آخرین تاریخ به‌روز رسانی قیمت مصالح 1403/01/25


راهنمای استفاده از نرم افزار تراز (برآورد هزینه بازسازی)

خانه راهنمای استفاده از نرم افزار تراز (برآورد هزینه بازسازی)

ورود به نرم افزار تراز

در صفحه اصلی سامانه متری چند در نوار ابزار ، گزینه "برآورد هزینه" وجود دارد که از طریق این گزینه به نرم افزارهای برآورد هزینه و برنامه ساخت (میزان) و برآورد هزینه بازسازی (تراز) دسترسی خواهید داشت.

 

با انتخاب گزینه برآورد هزینه بازسازی وارد صفحه شروع (start page) نرم افزار تراز می‌شوید. در این صفحه امکان ایجاد پروژه و مشاهده پروژه‌های پیشین شما فراهم است.

تعریف پروژه

شما می‌توانید با توجه به کاربری‌های موجود که شامل کاربری مسکونی، ویلا و ساختمان اداری می‌باشد، پروژه ایجاد کرده و برآورد هزینه بازسازی دریافت کنید.

با تعیین نوع کاربری و مشخص نمودن عنوان پروژه و انتخاب گزینه " شروع" پروژه ایجاد می‌شود. پس از ایجاد پروژه می‌بایست فضاهای مورد نیاز به بازسازی را انتخاب کرده و تنظیمات هر یک را انجام دهید.

پس از انتخاب فضا، مساحت و کیفیت ساخت فضای مورد نظر را انتخاب کنید. همچنین امکان هوشمندسازی برای برخی از فضاها وجود دارد . در صورت تمایل به هوشمندسازی فضا ، آیکن مربوط به سوال " نیاز به هوشمندسازی دارد؟ " را فعال کنید. در انتها از طریق گزینه اضافه کردن فضا را به لیست فضاهای بازسازی بیفزایید.

در این بخش اگر فضای انتخابی شما فضای بام (کاربری مسکونی) باشد، پس از انتخاب مساحت و کیفیت ساخت ، با سوال " نیاز به روف گاردن دارد؟ " روبه رو می‌شوید. در صورت تمایل به اجرای روف گاردن آیکن مربوط به سوال را فعال کرده و یکی از انواع روف گاردن را انتخاب نمایید.

اگر فضای انتخابی شما حیاط (کاربری ویلا) باشد، در صورتی که تمایل به اجرای محوطه سازی داشته باشید می‌‌بایست آیکن مربوط به سوال " نیاز به محوطه سازی دارد؟" را فعال کنید و مانند روف گاردن در بام (کاربری مسکونی) یکی از انواع محوطه سازی را انتخاب کنید. با توجه به مساحت حیاط 3 نوع محوطه برای شما نمایش داده می‌شود، که در هر یک نوع پوشش کف، نورپردازی، تجهیزات، آلاچیق و فلاور باکس مشخص شده است. پس از انتخاب نوع محوطه، از طریق گزینه اضافه کردن  ، فضا را به لیست فضاهای بازسازی بیفزایید.

لیست فضاها

در جدول لیست فضاها، نام فضا، مساحت، کیفیت اجرا، هوشمند بودن یا نبودن و نوع (روف گاردن یا محوطه سازی) وجود دارد و برای هر فضا عملیات حذف، ویرایش و تنظیمات بازسازی در نظر گرفته شده است. در صورت ویرایش اطلاعات فضا، تنظیمات  انجام شده پاک خواهد شد و می‌بایست تنظیمات را مجدد اعمال کنید.

تنظیمات بازسازی

در بخش تنظیمات بازسازی با توجه به فضای انتخابی، شما می‌توانید فعالیت‌های مورد نظر برای بازسازی را در بخش‌های سفت کاری، نازک کاری، تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی انتخاب نمایید. پس از انتخاب فعالیت مورد نظر از طریق گزینه ذخیره ، تغییرات خود را ثبت نمایید.

عملیات محاسبه

پس از تکمیل اطلاعات و تنظیمات بازسازی فضاهای انتخاب شده، وارد مرحله محاسبه هزینه بازسازی می شویم. در صفحه هزینه بازسازی شما می‌توانید قیمت‌ها را با توجه به ماه مورد نظر برای خروجی‌های برآورد هزینه بازسازی انتخاب نمایید ( از آبان 1398 تا امروز ) . سپس صحت اطلاعات ورودی را تایید کرده و گزینه " شروع محاسبه" را انتخاب نمایید. پس از کنترل فضاها، محاسبه انجام می‌شود و شما به نتایج هزینه بازسازی دسترسی خواهید داشت.

مشاهده نتایج

در صفحه مشاهده نتایج ابتدا کل هزینه بازسازی پروژه (همه فضاها) را مشاهده می‌کنید.

سپس در جدول پایین صفحه با تفکیک فضاها ،هزینه بازسازی، هزینه فعالیت‌ها و ریز متره هر کدام قابل مشاهده می‌باشد، لازم به ذکر است که حذف فضا از نتایج امکان پذیر است. همچنین نتایج را می‌توانید به صورت فایل PDF و Excel  نیز دانلود نمایید.

هزینه فعالیت ها

در این صفحه، هزینه فعالیت‌ها به تفکیک بخش و زیر فعالیت نمایش داده می‌شود که هریک از آن ها قابل حذف می‌باشند.

ریز متره

در صفحه ریز متره شرح آیتم، واحد، دستمزد واحد، حجم و دستمزد کل هر فعالیت مشخص شده و امکان حذف ، ویرایش و مشاهده مصالح برای هر آیتم وجود دارد.

ویرایش آیتم اجرایی

در صفحه ویرایش آیتم اجرایی در بخش دستمزد امکان ویرایش بها دستمزد، مقدار و در بخش مصالح امکان ویرایش مصالح، قیمت و مقدار وجود دارد. همچنین امکان حذف هر یک از مصالح در این صفحه امکان پذیر است.

در ابتدا با توجه به کیفیت انتخاب شده در زمان ایجاد پروژه، مصالح مناسب با آیتم مشخص می‌شود که قیمت و مقدار مشخص دارند. در صورت ویرایش مصالح قیمت‌ها تغییر خواهند کرد . لازم به ذکر است ویرایش قیمت و مقدار مصالح نیز به تنهایی امکان پذیر است.