راهنمای استفاده از نرم افزار میزان (برآورد هزینه و برنامه ساخت)

خانه راهنماها راهنمای استفاده از نرم افزار میزان (برآورد هزینه و برنامه ساخت)

نرم افزار برآورد هزینه ساخت 

ورود به نرم افزار میزان

در صفحه اصلی سامانه متری چند در نوار ابزار گزینه "برآورد هزینه" وجود دارد که از طریق این گزینه به نرم افزارهای برآورد هزینه و برنامه ساخت (میزان) و برآورد هزینه بازسازی (تراز) دسترسی خواهید داشت.

تعریف پروژه

با انتخاب گزینه برآورد هزینه و برنامه ساخت وارد صفحه شروع (start page) نرم افزار میزان می‌شوید . در این صفحه امکان ایجاد پروژه و مشاهده پروژه‌های پیشین شما فراهم است.

شما می‌توانید با توجه به کاربری‌های موجود که شامل کاربری مسکونی، ویلا و ساختمان اداری می‌باشد، پروژه ایجاد کرده و برآورد هزینه دریافت کنید.

معرفی نرم افزار میزان

نرم افزار "میزان" خدمات برآورد هزینه و برنامه ساخت را برای پروژه‌هایی با مشخصاتی که در ادامه ذکر شده است ارائه می‌دهد.

این مشخصات با توجه به کاربری پروژه متفاوت بوده که عبارتند از:

-کاربری مسکونی : ساختمان‌های 1 الی 14 طبقه مسکونی و حداکثر 5 طبقه منفی (زیرزمین) به همراه طبقه همکف و در سه کیفیت عالی، خوب و استاندارد .

-کاربری ویلا : ویلاهای یک طبقه الی تریپلکس و در سه کیفیت عالی، خوب و استاندارد .

-کاربری ساختمان اداری : مانند کاربری مسکونی، 1 الی 14 طبقه مثبت و حداکثر 5 طبقه منفی به همراه طبقه همکف و در دو کیفیت عالی و خوب .

برآورد هزینه در نرم افزار میزان با توجه به سه کیفیت عالی ، خوب و استاندارد انجام می‌شود که تفاوت در کیفیت مصالح به شرح زیر است :

همان‌طور که در قبل گفتیم  شما می‌توانید برای کاربری‌های مسکونی، ویلا و ساختمان اداری برآورد هزینه دریافت کنید. اما برای دریافت خروجی‌های این نرم افزار ابتدا باید پروژه را ایجاد و اطلاعات حداقلی از پروژه را در نرم افزار ثبت کنید. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

-ایجاد پروژه کاربری مسکونی و ساختمان اداری : برای ایجاد پروژه این دو کاربری باید عنوان پروژه، کیفیت ساخت، شهر و منطقه، مساحت زمین، درصد سطح اشغال، طول و عرض زمین، تعداد طبقات مثبت و منفی، تعداد واحد در هر طبقه، نوع سازه و سقف را ثبت نمود.

-ایجاد پروژه کاربری ویلا : برای ایجاد پروژه کاربری ویلا باید عنوان پروژه، کیفیت ساخت، شهر و منطقه، مساحت زمین، درصد سطح اشغال، طول و عرض زمین، نوع ویلا، نوع سازه و سقف را ثبت نمود.

تنظیمات پروژه

پس از ایجاد پروژه وارد محیط نرم افزار میزان می‌شوید . در ابتدا صفحه اطلاعات کلی پروژه قابل مشاهده می‌باشد .

در بخش تنظیمات، ویرایش اطلاعات ثبت شده در مرحله ایجاد پروژه از طریق منوی دسترسی سریع سمت راست صفحه امکان پذیر است. تنظیمات در دسته‌های مختلفی با جزئیات مختص به خود برای هر پروژه در نظر گرفته شده است. عناوین تنظیمات به شرح زیر است:

مشخصات عمومی

 شامل مشخصات ساختمان و مشخصات نما می‌باشد، که در آن مساحت زیر بنای پروژه، تعداد طبقات و تعداد وجوه نما مشخص می‌شود.

سازه

 شامل مشخصات سازه و همسایه ها بوده، که در آن نوع سازه ، نوع سقف , استخر و جکوزی و نوع ساختمان‌هایی که در مجاورت ملک قرار دارند، مشخص می‌شود.

تاسیسات ساختمان

 شامل سیستم‌های سرمایش و گرمایش و هوشمند سازی می‌باشد، که با توجه به کیفیت ساخت موارد انتخابی تغییر می‌کند.

امکانات

شامل تنظیمات روف گاردن و محوطه سازی بوده، که درآن نوع پوشش کف، نورپردازی،تجهیزات، نوع آلاچیق و فلاور باکس قابل انتخاب می‌باشد.

عملیات محاسبه

پس از ایجاد پروژه و انجام تنظیمات آن، مرحله محاسبه هزینه ساخت می‌باشد. برای محاسبه هزینه ساخت می‌بایست ماه مورد نظر خود را برای محاسبه هزینه‌ها انتخاب کنید، تا محاسبات بر اساس قیمت ماه انتخابی شما انجام شود(از ابتدای آبان 1398 تا امروز). پس از تایید صحت اطلاعات ورودی با انتخاب دکمه "شروع محاسبه" عملیات محاسبه آغاز و پس از کنترل ورودی‌ها و انجام محاسبات، نتایج و خروجی‌های هزینه ساخت قابل مشاهده خواهد بود.  همچنین در ادامه می‌توانید برنامه ساخت پروژه و گزارش پیش امکان سنجی  را نیز دریافت نمایید. البته تنظیمات مختص به هریک می‌بایست انجام شود.

مشاهده نتایج

خروجی های هزینه ساخت

در تب نتایج هزینه ساخت شما به خروجی‌های هزینه ساخت دسترسی خواهید داشت که شامل:خلاصه هزینه ساخت، هزینه فعالیت‌ها، لیست مصالح و لیست دستمزدها می‌باشد. همچنین در این صفحه اطلاعات کلی از هزینه ساخت کل پروژه، هزینه ساخت هر متر مربع، زیربنای کل، زیربنای مفید، هزینه انشعابات و خدمات مهندسی و تعداد پارکینگ و انباری قابل مشاهده می‌باشد.

برنامه ساخت

جهت دریافت برنامه ساخت ابتدا می‌بایست عنوان و تاریخ شروع پروژه را وارد کرده تا برنامه ساخت با توجه به تاریخ ثبت شده محاسبه شود.

برنامه ساخت

خروجی‌های برنامه ساخت : شامل زمان بندی و Cash flow  می‌باشد، که جزئیات هر یک عبارتند از:

       برنامه زمانی ساخت ، جدول گانت چارت ، گانت چارت  و نمودار S-curve .

        زمان پرداخت ، هزینه ماهانه ، نمودارهزینه ماهانه و نمودار ضریب تجمعی .

پیش امکان سنجی

برای دریافت این گزارش ابتدا عنوان پیش امکان سنجی  و پروژه برنامه ساخت را تعیین کرده و قیمت هر مترمربع زمین ( بر اساس واحد میلیون ریال )  و نوع استراتژی فروش را مشخص کنید و با توجه به نوع استراتژی سوالات را پاسخ دهید.

به طور مثال اگر قیمت هر متر مربع زمین 100/000/000 تومان باشد بایستی عدد 1000 میلیون ریال را وارد نمایید .