برآورد هزینه ساخت

برآورد قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 99 در سایت متری چند

تعریف برآورد عبارت است از محاسبه و اندازه‌گیری مقدار مصالح موردنیاز برای اجرای یک پروژه، یا مصالحی که در پروژه به‌کاررفته و مصرف‌شده‌اند. اگر میزان منابع و زمان لازم با توجه به واحدها برای انجام مقادیری که در قسمت برآورد به‌دست‌آمده قیمت‌گذاری گردد، قیمت ساخت ساختمان به دست خواهد آمد.

برای دریافت خلاصه متره، لیست قیمت مصالح مصرفی، برآورد هزینه ها به تفکیک فعالیت ها و برنامه ساخت به متری چند مراجعه کنید

بر اساس اعلام شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان که زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی بوده و هرسال جدول هزینه‌های ساخت هر مترمربع واحد مسکونی را به تفکیک تراکم و تعداد طبقات و بر اساس بخشنامه سازمان برنامه‌وبودجه، تنظیم و ابلاغ می‌کند، قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 99 برای واحدهای 1 تا 5 طبقه حدوداً متری دو میلیون تومان و بین شش تا ده طبقه متری دو میلیون و پانصد هزار تومان، 11 تا 14 طبقه حدوداً متری سه میلیون و پانزده طبقه به بالا متری سه میلیون و پانصد هزار تومان تعیین‌شده است.

این ارقام رسمی افزایش 40 درصدی را نسبت به قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 98 نشان می‌دهد. به‌علاوه این قیمت‌ها بر اساس آمار رسمی بوده و باقیمت بازار که به‌خصوص در سال 99 به‌صورت گاه روزانه در نوسان افزایشی است تفاوت‌های زیادی دارد. برآورد هزینه ساخت ساختمان ۹۹ با توجه به عدم ثبات قیمت‌ها در بازار کار دشواری است و این مهم اخیراً ذهن همه افراد فعال در حوزه ساخت‌وساز و یا حتی آن دسته از افرادی که تنها قصد ساخت خانه‌های شخصی رادارند به خود مشغول نموده است.

و اما حدود قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 99 با احتساب قیمت‌های کف بازار و امکانات معمولی حدود چهار میلیون هزار تومان است؛ یعنی برای ساخت یک واحد آپارتمان 100 متری باید حدود چهارصد میلیون تومان هزینه کرد. به این رقم که منحصر به ساخت یک چهاردیواری است بخش مشاعت و امکانات دیگر نیز اضافه می‌شود و قطعاً در صورت سرشکن کردن هزینه آن به قیمت هر مترمربع زیربنا اضافه خواهد شد.

محاسبه آنلاین هزینه ساخت ساختمان

با توجه به پیچیدگی و حساسیت برآورد درست هزینه‌ها در دوران اخیر که خطر هدر رفت سرمایه بیش‌ازپیش بازار مسکن را تهدید می‌کند بهتر است که این کار مهم به متخصصان فن سپرده شود. در این میان نقش نرم‌افزارهای کامپیوتری به‌روز نیز به‌منظور استفاده از دقت و سرعت‌بالای آن‌ها مهم است. محاسبه آنلاین هزینه ساخت ساختمان می‌تواند راهی باشد که افراد را هم سریع‌تر و دقیق‌تر به مقصد خود برساند. فرآیندی که به‌صورت حرفه‌ای در بخش هزینه ساخت سایت متری چند به انجام می‌رسد.

این فرآیند با انتخاب نامی برای پروژه و واردکردن اطلاعاتی از قبیل کاربری، کیفیت ساخت، تعداد طبقات، تعداد واحد در طبقه، داشتن و نداشتن پروانه ساخت و غیره شروع‌شده و پیش می‌رود سپس در انتها با انتخاب نتایج موردنظر خود از قبیل فایل اکسل برآورد هزینه ساخت ساختمان و لیست قیمت و مصالح مصرفی به پایان می‌رسد.

با دریافت فایل اکسل هزینه‌های ساخت ساختمان می‌توان با توجه به هزینه‌های پروژه درباره شروع و عدم شروع آن به‌درستی تصمیم‌گیری نمود. در صورت تصمیم به شروع پروژه، وجود این فایل باعث می‌شود تا سازنده بتواند درباره تمام کردن پروژه در بازه قیمتی پروژه برنامه‌ریزی درستی انجام داده تا با کسری بودجه در میانه راه و عواقب بعدازآن روبرو نشود. برای این کار نیز می‌تواند کیفیت ساخت را تغییر داده و یا زمان شروع فازهای پروژه همچون تخریب، فونداسیون، سفت‌کاری و نازک‌کاری را با بودجه تزریقی تنظیم نماید.

برآورد قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 99

برای برآورد ساخت یک ساختمان روش‌های گوناگونی وجود دارد که شرکت‌های پیمانکاری و مناقصه گران از آن‌ها برای برآورد هزینه پروژه یا تهیه پیشنهاد مناقصه از آن‌ها استفاده می‌کنند. برآورد میزگردی یا نظری یکی از این روش‌هاست. به این صورت که مسئولان بخش‌های تدارکات، حسابداری و قراردادها دورهم جمع شده و در جلسات مختلف و با توجه به تجارب گذشته، شرایط روز بازار، امکانات موجود و از همه مهم‌تر بودجه، برآورد هزینه را تعیین کرده و اجرا می‌کنند.

برای برآورد هزینه به روش فوق، باید مراحل طراحی و مهندسی انجام‌گرفته و نقشه‌های تفصیلی در دسترس باشد همچنین لازم است صورت مواد و مصالح و مشخصات فنی آماده باشد تا توسط اعضاء گروه مطالعه و بررسی شود. از مزایای این نوع روش برآورد می‌توان به‌سرعت کار بالای آن و هزینه کم اشاره نمود.

روش دوم برآورد مقایسه‌ای نام دارد. در این روش برآورد کننده یا نمایندگان واحدهای مختلف یک شرکت (در صورت کارگروهی و همکاری به‌صورت سازمانی و نه شخصی)‌ یک پروژه انجام‌شده با مشخصات یکسان را به‌عنوان نمونه و راهنما انتخاب کرده با مشخصات پروژه جدید مقایسه می‌کنند. سپس با شناخت و تغییر هزینه‌های معین قبلی و نیز اضافه یا کسر موارد ضروری،‌ برای ساختمان یا هر پروژه جدید،‌ برآورد منطقی در زمان مناسب به دست خواهد آمد. این روش وقتی مؤثر و قابل‌استفاده است که پروژه جدید تقریباً مشابه پروژه‌های قبلی باکمی تغییر باشد.

برآورد سرانگشتی یا تجربی روشی دیگر است که در آن بعضی از سازندگان و بسیاری از پیمانکاران، بر پایه تجربیات گذشته خود، روشی تجربی را برای برآورد تقریبی یا کنترل برآوردها به کار می‌برند. مثلاً جهت انجام طراحی و خدمات مهندسی در اغلب پروژه‌ها، محاسبه برآورد از طریق منظور کردن تعداد نفر ساعت/ نفر در روز انجام می‌شود؛ یعنی بر اساس تجربه به‌دست‌آمده از پروژه‌های قبلی، تعداد نفر ساعت/ نفر روز موردنیاز برای اجرای یک فعالیت خاص به‌دست‌آمده در حق‌الزحمه متداول کارشناسی ‌ضرب شده و مبلغ برآورد نیروی انسانی به دست خواهد آمد.

این روش اغلب در کارهای پیمانکاری که در آن‌ها فقط تأمین نیروی انسانی بر عهده پیمانکار است کاربرد بیشتری دارد. استفاده و به‌کارگیری روش تجربی یا برآورد سرانگشتی و ترکیب آن با خروجی‌های فایل اکسل هزینه‌های ساخت ساختمان موجب صرفه‌جویی قابل‌توجهی در زمان برآورد خواهد شد.

این روش تجربی را برای برآورد هزینه کلی عملیات و فعالیت‌های فرعی مورداستفاده توسط مدیران اجرایی پروژه نیز به کار می‌برند. اگرچه این روش برای کنترل برآورد و تخمین هزینه‌های ابزار و ماشین‌آلات موردنیاز حین اجرای پروژه به کار نمی‌رود، ولی این روش در مورد برآورد هزینه سایر موارد که تجربیات کاری آن دخالت دارد کارایی بیشتری دارد.

برآورد تفصیلی یا مشروح روشی حاصل از ترکیب روش‌های بالاست که دربرگیرنده کلیه جزییات بوده و پرهزینه‌ترین و درعین‌حال دقیق‌ترین شیوه برآورد هست. اصلی‌ترین مشخص این روش نیز تجزیه‌وتحلیل همه مراحل و همه جزییات فرآیندها و فعالیت‌ها و ‌همچنین ترکیب و تلفیق همه اجزاء و عوامل درگیر در پروژه است. برای تهیه این نوع برآورد، فهرست کاملی از عوامل و اجزاء کار تهیه می‌شود. در این روش نرخ دستمزد اکیپ‌های کاری،‌ قیمت مواد و مصالح و تجهیزات، هزینه‌های بالاسری و سایر موارد ریالی به مبالغ یا ارزش پولی تبدیل می‌شود.

سپس اسناد و مدارک و مستندات ریالی پروژه و محاسبات جمع‌آوری و بایگانی می‌شود تا این اطلاعات در آینده مورداستفاده قرار گیرند. این روش برآورد در سازمان‌ها و پروژه‌هایی که در آن‌ها اطلاعات تفصیلی و دقیق از طریق دستگاه‌های سازماندهی‌شده، قابل بازیابی و دستیابی است کاربرد مؤثر و مفیدی دارد. در مواردی که دقت بالا در تصمیم‌گیری مهم باشد، استفاده از روش برآورد تفصیلی یا مشروح بسیار ضروری است.

سخن آخر

برآورد پروژه فرآیندی پیوسته و دائمی است و باید با اتخاذ ساختار مناسب در تمام طول حیات پروژه ادامه یابد. تمام برآوردها با فرضیه‌ها، عدم قطعیت و ریسک همراه هستند. در ابتدای کار سطح اطمینان برآورد پایین است. با تکمیل اطلاعات در طول حیات پروژه، برآورد به‌طور مستمر پالایش و به‌تدریج دقیق‌تر می‌شود. این مهم در برآورد قیمت ساخت هر مترمربع ساختمان در سال 99 نیز نمود داشته و سایت متری چند را بر آن داشته تا با ارائه خدمات برآورد هزینه ساخت، بنیان و ساختار مناسبی را از شروع تا پایان پروژه به کاربران ارائه نماید.

2 دیدگاه

    1. کارشناسان متری چند هر ماه به آپدیت قیمت ها میپردازند و خروجی ها همیشه قیمت به روز دارند و مقالات هم بر همین اساس نوشته میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا