد ۵۰۰۰ مترمربع زمین و آب و برق و غیره مورد نیاز را ارائه کند. وی سپس باید درخواست احداث گلخانه‌ای با سطح حداقل ۳۰۰۰ مترمربع را ارائه نماید تا با طی مراحل قانونی موفق به اخذ پروانه تأسیس شود.

به علاوه، بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغ شده، گلخانه‌های استاندارد مورد پذیرش جهاد کشاورزی در چهار کلاس A، B،C  و D طبقه‌بندی می‌شوند و به ترتیب از A به D کیفیت و هزینه احداث آنها افزایش خواهد یافت. به منظور تولید محصولات گلخانه‌ای مختلف و نیز اطمینان از مقاومت سازه گلخانه در برابر وزش باد، وزن برف، تنش‌های محیطی و حوادث غیره مترقبه مانند سیل، طوفان، زلزله و غیره نیازمند بیمه کردن گلخانه‌ خود هستیم. پس باید هزینه بیمه را نیز به کل هزینه‌ها اضافه کرد.

اساساً باید به این نکته توجه داشت که آنچه تولید محصولات گلخانه‌ای را در فضای محصور گلخانه نسبت به تولید محصول در فضای آزاد متمایز می‌کند امکان کنترل ۴ عامل مؤثر در این روش یعنی درجه حرارت، میزان رطوبت، تهویه و میزان نور است. لذا باید توجه داشت که کنترل هر یک از عوامل فوق نیازمند هزینه بوده و بر اساس فاکتورهایی چون کیفیت و کمیت کم و زیاد می‌شوند.

علاوه بر این فضای گلخانه بایستی قابلیت جلوگیری از نفوذ و گسترش آفات و بیماری‌ها را دارا بوده و این قابلیت باید با خرید بهترین امکانات تولید محصول و رشد گیاه به نحو حداکثری افزایش یابد. با توجه به آنچه گفته شد، میزان انتظار تولیدکننده از گلخانه معین گردیده و بایستی مشخص شود که گلخانه‌ای که حداقل استانداردهای لازم برای تأمین فضای مناسب تولید را دارا باشد با چه هزینه‌ای در واحد سطح قابل احداث است.

برخی معایب کشت گلخانه‌ای به روش تونلی

موارد زیر از جمله معایب کشت گلخانه‌ای به روش تونلی است.

 1. هزینه اولیه بالا یکی از این معایب است و قسمت عظیم این هزینه صرف احداث گلخانه می‌شود که البته در صورت سودمند بودن محصول تولیدی این هزینه حداکثر در دو تا سه سال بازگشت داده می‌شود .
 2. برخلاف کشت در هوای آزاد که با مراقبت کمتر می‌توان به سود دست یافت، نیاز به مراقبت دائمی از معایب کشت گلخانه ای است. در کشت گلخانه‌ای حتی لحظه‌ای غفلت می‌تواند خسارت جبران‌ناپذیری وارد کند. به طور مثال سرمای شدید دما در گلخانه در یک شب سرد باعث نابودی کامل محصولات گلخانه‌ای خواهد شد.

مطالب مرتبط: هزینه ساخت گلخانه هیدروپونیک

سخن آخر

آخرین قسمت از هزینه‌های لازم برای یک گلخانه استاندارد مربوط به هزینه کاشت گیاه می‌شود، اینکه چه نوع محصولی مورد نظر است بسیار مهم خواهد بود. به طور مثال اگر محصول نهایی منوط به واردات بذر باشد، هزینه واردات کالا هم که مقدار کمی نخواهد بود به هزینه ساخت گلخانه تونلی اضافه خواهد شد. به دلایل مختلفی همچون مورد قبلی باید گفت که برآورد هزینه پروژه‌های حساس این چنینی باید توسط افراد خبره انجام گردد. بخش هزینه ساخت متری چند درصدد آن برآمده تا مشکل برآورد صحیح را برای فعالان این صنعت مرتفع نموده و تمرکز آنها را بر اصل کار فزونی بخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا