وبلاگ

خانه وبلاگ دلایل عمده در بالا رفتن هزینه اجرای پروژه ها چیست؟

دلایل عمده در بالا رفتن هزینه اجرای پروژه ها چیست؟

افزایش هزینه اجرای پروژه یکی از مباحثی است که همواره بر موفقیت پروژه اثر منفی می گذارد و بنگاه اقتصادی را دچار بحران می کند. تلاش در اجرای پروژه ها همراستا با بهینه نمودن سه شاخص اصلی یعنی زمان، هزینه و کیفیت از اهداف اصلی مجریان و سرمایه گذاران در پروژه ها است.
می دانیم که مدیریت هزینه شامل سه مرحله اصلی یعنی برآورد و برنامه ریزی، تامین منابع مالی و کنترل بر عملکرد هزینه های پروژه است.

در مرحله اول پیش بینی و برآورد صحیح هزینه های پروژه و در مرحله دوم کنترل بر عملکرد واقعی هزینه از اهداف مهم در راستای کنترل قیمت تمام شده پروژه است؛ موضوعی که تاثیر زیادی بر شکست و یا موفقیت در پروژه دارد.
بنابراین، با توجه به دانش کسب شده از پروژه های انجام شده و همچنین تجربه افراد خبره می توان عوامل تاثیر گذار بر افزایش قیمت تمام شده پروژه را شناسایی و راهکارهایی را برای آن برنامه ریزی نمود.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح و برآورد هزینه ها به تفکیک به متری چند مراجعه کنید

از جمله دلایل مهم در بالا رفتن هزینه اجرای پروژه می توان به موارد اشاره نمود:

تاخیر در زمان اجرای پروژه

یکی از مهمترین دلایل افزایش هزینه های ساخت پروژه، تأخیر و عدم پیشرفت مناسب پروژه است.
بر اساس آمار منتشره سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سال 1385، متوسط زمان اتمام پروژه های ملی در کشور نزدیک به 2/22 برابر زمان برنامه ریزی شده پروژه ها بوده است.

افزایش طول اجرای پروژه یعنی افزایش هزینه‌های اجرایی، افزایش زیان ناشی از هزینه فرصت از دست رفته و کاهش ارزش پروژه.
با استفاده از نرم افزارهای مدیریت پروژه و استاندارد های موجود همچون PMBOK می توان پروژه را برنامه ریزی نمود. حضور متخصصین برنامه ریزی و کنترل پروژه در این مبحث بسیار مهم است. زیرا با استفاده از ابزارها و تکنیک های موجود با تحلیل های به موقع جهت تعریف اقدامات اصلاحی در پروژه اقدام نمود.

دلایل عمده در بالا رفتن هزینه اجرای پروژه ها چیست؟ تاخیر در زمان اجرای پروژه

تاخیر در برآورد احجام پروژه

برآورد احجام پروژه یکی از ابزارهای مدیریت پروژه بوده و این ابزار پایه و اساس قیمت تمام شده پروژه است. برآورد احجام در ابتدای پروژه این امکان را برای مدیران پروژه فراهم می آورد در صورتی که تامین منابع مورد نیاز با محدودیت مواجه است اقدام به تغییر و اصلاح حدود طرح نمایند و از ضرر وزیان های ناشی از کمبود منابع در حین اجرای پروژه جلوگیری نمایند و یا با مشخص شدن میزان منابع مورد نیاز در پیشرفت عملیات اجرایی مطابق زمانبندی پیشرفت نمود.
متاسفانه برآورد احجام پروژه به دلیل تغییرات بسیار زیاد و همچنین تاخیر در نهایی شدن نقشه ها باعث می شود سیاست های اجرایی پروژه از منظر قیمت تمام شده تحث تاثیر قرار گیرد.

دلایل عمده در بالا رفتن هزینه اجرای پروژه ها چیست؟،تاخیر در برآورد احجام پروژه

تغییرات زیاد در پروژه

تغییر جزء گریزناپذیر هر پروژ‌ه‌ایی است، عدم مدیریت صحیح تغییرات یکی از مهمترین عوامل شکست پروژه‌ها و بالا رفتن هزینه های اجرایی پروژه است. عواملی نظیر اشتباهات دربرآوردهای اولیه، تغییرات فناوری و شرایط بازار محصولات در ایجاد تغییر در یک پروژه موثرند. در مدیریت پروژه، تغییر پروژه می تواند موجب تغییر قابل توجه در مدت قرارداد و کل هزینه مستقیم و غیرمستقیم یا هر دو شود. مهم است که تغییرات بر اساس یک فرآیند صحیح مدیریت شوند تا آثار مثبت آن را در پروژه شاهد باشیم.
طولانی شدن زمان تصمیم گیری در تغییرات به وجود آمده پروژه، هم در زمانبندی اجرای پروژه و هم بر سایر فعالیت های پروژه تاثیرگذار است.

دلایل عمده در بالا رفتن هزینه اجرای پروژه ها چیست؟، تغییرات زیاد در پروژه

تورم بالا در مدت اجرای پروژه

اگر تورّم را افزایش نامتعارف قیمت ها در یک بازه زمانی مشخص بدانیم، باید گفت که این اتفاق در صنعت ساخت و ساز، علی الخصوص در پروژه‌هایی که اجرای آن ها بصورت غیر معمول طولانی تر از مدت زمان پیش بینی شده در قرارداد می شود، تأثیرات بسزائی در افزایش هزینه‌های اجرای پروژه بوجود می‌آورد و این می تواند دلیلی بر پیدایش ادعا نیز شود.
مهمترین عامل در کاهش این ریسک انجام موضوع قرارداد در مدت توافق شده است. طولانی شدن و تاخیر در اجرای موضوع قراردادی پیمانکاران اجرایی پروژه باعث افزایش هزینه های پیش بینی شده و تاثیر مستقیم بر افزایش قیمت تمام شده پروژه دارد.
یکی از راهکارهای اثر گذاری کمتر تورم بر قیمت تمام شده، به ناچار تغییر در کانسپت و مشخصات آیتم های پروژه است. البته باید در نظر گرفت ممکن است این موضوع تغییر را در کیفیت محصول پروژه به دنبال داشته باشد.

تورم بالا در مدت اجرای پروژه، هزینه اجرای پروژه

ضعف طراحی

بکارگیری مشاورین زبده و کار بلد از دوباره کاری های طراحی و تغییر در اجرای کار جلوگیری می کند. مهم است که در واگذاری طراحی به تیم تخصصی، معماری، سازه و تاسیسات به صورت کامل به یک تیم واگذار شود تا با کمترین تداخلات طراحی مواجه شویم. در بسیاری از پروژه ها هر کدام از دیسیپلین های طراحی (سازه، معماری و تاسیسات) را به یک گروه مستقل واگذار می کنند و این موضوع باعث کاهش هماهنگی ها و بالا رفتن تناقضات در حوزه های طراحی می شود.

دلایل عمده در بالا رفتن هزینه اجرای پروژه ها چیست؟، ضعف طراحی

ضعف پیمانکار و یا نظارت در پروژه

در انتخاب پیمانکاران حتما باید از رتبه بندی سه شاخص کلیدی (توان مالی، توان تجهیزاتی و توان فنی) استفاده نمود. عدم تسلط پیمانکاران به دستورالعمل‌های فنی و اجرایی، عدم تامین نقدینگی مورد نیاز و ضعف در تامین تجهیزات مورد نیاز در عملیات اجرایی باعث ایجاد تاخیر، و یا نقص در عملیات اجرایی پروژه که هر دو عامل، تاثیر مستقیم بر قیمت تمام شده پروژه دارد.

دلایل عمده در بالا رفتن هزینه اجرای پروژه ها چیست؟

نظرات و سوالات خود را در پایین صفحه ثبت کنید. ما با حوصله کامل پاسخ خواهیم داد.1 دیدگاه

 • علی , اسفند 25, 1398 2 پسند

  ممنونم …نکات مهمی در خصوص افزایش هزیه هیا پروژه عوان شده بود .

  پاسخ

 • دیدگاه خودتان را ارسال کنید.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های الزامی با * علامت گذاری شده اند.

  ×

  برنامه هزینه ساخت راه‌اندازی شد!

  رایگان امتحان کنید!